אורון שמיר, עכבר העיר

מתחיל באמת רק אחרי שעה של סרט. "בעלי ברית" (צילום: יח"צ)בפעם האחרונה שבה בראד פיט גילם חצי מצמד מרגלים, זה נגמר עם סרט אקשן בשם ״מר וגברת סמית׳״, אבל בעיקר עם זוג חדש שהפך לשליט הביצה ההוליוודית – בראד פיט ואנג׳לינה ג׳ולי, או בראנג׳לינה בשבילכם. התקשורת בחרה לסלוח לפיט על פירוק החבילה עם ג׳ניפר אניסטון, ולשמוח על הזוג המלכותי הטרי שנוצר. עשור חלף, ושוב פיט מוצא עצמו על סט צילומים כחלק מזוג סוכנים חשאיים, הפעם לצד מריון קוטיאר ב״בעלי ברית״. ההיסטוריה, כדרכה, חוזרת על עצמה בכמה מובנים: ראשית, גם הפעם התוצאה היא סרט שאפשר לחיות בלעדיו. שנית, הפן הרכילותי - רומן מתוקשר (לכאורה) של צמד הכוכבים - מביא לפירוק הזוגיות גם של פיט וג׳ולי. הדבר נכון גם לגבי קוטיאר ובן זוגה מזה תריסר שנים, הבמאי-כוכב גיום קאנה, שהם מעין מקבילה צרפתית לבראנג׳לינה. מעניין, כי בשני המקרים גילמו הכוכבים מרגלים שמעמידים פני זוג כחלק מעבודתם, אבל מתאהבים באמת. יכול להיות שהשחקנים עצמם פשוט מתחברים מדי לתפקיד, או מתקשים לשים גבולות בין חייהם האישיים והמקצועיים?» עד כמה אתם מכירים את בראד פיט?» "חיות הפלא והיכן למצוא אותן" - איפה הפלא?» המועמדים המסתמנים לאוסקר» "מנצ'סטר ליד הים": פלא קולנועי אמיתי» "המפגש" - פסגת המד"ב» עלייתו ועלייתו של טום הארדי» מדור סרטים עכבר העיר» האבולוציה של סרטי החייזרים» למה השתלטו הסרטים "האמיתיים" על המסך?

בראד פיט חוזר אל מלחמת העולם השנייה, בה בילה ממש לא מזמן בסרט ״זעם״ כמפקד טנק אמריקאי. הפעם הוא עושה זאת כסוכן קנדי (שעובד בלונדון, אבל נו, מה אני מבין) בשם מקס, שוצא למשימה במרוקו, המצויה תחת משטר וישי הצרפתי ששיתף פעולה עם הנאצים. עם נחיתתו פוגש מקס את מריאן (קוטיאר), כחלק מסיפור כיסוי שיאפשר להם לחדור כבני זוג פיקטיביים לכינוס של תומכי השלטון. מקס מגלה כי הוא נהנה להעמיד פני בן זוגה של מריאן, לוחמת המחתרת הצרפתית שנראית בקיאה בכל הפרטים הקטנים, בעוד הוא מסתמך בדרך כלל על הגורל המיטיב עמו. בסיום המשימה והמלחמה הוא מבקש להביא אותה ללונדון, כדי שיהיו בעל ואשה באמת, ואולי אפילו יפרשו מעולם הריגול. אלא שהממונים עליו (ג׳ארד האריס וסיימון מקברני) ממוטטים את כל מה שחשב על עסקי הביון, ואפילו על האמת כמושג.התאהבו גם במציאות? פיט וקוטיאר,"בעלי ברית" (צילום: יח"צ)

