"הפנים האחרונות": גם חוויאר בארדם לא יכול להציל את הסרט הזה

סרטו החדש של שון פן כבמאי ממשיך את קו הכישלונות שלו עם סרט עתיר כוכבים ועתיר בעיות. החל מחוסר כימיה בולט בין הכוכבים ועד עלילה רומנטית בין גופות אפריקאיות

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפנים האחרונות
היא מסתבכת במבטא הטבעי שלה, והוא נופל לדמות הכי שחוקה שלו. חוויאר בארדם ושרליז ת'רון, "הפנים האחרונות"צילום: Saban Films
אורון שמיר, עכבר העיר

אין כמו להתאהב על רקע רצח עם. במיוחד אם מדובר בשני רופאים מן המערב, שמקריבים כל-כך הרבה מעצמם כדי לסייע לאפריקה מוכת מלחמות האזרחים, אבל מוצאים קצת זמן לרומנטיקה בזמן שבחוץ שוכבים פצועים לצד גופות. או לפחות זה מה שעולה מן הסרט ״הפנים האחרונות״, שמגיע לבתי הקולנוע בישראל עם מוניטין מפוקפק מזה של רוב הרודנים האפריקאים.

» ה"נרקוס" של טום קרוז
» "כל העיניים עליי": הביגורפיות המוזיקליות הגדולות
» צריך להודות: טום קרוז הוא הגדול מכולם
» "וונדרוומן": גדות מושלמת, הסרט לא
» "המעגל": הרבה כוכבים, מעט סרט

סרטו החמישי כבמאי של שון פן, והראשון מאז ״עד קצה העולם״ לפני כמעט עשור, החל את דרכו בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן לפני שנה בדיוק. הוא יצא משם חבול ומושפל, עם ממוצע ביקורות שקרוב לאפס וכמה קטילות אכזריות יותר מכל מיליציה חמושה. כיום הוא מחזיק בציונים מביכים כמו 8% טריות באתר רוטן טומייטוז (מתוך מאה, כן?), 16 מתוך 100 באתר מטה-קריטיק, או 3.8 מ-10 אצל גולשי IMDB. במולדתו נדחק הסרט מהפצה קולנועית ליציאה הישר לפלטפורמות ביתיות בקיץ. נדמה שאף אחד לא אוהב את הסרט, אירוני למדי משום שבמרכזו אהבה שאמורה להיות מיוחדת, יחד עם קאסט בינלאומי ונושאי שיחה שאמורים להיות מחובבים על ידי כל.

בליל מבטאים מגוחכים. "הפנים האחרונות" - לצפייה בטריילר:

בחצי השעה הראשונה שלו, מקפץ הסרט בין כמה קווי זמן באופן המשבש כל יכולת או רצון להבדיל ביניהם. האם מטרתו היא לגרום לקהל לא להבדיל בין הסכסוכים האלימים בליבריה ובדרום סודן? קשה להאמין שזאת הייתה הכוונה, אבל זאת הסיטואציה בה נפגשים וורן (שרליז ת'רון) ומיגל (חאווייר בארדם). שניהם נמצאים ביבשת השחורה מטעם ארגון ״Médecins du Monde״ ומבקשים להביא סיוע רפואי לאינספור הזקוקים לכך. וורן בכירה ממיגל וגם חוסה בצילו של אביה, אגדה לבנה באפריקה בתחומים הומניטריים אבל אב מזניח עבור בתו. וורן ומיגל הם חלק מצוות בינלאומי (שכולל בין היתר את ג׳ארד האריס, ז׳אן רנו, ואדל אקזרקופולוס, כוכבת ״כחול הוא הצבע החם ביותר״), אבל בין ניתוח חירום באמצע שומקום להינצלות ברגע האחרון מאש רנדומלית, הם מבקשים בעיקר זה את קרבתה של זו.

עלילת הסרט, כמו כל דבר אחר בו, היא בלאגן מאוד לא חינני של מבטאים ולאומים. אף דמות לא נמצאת היכן שהיא אמורה להיות, כלומר בסביבתה הטבעית, אבל כך גם השחקנים שמגלמים את הדמויות. ת'רון, באחת ההופעות החלשות והמוגזמות בקריירה שרובה תצוגות מחץ, נאבקת במבטא דרום אפריקאי שחומק ממנה כאילו הייתה ג׳יפ עמוס לוחמי גרילה, למרות שהיא ילידת המקום. לעומתה, רנו פשוט עובר לצרפתית מתי שמתחשק לו, ובת ארצו הצעירה, אקזרקופולוס, דווקא מסתדרת עם השפה האנגלית יותר מדי טוב, כלומר שוכחת לחבק את המוצא שלה כמתבקש מן הדמות. היחיד שמרגיש נוח בעורו הוא בארדם, שוב בתפקיד המאהב הלטיני בעל הקסם החייתי, כך שקשה לומר שזוהי דמות מרתקת. אבל המגרעות של הסרט ממש לא מסתכמות בכך.

כשהם מוצאים זמן למשחק מקדים בין הזוועות, ההכרה בזוועה שלה סרט מכה בך. "הפנים האחרונות"צילום: יח"צ

קשה לדמיין דוגמה טובה יותר למושג ״בעיות עולם ראשון״ מאשר צמד עתיר פריבילגיות שרק מתלונן על כמה קשה לו לתחזק קשר רומנטי, בזמן שסביבו יבשת שלמה מתכסה בדם. קשה עוד יותר להניח לשיח הזהויות הפוליטיות המעייף כשהסרט מכריח את הדמויות האפריקאיות שבו להביט למצלמה כאילו אלינו הצופים, אבל לא מעניק לכמעט אף אחת מהן טיפול קולנועי ראוי כמו לדמויות שבאות להציל אותן. גם אם נתמקד רק בסיפור האהבה חסר המזל של וורן ומיגל, יתגלה עד כמה חלול ופטרוני הסרט הזה. החל מסצנת משחק מקדים מגוחכת הכוללת צחצוח שיניים הדדי, דרך חוסר כימיה בולט בין השחקנים, וכלה בהתנהלות שלא מתאימה לשני אנשים בוגרים שוודאי חוו חוויות מבגרות עוד יותר במהלך תפקידם. לכך יש להוסיף אזכורים מתנשאים של ישו ואלוהים, רגעים פיוטיים לכאורה לצד חצי שעה אחרונה שמנסה לזעזע סתם לשם הזעזוע, וליווי של בחירות מוזיקליות בוטות ושטחיות. ״הפנים האחרונות״ הוא סרט שאין לו שום דבר מעניין להגיד על אף אחד מהנושאים מהם הוא מורכב, אבל הוא מתעקש לעשות זאת במשך כשעתיים ו-10 דקות.

"הפנים האחרונות" - איפה ומתי לראות