"מאהב כפול": ממסמר את הצופה למסך

פרנסואה אוזון יצר סרט שנראה כמו התעלסות של כמה סרטים אחרים אבל למעשה הוא הכי אוזון שיש. השחקנים המסקרנים, הסקס הלא-לוהט והשאלות על מיניות וזהות נותנות ליצירה נופך פילוסופי אמיתי

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאהב כפול
דרמת מתח חושנית. מאהב כפולצילום: בתי קולנוע לב
אורון שמיר, עכבר העיר

לא כל מפיצי הסרטים בישראל עומדים בקצב העשייה של פרנסואה אוזון. הבמאי הצרפתי הציג בפסטיבל ונציה הקודם, לפני כמעט שנה, דרמה תקופתית מסוגננת בשחור-לבן בשם ״פרנץ״, שאמורה לעלות לאקרנים בישראל רק בסוף החודש. בינתיים, בפסטיבל קאן שהתקיים לפני כחודשיים, התמודד אוזון בתחרות הראשית עם סרטו החדש ״מאהב כפול״, מותחן פסיכולוגי ואירוטי, שהקדים את אחיו הבכור ומגיע כבר עכשיו אל בתי הקולנוע. שני הסרטים הוצגו זה לצד זה בפסטיבל ירושלים בחודש שעבר, כהוכחה לכשרון ולוורסטיליות של אשף האסתטיקה והסיפור.

» מה הקשר בין "דנקרק" להופעה של רדיוהד?
» "דנקרק": מלחמה עכשיו!
» "חולי אהבה": סרט בורקס אמריקאי
» "פצצה אטומית": אקשן פמינסטי משובח
» הסרטים הכי גדולים של סטיבן קינג

״מאהב כפול״ ממסמר את העיניים למסך מיד בפתיחה, ועושה זאת דווקא בשיא הפשטות - דימוי של אישה הקוצצת את שיערה. לאחר מכן תתבצע היכרות קרובה יותר, שלא לומר אינטימית עד פולשנית, עם אותה אישה. זוהי קלואי (מארין ואכט), המחפשת הסבר לכאבי הבטן התכופים שלה אצל הגניקולוגית, ולאחר שנטען בפניה כי מדובר בסבל פסיכוסומטי היא פונה לקבל טיפול נפשי. הפסיכולוג שהיא בוחרת, פול (ג׳רמי רנייה), לא רק עוזר לה אלא ממש מעלים את הכאבים בבטן, ואפילו הופך אותם לפרפרים. השניים הופכים ממטפל ומטופלת לבני זוג המגיעים במהרה ליציבות ביחסים. אך קלואי אף פעם לא נינוחה באמת מול האיש שיודע עליה הכל, כולל תסביכיה המיניים, וחוקרת אודותיו כשהיא חושדת שהוא מסתיר ממנה רומן, או אולי מוזר יותר - אח תאום.

"מאהב כפול" - לצפייה בטריילר:

כל זה קורה פחות או יותר בדקות הראשונות של הסרט, שהופך מהר מאוד למותחן אירוטי, שנהיה למותחן פסיכולוגי, ואפילו זולג אל עולם סרטי אימה בכמה רגעים מכריעים. כדי לקבל תחושה של איך זה לצפות ב״מאהב כפול״, דמיינו את ״תאומי המריבה״ של דייויד קרוננברג ואת ״היא״ של פול ורהובן עושים אהבה על ספת הפסיכולוג. יש עוד מספר סרטים שקופצים לתודעה בזמן הצפייה, אבל חבל להזכירם כדי לא לקלקל חלק מההפתעות שמחביא הבמאי בשיפולי סרטו. למרות זאת, הסרט הזה הוא מאה אחוז אוזון, החל מהשליטה המוחלטת שלו במדיום הקולנועי והכנעתו לצרכיו, וכלה בחיבה המופגנת שלו לצלם יצורים יפים למראה משתגלים בכל פוזיציה אפשרית.

מי שנדרשת מהם חשיפה מתמדת הם שני השחקנים בתפקידים הראשיים, שמצליחים להיות מפתים ומרתיעים לסירוגין, לפעמים באותה סצנה ממש. ואכט, ששיתפה פעולה עם הבמאי גם ב״צעירה ויפה״, מציגה כאן הופעה אנדרוגינית יותר ותמימה הרבה פחות מאשר בסרט הקודם, בו גילמה קטינה העוסקת בזנות. הפגיעות שלה מורגשת ממש כמו סערת הרגשות מעוותת המציאות שמתחוללת בתוכה, ומולה רנייה משלים את התמונה בהופעה מפוצלת שנעה בין האוהב לאויב בהתאם לנדרש. למרות יופיים של השניים ועל אף שסצנות המין תופסות חלק נכבד בעלילה כך שכל דבר תמים למראה הופך לשופע יצרים, קשה לקרוא לסרט מעורר חשק. למעשה, להגיע אל ״מאהב כפול״ עם ציפיות להתלהט ממנו רק יהפכו אותו לעוד יותר מזעזע בדיעבד. יש אופל אמיתי בסרט הזה, שמתבטא לא רק בצד הוויזואלי המלוטש עד שלמות כהרגלו של הבמאי, אלא בעיקר בסיפור.

שני השחקנים בתפקידים הראשיים מצליחים להיות מפתים ומרתיעים לסירוגין. "מאהב כפול"צילום: בתי קולנוע לב

סיום התעלומה הקשורה לזהות מאהבה של הגיבורה, יחד עם כמה סצנות שנעות על הגבול בין המטריד לטראשי, יוצרות חריקות קלות בזמן הצפייה אבל גם מסייעות להרהר מחדש ביצירה כולה כשהיא מסתיימת. האופן בו אוזון מנסה לקשור יחד את כל הקצוות, יחד עם המשחק הבלתי פוסק בינו ובין הצופים בנוגע למה קורה במציאות ומה רק בראש של הדמות הנשית, מבדילים את הסרט מאלה הדומים לו בצורה או בתוכן. מה גם שאוזון הוא בכל זאת במאי מיומן מספיק בשביל שהפטישיזם שלו לטשטושי זהות ומגדר לא יישאר בגדר גימיק. כך מתגלה כי מסתתר בסרט דיון עוכר שלווה על חיפוש אחר פרטנר רומנטי כפול, שיהיה גם רך וגם נוקשה, לא משנה מהן ההעדפות המיניות של כל אחד או אחת. כתולדה, זהו גם סרט על באופן שבו כולנו מגדירים את עצמנו באופן כפול בכל התחומים, ומסוגלים לחוות פנטזיות כמציאות או להיפך.

"מאהב כפול" - איפה ומתי לראות?