יהודה לוי עושה פלאות לסרטו של אבי נשר

בתפקיד הרב שמעיה כנפו, לוי מספק הופעה מהפנטת. יחד עם הדמויות הנוספות בסרט (אדיר מילר ואורי חזקיה) הוא מפתה את הצופים לפענח את הסוד שלו ולהבין שלא הכל טהור ותמים אצל אנשי דת

פבלו אוטין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פבלו אוטין, עכבר העיר

אבי נשר חוזר למסכים הישראליים עם סרט חדש ומנסה לרענן את עצמו באמצעות פנייה למחוזות חדשים ומפתיעים. "פלאות" הוא מיקס עמוס ואינטנסיבי של סרט בלשי עם קטעי אנימציה, מוטיבים דתיים יהודים מיסטיים, אמנות רחוב, סיפור אהבה ופשע ברחובות ירושלים, הכל מתובל בשירים של הדג נחש ותסריט שכתב נשר יחד עם סולן הלהקה שאנן סטריט. לא קל להכיל את כל האלמנטים האלה ביחד בצפייה אחת, ו"פלאות" חושף את איכויותיו באיטיות. הסיפור מגולל את המפגש בין שלוש דמויות עיקריות. אריאל נבון המכונה "ארנב" (אורי חזקיה), הוא ברמן ואמן גרפיטי שמסתבך בעלילת פשע כאשר הוא יוצר קשר עם איש דת (יהודה לוי) שכלוא בתוך דירה אפילה וככל הנראה יש לו כוחות נסתרים. אל זוג הדמויות מצטרף בלש פרטי בשם יעקוב גיטיס (אדיר מילר), דמותו היא מעין מחווה לסרט האפל זוכה האוסקר "צ'יינטאון" בו גילם ג'ק ניקולסון את דמותו של הבלש ג'ק גיטיס. גיטיס עוקב אחרי שניהם וסיפור המתח יחשוף את הסודות שמסתירים הבלש, איש הדת ודמויות מסתוריות נוספות, שצצות לאורך הסרט. » "פלאות" - מועדי הקרנה

בדומה ל"הסודות" גם ב"פלאות" העניין של אבי נשר בדת היהודית אינו בהכרח ממוקד במנהגים היומיומיים והמצוות, אלא דווקא במאפיינים הסודיים והמסתוריים ביותר שלה. הדת מתפקדת ככלי לגילוי סודות הקיום ומהות נפשו של האדם. ב"פלאות" עורך נשר הקבלה בין איש הדת לבין האמן, ומבקש אולי לומר שיש קרבה בין הדת לבין האמנות בחיפוש של שתיהן אחר המשמעות העמוקה של החיים. ארנב הוא דמות תמימה וטובת לב שמחפשת לעזור ולאהוב את רעיו כמוהו. אך כמו ב"אליס בארץ הפלאות", גם בסרט של נשר הארנב הולך לאיבוד בתוך מחילה וכאילו נכנס לעולם אחר ומקביל. בתורו, איש הדת מסתיר סודות אפלים אך ככל הנראה כוונות טובות.

תשבחות בטח יחולקו לעבודת המשחק של אורי חזקיה ואדיר מילר, אך מי שכובש באמת הוא דווקא יהודה לוי בתפקיד הרב שמעיה כנפו, איש הדת המסתורי. הכאב, התשוקה העצורה, היופי והאמביוולנטיות בהופעה שלו הותירו אותי שוב ושוב מתפעם ומנסה לנחש את טבעה של דמותו. לוי מכניס לדמותו של כנפו איזה סוד ואנחנו רוצים לגלות את הסוד הזה. "פלאות" אמנם מזמין אותנו לחקור את המסתורין של הדמויות ואנו מאמינים שהסודות האלה מופלאים, אך כאשר הסודות נחשפים, אנחנו מבינים שאולי היינו מעדיפים לא לדעת אותם. כך הדמות שמגלם יהודה לוי הופכת ללב הסרט. אישיותו היא המורכבת ביותר, ובעלת הסתירות הרבות ביותר.

מה קורה כשהסודות נחשפים? הטריילר לסרט:

עם זאת, מה שמרתק ב"פלאות" הוא בדיוק הרעיון שכל צופה יכול להתחבר לדמות אחרת ולהרגיש את הסיפור מהזווית שלה. יש כאלה שיחוו את הסיפור דרך נקודת המבט של ארנב, וכאלה שיתחברו דווקא לגיטיס. ולכן אפשר להגיד ש"פלאות" הוא ראשומון לא מפורק, כל הזוויות של הסיפור מתקיימות ביחד וזהו תפקידנו כצופים לגלות לאיזה צד אנחנו מתחברים, איזה סיפור אנחנו מייצרים לעצמנו.

אבי נשר ידוע ביכולת הקולנועית המקצועית שלו ו"פלאות" נראה ונשמע נהדר ככל סרטיו. הצילום של מישל אברמוביץ' הצרפתי הופך את ירושלים למבוך אפל ומסעות הגיבורים נהפכים כך למסעות נפשיים מפותלים. בסופו של דבר כל גיבורי "פלאות" מחפשים לעשות את המעשה הנכון ולהביא מעט טוב לעולם. אך הסרט רומז שייתכן והטוב הזה אינו יכול להתקיים ללא אחיו התאום הרשע. או במילים אחרות: הצדדים הטהורים, הנדיבים והתמימים לא מתקיימים כנגד הרוע, תאוות הבצע והאופל, אלא לצדם ויחד איתם, ובחיפוש אחר הראשונים, תמיד ובהכרח יימצאו האחרים כמו אוחזים איתם ידיים ולא מרפים.

כתבות מומלצות

הפגנה של חיילים משוחררים מול הכנסת, לפני עשרה ימים

שני החוליים הכי ממאירים של החברה הישראלית בחוק אחד

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

בראון

התקפה מנצחת משחקים, אבל ההגנה של בוסטון קירבה אותה לגמר

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"