"סיפור אהבה ארץ ישראלי": תוצר של עידן מירי רגב

הבמאי הוותיק דן וולמן יצר סרט שכולו נוסטלגיה שבוודאי תשמח את שרת התרבות, ואף מצליח לרגש לפרקים על ידי ליהוק נבון. הבעיות מתחילות כשהוא שוכח את מגבלות התקציב, כמו גם את מגבלות הנרטיב הציוני

מרט פרחומובסקי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"סיפור אהבה ארץ ישראלי"
היא כריזמתית, הוא קשוח ועדין. אביב אלוש ועדי בילסקי, "סיפור אהבה ארץ ישראלי"צילום: רמי צלקה
מרט פרחומובסקי, עכבר העיר

דן וולמן לא מפסיק להפתיע. בקריירה המרתקת שלו, שמתנהלת כבר קרוב ל-50 שנה מחוץ למיינסטרים של הקולנוע הישראלי, הוא יצר מעל 20 סרטי קולנוע וטלוויזיה. המנעד שלו כיוצר נע בין דרמות קאמריות עדינות ("התמהוני", "המרחק", "אחות זרה"), עיבודים לספרים קאנוניים ("מיכאל שלי", "גיא אוני", "תרנגול כפרות"), סרט מתח-אימה חלוצי ("חייל הלילה"), סרט פורנו רך תקופתי ("ננה") ואפילו שני סרטים בסדרת "אסקימו לימון" האלמותית ("רומן זעיר" ו"הרימו עוגן"). את רוב הסרטים שלו יצר כתעשיית קולנוע זעירה של איש אחד - כשהוא חולש על הפקה, כתיבה ובימוי, מעסיק חברים ובני משפחה במגוון תפקידים, ונחוש לייצר מקסימום תוצאה במינימום אמצעים. לרוב סיפר בהם סיפורים של אאוטסיידרים, אנשים תמהוניים יותר ופחות, שאינם מצליחים להתנהל לפי תכתיבי החברה ולרוב משלמים על כך במפח נפש. בדרך כלל הביא לסרטיו מיומנות מקצועית יוצאת דופן, מהולה ברגישות אנושית ותשומת לב לניואנסים, שביססו את מעמדו כמאסטר נדיר בקולנוע הישראלי.

» פסטיבל קאן 2017 - כל הפרטים
» כל המראות מהשטיח האדום של קאן
» "קינג ארתור": הכישלון של מר ריצ'י
» "שומרי הגלקסיה 2": שיא הכיף
» "באמשל'ך": לאן נעלמה איימי שומר?
» דוקטור ג'וני ומיסטר דפ: למה ג'וני דפ הוא גאון מעייף?

"סיפור אהבה ארץ ישראלי" נראה במידה רבה כנסיון לחזור על ההצלחה של "גיא אוני", סרטו של וולמן מ-2010. את הסרט ההוא, דרמה רומנטית מהולה בציונות על פי רב המכר של שולמית לפיד, וולמן הפיץ באופן עצמאי והצליח להביא אליו 40 אלף צופים. הפעם הוא משתף פעולה עם האחים אדרי, בתקווה להצליח אף יותר. גם כאן מדובר בסיפור אהבה ציוני פשוט ויפה, אפילו נאיבי בהתעלמות שלו מהמורכבויות של התקופה שבה הוא מתרחש: 1947, מעט לפני הקמת המדינה. ברקע לסיפור מציג לנו וולמן את מיטב מרכיבי המציאות של התקופה - העפלה בלתי לגאלית, ניצולי שואה, מתיחות עם הערבים וכמובן האזרחים שמתכנסים סביב מקלט רדיו ועוקבים במתח אחרי ההצבעה הגורלית באו"ם בכ"ט בנובמבר. אך כל אלה משמשים בעיקר כקונטקסט למפגש בין שתי נשמות טהורות - מרגלית ועלי - שנפגשים, מתאהבים, חווים משברים, מתגברים עליהם וחוזר חלילה. יש לציין שהסרט מבוסס על סיפורה האישי של פנינה גרי, שחקנית ובמאית, שהפכה אותו להצגת יחיד מצליחה במיוחד, ועובדה לקולנוע על-ידי דיתה גרי ("יונה").

מצליח לרגש ולעורר געגוע. "סיפור אהבה ארץ ישראלי" - לצפייה בטריילר:

במידה רבה אפשר לראות ב"סיפור אהבה ארץ ישראלי" כתוצר קולנועי ראשון של עידן מירי רגב. התמימות שבה הסרט מציג את התקופה, את אנשי הישוב היהודי (המקסימים), את הערבים הטובים (שמשתפים פעולה עם היהודים) ואת הערבים הרעים (שנלחמים איתם על האדמה), את המלחמה (טובים מול רעים) - כל אלה דומים יותר לקולנוע הישראלי הפרה-היסטורי של ראשית המדינה מאשר למשהו שהופק כאן בחמישים השנים האחרונות. התמיהה מתגברת אף יותר כשנזכרים שוולמן עצמו יצר סרטים בעלי אופי פוליטי, שירדו אל שורשי המיליטריזם ושנאת האחר הישראליים וביקרו אותם כמו "מחבואים" ו"חייל הלילה". מה שבטוח בסרט הזה וולמן השאיר את הביקורתיות והמורכבות בבית, והתמסר לסיפור האהבה היפה והתמים שתכליתו היא לדגדג את בלוטות הנוסטלגיה, ולגרום לקהל לחוות חוויה קולנועית מרגשת. במשימה הזאת, צריך להודות, הוא עמד בהצלחה.

כמה כיף להיזכר בתקופה שקיימת רק בדימיון. "סיפור אהבה ארץ ישראלי"צילום: יח"צ

הרבה מהרגעים היפים והמרגשים ב"סיפור אהבה ארץ ישראלי", נובעים מהליהוק המדויק ועבודתו הרגישה של הבמאי עם השחקנים. עדי בילסקי, ששיחקה בהצגה שעליה הסרט מבוסס, מביאה למסך נוכחות כריזמטית ורוויית ניואנסים רגשיים בתפקיד מרגלית. אביב אלוש בתפקיד עלי מעצב על המסך את הגיבור הרומנטי האולטימטיבי, עם שילוב נכון בין קשיחות גברית לרוך ורגישות. מאיה ורטהיים מוסיפה לסרט תבלין נחוץ בתפקיד מיכליק, החברה התזזיתית והמצחיקה של מרגלית. הצלם רן אביעד, שעבד עם וולמן גם ב"גיא אוני", מצליח לעצב גם כאן מרחב תקופתי, שמצליח לשמור על אמינות רוב הזמן. הרגעים שהסרט מאבד בהם מאמינותו, וחבל שכך, הם אלה שבהם וולמן מכוון רחוק מדי עם השאיפות שלו וכך מסגיר את דלותו התקציבית. למשל שימוש בתמונות סטילס, כדי לדמות צילום של המושב נהלל מהאוויר, או כהשתקפויות של "תל אביב הישנה" בחלונות של אוטובוס הם רגעים שבהם הסרט זורק את הצופים החוצה וחושף את מגבלותיו. עדיין, בחלק גדול מהזמן, "סיפור אהבה ארץ ישראלי" היא יצירה קולנועית אפקטיבית ומרשימה.

"סיפור אהבה ארץ ישראלי" - איפה ומתי לראות?