"חיבור פשוט": קפטן אמריקה יודע לשחק

כריס אוונס פשט את מדי גיבור העל ונכנס במיומנות לנעלי ההורה המאמץ שנאלץ לקבל החלטה גורלית עבור בתו המחוננת. החיבור הפשוט של סרט קטן ודילמה גדולה יוצר חוויה נעימה לצפייה

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיבור פשוט
מתוך הסרט "חיבור פשוט". בנות נושרות ממסגרות של מחוננים במספרים גבוהים יותר מאשר בניםצילום: Wilson Webb
אורון שמיר, עכבר העיר
מתוך הסרט "חיבור פשוט". בנות נושרות ממסגרות של מחוננים במספרים גבוהים יותר מאשר בניםצילום: Wilson Webb

בדרך כלל, ילדים מחוננים בקולנוע הם רק המערכה הראשונה לקראת סיפור חיים שלם ומלא קשיים והישגים של מבוגר גאון. הקונפליקטים והבחירות האמיתיות כאילו מגיעות בשלב מאוחר יותר מן הילדות החריגה והמשפיעה מאוד, אבל למעשה להחלטות של ההורים למוחות קטנים ומבריקים יש משקל מכריע מספיק כדי לפרנס סרט בפני עצמו. ״חיבור פשוט״ הוא מקרה נדיר יחסית ומשמח בהחלט של יצירה המתמקדת כל כולה בנקודה אחת מכרעת בחייה של ילדה מחוננת. היא אמנם בעלת שליטה מדהימה במתמטיקה, אבל על השליטה בחייה רבות שתי סמכויות הוריות, שרוצות עבורה או חיים נורמליים או הישגים כבירים.

» ה"נרקוס" של טום קרוז
» "כל העיניים עליי": הביגורפיות המוזיקליות הגדולות
» צריך להודות: טום קרוז הוא הגדול מכולם
» "וונדרוומן": גדות מושלמת, הסרט לא
» "המעגל": הרבה כוכבים, מעט סרט

במרכז העלילה והמריבה ניצבת מרי, המגולמת בידי מקינה גרייס, שחקנית בת 11 עם למעלה מ-40 הופעות בקולנוע ובטלוויזיה, סוג של עילוי בפני עצמה. לאחר שאמה התאבדה, מרי גדלה עם דודה, פרנק (כריס אוונס), ומבלה גם זמן עם שכנתם החביבה (אוקטביה ספנסר). בהגיעה לגיל בית ספר מבקש הדוד לשלוח אותה למוסד לימודים רגיל, בו היא משתעממת עד כדי התחצפות כבר ביום הראשון. המנהלת (אליזבת׳ מארוול, ״בית הקלפים״) מעוניינת לשלוח אותה לבית ספר למחוננים, והמורה שלה (ג׳ני סלייט, ״ילדה נצחית״) מעוניינת לעזור, ואולי גם להתקרב קצת אל הדוד הנאה. פרנק לא מעוניין בעצות, אבל צריך להתמודד גם עם רצונותיה של אמו, סבתה של הילדה (לינדזי דאנקן), שחוזרת לעניינים אחרי נתק ומעוניינת לגדלה אותה בעצמה.

לפעמים הבטחה נועדה להיות מופרת. "חיבור פשוט" - לצפייה בטריילר:

טום פלין (״Watch It״) כתב את התסריט, שהסתובב בכל מיני רשימות פנים-הוליוודיות במשך שנים עד שיצא לפועל, תחת שרביט הבימוי של מארק ווב. עבור הבמאי זוהי חזרה אל הקולנוע העצמאי שקנה לו את שמו, בזכות ״500 ימים עם סאמר״, ופרויקט שיקום לאחר שהתרוצץ כאוגר על הגלגל של סרטי האולפנים עם שני הפרקים בגלגול הלפני-אחרון של ספיידרמן. הבימוי שלו הפעם נטול התחכמויות ונוקט בגישה ישירה למדי, מה שמתאים בדיוק לאופי של התסריט והדמויות המאכלסות אותו.

הסרט מרבה לעסוק בפתרון של בעיות, במתמטיקה או בחיים, וכן בפנים השונות של כנות וכתוצאה מכך בהבטחות ומימושן, תרתי משמע - גם בחשיבותן של הבטחות כחוזים בין בני אדם, וגם בבני האדם עצמם כמעין הבטחה שצריכה להגשים את הגלום בה. מרי חורגת מן הייצוג הרגיל של ילדים בקולנוע ככאלה שאומרים תמיד את האמת הכואבת, ומשמשת כמעין מכונת אמת מהלכת מול כל דמות שפוגשת אותה. אוונס, שבכל פעם שהוא פושט את המדים של קפטן אמריקה ומגדל זיפים מוכיח שהוא שחקן דרמטי לא רע בכלל, וגרייס הצעירה שמשחקת כמו מקצוענית משופשפת, תורמים מכישרונם ומיכולותיהם לדמויות הראשיות ולקשר האמין ביניהן.

הדרמה של ילד מחונן היא כפולה, ראשית בגלל שהבחירות לא בידיו. "חיבור פשוט"צילום: בתי קולנוע לב

דמויות המשנה מעט יותר פונקציונליות, אבל רובן מגולמות בחן בכל הקשור לנשים החגות סביב פרנק ומרי, או בארסיות הראויה לדמות האם השתלטנית, שכנראה דחפה את בתה מעבר לקצה וכעת מנסה להשלים את המשימה עם נכדתה. בנקודה זאת הסרט כמעט ונכנע לדיכוטומיה מוחלטת מדי של טובים מול רעים, אבל מקפיד להעניק מניעים משכנעים יחסית גם לדמות הסבתא רודפת ההצלחה, וגם לטעת פקפוק עצמי סביר בהחלט אצל פרנק, שהוא הכל חוץ מאב למופת. בעקבות כל זאת, הפן הרגשי של הסרט בהחלט מוחצן ואפילו מוקצן, אבל הדיון סביב שאלת הילד המחונן נותר אינטליגנטי לפחות כמו מרי הקטנה.

״חיבור פשוט״ גורס כי אם אדם כלשהו נולד מעל הממוצע בתחום מסוים, בעיקר שכלי, יש בכך טרגדיה כפולה. ראשית, משום שגאונה ככל שתהיה במספרים, מרי היא עדיין ילדה בכל מובן שהוא ויש לקבל את ההחלטות החשובות עבורה. שנית, מפני שההחלטות האלה נוטות לעתים לקיצוניות ממש כשם שהיכולות של הילד שבמרכז הוויכוח משיקות לקצה הסקאלה, וההרגשה היא שיש צורך לבחור בין מימוש לבין רידוד לשם השתלבות בחברה, שהיא ההגדרה של ממוצעת. הסרט מנסה לבחון את הסיטואציה בכלים הגיוניים ומתאימים, ועל הדרך מספק צפייה נחמדה מהצפוי.

"חיבור פשוט" - איפה ומתי לראות?