הגבולות בין הבדיה למציאות ב״בעלי ברית״ מטושטשים בתחומים נוספים, מלבד הרומן המתוקשר בין השחקנים הראשיים. לדוגמה, ממש כשם שפיט נאבק במבטא לונדוני, כך בן דמותו צריך לחרוק שיניים ולדבר צרפתית פריזאית מושלמת, בגלל סיפור הכיסוי. זאת הייתה יכולה להיות קריצה שמשיבה את פיט לתפקידו ב״ממזרים חסרי כבוד״, גם הוא מתרחש במלחמת העולם השנייה. אבל הבדיחה בתוך ״בעלי ברית״ היא שמריאן טוענת שהמבטא הצרפתי המזויף של שותפה הוא נשמע לה יותר קוויבקי, ומרמזת על כך שבגרסה המקורית של התסריט הגיבור אכן היה מקנדה הצרפתית, ושונה ברגע שפיט עלה על הסיפון. איתו הגיעה גם ליזי קפלן, לשתי סצנות ורבע כאחותו הלסבית של הגיבור, ומתיו גוד, בהופעת מצמצת-פספסת של חייל שמזלו לא שפר עליו. עוד כוכבים אפשר למצוא מאחורי המצלמה, והם אלה שבאמת מעניין לדבר עליהם - גם אם מדובר בסרט שאין לו ממש זכות קיום בלי השערוריה מאחורי הקלעים, או אולי בדיוק בגלל זה."בעלי ברית" -טריילר:

אחרי קריירה משופעת בסרטים לכל גיל, בעשור הקודם דבקה ברוברט זמקיס סופית התדמית של במאי סרטי ילדים (מ״רכבת לקוטב״ ועד ״רוחות חג המולד״). נראה שבעשור הנוכחי מנסה הבמאי ללכת לכיוונים רציניים יותר, אבל רק לכאורה. בשני סרטיו הקודמים, ״הטיסה״ ו״על חבל דק״, לצד קדרות מסוימת אפשר היה למצוא אווירה של אגדה, מה שלא פוסח גם על הסרט הנוכחי. ״בעלי ברית״ מתחיל כמו שילוב מתבקש אך בלתי אפשרי בין ״קזבלנקה״ ו״ממזרים חסרי כבוד״, בדגש על מחלקת התלבושות והתסרוקות, עוטה על עצמו זוהר מזויף ומתקשה למצוא את הקול והטון האמיתיים שלו. הוא מתחיל באמת רק אחרי כשעה, אבל בחלקו השני מתקשה לייצר מתח דווקא כשזה נראה קל, ומתמסר לתיאור של זוגיות המאיימת להתפרק בגלל פרנויה של אחד מבני הזוג. בסצנה מסוימת הסרט באמת מאבד את זה, ועובר מעולם מוגזם אך בעל עגינה במציאות למחוזות הפנטזיה האינפנטילית. הסיום כבר לוחץ בכל הכוח על דוושת הרגש, ובאופן מפתיע זה קצת מצליח לו, אם כי בשלב הזה הכל כבר מעט מדי ומאוחר מדי.כל המרכיבים לסרט גדול נמצאים בפנים. "בעלי ברית" (צילום: יח"צ)

במבנה התמוה למדי, שהוא הגורם העיקרי לכך שהסרט נטול דופק, אפשר להאשים גם את התסריטאי, סטיבן נייט. כמו הבמאי שלו, גם הכותב המוערך לא נמצא בתקופה הטובה ביותר בקריירה, אם לשפוט על פי התסריטים האחרונים של המועמד לאוסקר לשעבר - ״משחק באש״, ״הבן השביעי״ ו״לשבור את הכלים״, שאף אחד מהם לא התעלה מעל לנקודת המוצא שלו. ״בעלי ברית״ יכול היה להיות המרתק מכולם, בהתחשב בחומרים מהם מורכב הסיפור, אבל נותר חסר ברק או חיוניות. אגב, לזכותו של הסרט ייאמר שהוא לא משוויץ בהיותו מבוסס על סיפור אמיתי, אבל זה כבר לנסות להחמיא בכוח לסרט שגם ככה מסתפק במועט."בעלי ברית" - איפה ומתי לראות?

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה