למה לא עפתי על סופרמן החדש

הסרט "איש הפלדה" מנסה להפיח חיים חדשים במיתולוגיה של סופרמן, אך עושה זאת בדרך נטולת הומור, חן וקסם. אפילו סצינות המעוף הן חסרות מעוף

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

האם ידעתם שקלרק קנט, ששמו המקורי הוא קאל־אל וכינויו הפופולרי הוא "סופרמן", הוא דמות מיוסרת, שמתמודדת עם שאלות אקזיסטנציאליסטיות של אינדיבידואליזם, זרות ותלישות? אם לא ידעתם, ואולי גם לא רציתם לדעת, כי חשבתם תמיד שסופרמן הוא בחור די כיפי דווקא, שעשוי לקחת אותנו לסיבוב מעופף בשמים עטורי כוכבים, הרי בא "איש הפלדה", סרטו של זאק סניידר שעלה אתמול בישראל, ותוקע לנו תובנה זו בפרצוף במשך 142 דקות ארוכות מאוד.

הרצון להפיח חיים חדשים במיתולוגיה מוכרת הוא לגיטימי ואף הכרחי כשמדובר במיתולוגיה כה מוכרת כמו זו של סופרמן, שהניבה, בין השאר, סדרה של סרטים בכיכובו של כריסטופר ריב בין השנים 1978 ל-1987; סדרת טלוויזיה מצליחה ששמה "סמולוויל", שעסקה בנעוריו של גיבור העל; וגם סרט מ-2006 בבימויו של בריאן סינגר ובכיכובו של השחקן ברנדון ראות. הבמאי הבריטי כריסטופר נולאן עשה זאת בהצלחה בשנים האחרונות בסדרת סרטי "באטמן" שלו, ובראשם "האביר האפל" ב-2008; אך נולאן הבין שכאשר מעניקים למיתולוגיה מוכרת פרשנות חדשה, אין פירוש הדבר הוצאת הכיף מאותה מיתולוגיה. מסיבה זו מאכזבת העובדה שאותו נולאן דווקא היה אחד ממחברי הסיפור של "איש הפלדה" ומפיק הסרט. כדאי אולי שיתמקד לפי שעה בגיבור־על אחד.

הנרי קאוויל ב"סופרמן - איש הפלדה"

חלקו הראשון של סרטו של סניידר, וגם סצינות רבות בהמשכו, עוסקים בייסוריו של קלרק קנט, שנחת באמצע שדה בקנזס בהיותו תינוק ואומץ על ידי זוג חוואים, שמגלמים קווין קוסטנר ודיאן ליין. קלרק שוגר לכדור הארץ מכוכב הלכת קריפטון, שעמד בפני השמדה מיידית, על ידי הוריו - אביו, המדען שקול הדעת ג'ור־אל (ראסל קרואו, שימשיך להגיח להוויית חייו של סופרמן כרוח רפאים), ואמו האמיצה, לארה (איילת זורר). כבר בילדותו נאלץ קלרק להתמודד עם זרותו ועם כוחותיו החריגים, הכופים עליו בידוד משאר הנערים בסביבתו (שאדישותם למעשי הגבורה המופלאים שהוא מבצע מפתיעה, בלשון המעטה). מטבע הדברים הוא סובל מסוגיית אבא, כיוון שבעצם יש לו שניים - אב ביולוגי ואב מאמץ, והקולנוע האמריקאי כבר לימד אותנו מזמן שההתמודדות עם אב אחד היא בעייתית דיה.

באיזשהו שלב בסרט נזכרו יוצריו שייסוריו של סופרמן (שהסרט נמנע ככל יכולתו מלהשתמש בכינוי הזה) אינם מספיקים כדי לעצב להיט קיצי; צריך גם סיפור, ופה נעוץ עקב אכילס של "איש הפלדה". באיזשהו שלב, כשקלרק כבר בן 30 פלוס, נחשפת בפניו העובדה שהתגלה איזשהו חפץ מסתורי שהגיע כנראה מהחלל החיצון, וחפץ זה מניע את עלילת הפעולה של הסרט, שבמרכזה ניצב ניסיונו של גנרל זוד (מייקל שאנון), יריבו לשעבר של אביו הביולוגי, להשמיד את תושבי כדור הארץ. במהלך עלילה לא מקורית במיוחד זו פוגש קלרק את לואיס ליין (איימי אדמס), הפעם עיתונאית שזכתה בפרס פוליצר, כך שמהמיתוס של סופרמן ניטל כבר אחד מרכיביו החביבים ביותר, והוא חוסר יכולתה של הגיבורה הנשית לזהות בקלרק קנט את גיבור־העל שהיא מעריצה.

