"היועץ": יכול להיות יותר גרוע מזה?

סרטו החדש של רידלי סקוט הוא כנראה המלכודת הגדולה ביותר שמחכה בבתי הקולנוע למי שרוצה להעביר ערב כיפי בחברת פרצופים הוליוודים מוכרים. לאורון שמיר יש כמה דברים משעשעים להגיד על הפח שנפל בו

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר

לפעמים, לבחור סרט לפי השמות על הפוסטר יכול להיות עסק מסוכן. מי מאיתנו לא קנה פעם כרטיס אך ורק על סמך חיבתו לשחקן או שחקנית, אבל אז הסרט התגלה כבחירה לא מוצלחת הן של הכוכב והן של מעריציו? המתקדמים יספרו על שיטת הבמאים, שאמורה להיות בדוקה יותר. הרי לבמאים יש שליטה רבה יותר ביצירה, וקו סגנוני המנחה אותם באופן מובהק יותר מאשר שחקנים. אבל מה קורה כאשר הבמאי, התסריטאי, ושלל הכוכבים שמעטרים את כרזת הפרסום של סרט מסויים, לא מספקים תמרור אזהרה ברור מספיק? תשובה אפשרית היא - “היועץ", כנראה האסון הקולנועי הגדול ביותר שממתין כעת בקולנוע למי שסתם רצה להעביר ערב כיפי בחברת כמה פרצופים הוליוודיים יפים ומוכשרים.

היועץ – כל הפרטים ומועדי הקרנות

את הסרט כתב הסופר האמריקאי קורמק מקארתי, אשר זכה בשנים האחרונות לשני עיבודים קולנועיים ליצירותיו (“ארץ קשוחה”, “הדרך”) והפעם כנראה החליט לקצר תהליכים. הבמאי הוא רידלי סקוט, שתהילתו אמנם מאחוריו (“בלייד ראנר”, “תלמה ולואיז”) אבל קצב העבודה שלו לא נפגם וסרטו החדש מגיע כשנה לאחר "פרומתאוס" ושלוש שנים אחרי "רובין הוד". הקאסט הוא סיפור גדול אפילו יותר, מבחינת פופולריות לפחות. מייקל פסבנדר מגלם עורך דין המכונה "היועץ" (או שאולי זה שם משפחתו, אין הסבר ברור לכך), המתכנן את חייו עם ארוסתו (פנלופה קרוז) ועומד לפתוח עסק עם שותפו האקסצנטרי (חוויאר בארדם). עבור שני הדברים הוא זקוק לכסף שאין לו, ובוחר להגדיל את תזרים המזומנים בעזרת עסקת סמים עצומת מימדים, בתיווכו של אדם אמיד ומפוקפק (בראד פיט). אלא שמי ששומעת על העסקה היא זוגתו החמדנית והמטורפת למדי של אותו שותף (קמרון דיאז), שמפעילה את קשריה בקרטל סמים. כך יוצאת לדרך פעולה שתוליד תגובת שרשרת של ראשים מתגלגלים על הארץ.

אז מה אתם אומרים פה בעצם?

או לפחות, כך אני הבנתי את זה. העלילה של הסרט הזה רחוקה מלהיות קוהרנטית אפילו בינה ובין עצמה, והקשר הנורמטיבי שכולנו מכירים ואוהבים, סיבה ותוצאה, לא חל עליו. מאידך, לא הצלחתי למצוא איזשהו סוג של קשר אחר בין הסצנות, ולעיתים אפילו בין המשפטים שנאמרים על ידי אותו דובר, אז אפשר להניח שפשוט אין. הסרט הזה הוא כאוס מוחלט, אולי אפילו מכוון. מי שינסה את שיטת שלוש השאלות של דייויד מאמט להבנת סצנה ודרכי פעולה של גיבור המופיע על המסך – מי זה? מה הוא רוצה? ואיך הוא מתכוון להשיג את זה? - ימצא את עצמו ללא תשובה לאחת או שתיים מהן במשך 70% מהזמן, וביתר הזמן נטול פתרונות לשלושתן גם יחד. לזכותם של היוצרים ייאמר שחילקו באופן רנדומלי לחלוטין את סוגי הבלבול שמכים בקהל, כך שההבנה עד כמה הסרט הזה גרוע שבה ומפתיעה את הצופה כל פעם מחדש.

הפתעה! "היועץ" – טריילר:

את אפקט ה"מה אני עושה פה ולמה עוד לא ברחתי הביתה" משיג הסרט בעזרת שני אמצעים עיקריים. הראשון הוא דיאלוגים ארוכים וחסרי פואנטה או היגיון תחבירי, שמוציאים את החשק לחיות עבור הדובר והצופה כאחד. מספר הרגעים בסרט בהם ניתן להבין על מה משוחחות הדמויות קטן בהרבה מאלה שבהם תיאלצו לפנות אל אנשים זרים היושבים סביבכם, רק כדי לקבל אישור שאתם לא מטומטמים מוחלטים. דיאלוג לדוגמה ב"היועץ" יכיל חיבוטי נפש של דמות מסויימת, משל ללא נמשל מצד המאזין, וסיומת של אי הבנה מצד שתי הדמויות. כולל משפטים כמו: “אז מה אתה אומר פה בעצם?”, או "למה סיפרת לי את זה?” שאשכרה נאמרים על ידי השחקנים. הנשק השני של הסרט להוצאת חשקים מצופיו היא סצנות קצרות ואלימות מאוד, בהן נטבחות באכזריות דמויות שאנחנו לא מכירים, או כן מכירים אבל לא אכפת לנו מהן. הקונטרסט החזק בין פטפוטי הסרק לאש החיה יבטיח שלא תישאבו פנימה לסרט, ושאפילו כשסוף סוף קורה משהו – הוא לא יהיה מעניין.

באשר לכוכבים, נדמה שגם הם לא בדיוק הבינו את תפקידיהם. ולכן הם פשוט משתוללים או צפים כאבודים בפריים. היחידה שעושה תפקיד טראשי שהולם את מידותיה העכשוויות היא דיאז, אבל כל השאר פשוט מתבזים ומתבזבזים. פסבנדר הוא שחקן דרמטי נהדר, אבל כגיבור הטרגי של הסרט אין לו במה להיאחז. פיט וקרוז תקועים בטייפקאסטים של הקאובוי המסתורי והמאהבת האקזוטית, ובארדם פשוט חייב להסיר מהחוזה שלו את הסעיף שמכריח אותו להיכנס שוב ושוב לספר השיאים של התסרוקות הגרועות בתולדות המסך הגדול. גם שאר השחקנים והשחקניות שפוקדים את הסרט להופעות אורח קצרות – ברונו גנץ, רוזי פרז, טובי קאבל, אדגר רמירז ועוד רבים ומסכנים – מדקלמים את השורות שלהם ואז נעלמים. מתפוגגים כמו 117 הדקות ו-38 השקלים שלא תראו יותר. ואפרופו לזרוק כסף: אם תמיד רציתם לדעת איך נראים עשרות מיליוני דולרים החגים באסלה בזמן שהם נשטפים אל האבדון, אבל לא היו עליכם מספיק מזומנים באותו רגע – נסו את "היועץ". ואפילו אז, תתאכזבו.

מה יש לשחקנים להגיד על הסרט?היועץ – מועדי הקרנות