בכלל, חביבות אינה אחד מן המאפיינים של הסרט החדש. ולא רק חביבות חסרה בו. אין בו אף לא רגע אחד של הומור, חן או קסם, שהם חלק מהותי מהמיתוס של סופרמן ואף היו קיימים בסרטו הלא מוצלח במיוחד של סינגר. אפילו סצינות המעוף, שהן משיאי המיתוס, נעדרות איכויות אלה. אם בסרטים עם כריסטופר ריב נהנינו מכל רגע שבו קלרק החליף את בגדיו במדיו המגוחכים קמעה (לרוב בתא טלפון), ונסק לאוויר בפנים נחושות כשידיו שלוחות קדימה באגרופים קמוצים, הרי בסרט הנוכחי, משום שהכל חייב להיות היום גדול יותר ומרשים לכאורה יותר, סופרמן נשלח לחלל במהירות כאילו שוגר מתותח ביריד.

חוסר ההומור, החן והקסם ב"איש הפלדה" הוא אולי סממן של התקופה שאנו נמצאים בה, שמתאפיינת בתחושה קודרת של חוסר ודאות וחולשה, המערערת את אמונתה של אמריקה בחוסנה; אחרי הכל, זה סרט בסדרת סרטי סופרמן שמופק בתקופת כהונתו של נשיא שנחשב לשרמנטי אך חלש. אין זה מקרה, למשל, שבקיץ הזה, במסגרת סרטי הפעולה המאפיינים את העונה הקולנועית הזאת מדי שנה, יוצאים לאקרנים כל כך הרבה סרטים שעוסקים באפוקליפסה אפשרית. אך אין זה מצדיק את היותו של "איש הפלדה" סרט כה יבשושי, שעלילת האקשן שלו היא כה צפויה, וסצינות הפעולה שבו מבוימות באופן כה מרושל. כל זה לא ימנע מ"איש הפלדה" להיות להיט ענק (כבר בסוף השבוע הראשון להקרנתו הכניס הסרט קרוב ל-200 מיליון דולר) – אך זה הישג כל כך צפוי עד שהוא חסר משמעות.

את סופרמן מגלם הפעם השחקן הבריטי הנרי קאוויל, שקודם לכן צפיתי בו רק בתפקיד קטן ב”מה שעובד”, סרטו של וודי אלן מ-2009. חבל שמשהו מהחיוניות של וודי אלן, גם בסרטיו החלשים יותר, לא דבק בו, ובכך היה גואל אותו מהמבע המיוסר אך הנחוש, שהוא עוטה על פניו לאורך הסרט כולו. מבטו חודר, סנטרו תקיף כנדרש וגופו מוצק, אך אין לו החזות הקומיקסית, עם הניצוץ של אירוניה עצמית, שהפכה את הופעותיו של כריסטופר ריב בתפקיד זה למוצלחות כל כך, אף שריב לא היה שחקן מגוון במיוחד. סופרמן בגילומו של קאוויל לא עורר בי אף שמץ של הזדהות, אהדה ובעיקר, אף לא שמץ של הערכה וקנאה ביכולתו המופלאה. ללא תחושות אלה, סופרמן הוא סתם עוד גיבור פעולה שגרתי, שמעורב באינטריגה משמימה כשהוא לבוש בתחפושת משונה (שאף היא הפעם קודרת יותר בצבעיה העגמומיים מבסרטי סופרמן קודמים).

איילת זורר בתפקיד אמו של סופרמן ב"איש הפלדה"

סוף הסרט מבשר כצפוי שיהיה סרט המשך שבו קלרק קנט יצטרף ללואיס ליין, שהפעם יודעת את זהותו, במערכת ה"דיילי פלאנט" במטרופוליס. האם הסרט הבא יבשר את תחיית העיתונות הכתובה או יכיר במשבר שבו היא נתונה? אפילו התשובה לשאלה זו אינה מעוררת אצלי ציפייה רבה.

“איש הפלדה”. במאי: זאק סניידר; תסריט: דייוויד ס’ גוייר; צילום: אמיר מוקרי; מוסיקה: הנס זימר; שחקנים: הנרי קאוויל, איימי אדמס, מייקל שאנון, קווין קוסטנר, דיאן ליין, ראסל קרואו, איילת זורר, כריסטופר מלוני, לורנס פישברן, ריצ’רד שיף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"