תוצרת אמריקה: אמריקה בכיעורה, קרוז במיטבו

טום קרוז כיפי במיוחד בתור טייס שמוצא את עצמו עובד עבור ממשלת ארצות הברית ופבלו אסקובר במקביל. אבל מעבר לשעתיים של הנאה, מסתתרת ביקורת על אשליית הכוח האמריקאית

איתן לשם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוצרת אמריקה
צילום: יח"צ
איתן לשם, עכבר העיר

לאחרונה הודיע שר המשפטים של ארצות הברית, ג'ף סשנס, שהוא רוצה להחזיר את השעון אחורנית ולהשיב את תקופת המלחמה בסמים במלוא עוזה. זאת אחרי שנים "מקלות" של נשיאות אובמה שהורידה משמעותית את הענישה כלפי משתמשים בסמים "קשים", זאת כחלק מהבנה הכלל-עולמית שאותה "מלחמה בסמים" נגמרה בתבוסה כואבת. אחרי כמעט 50 שנה ומאות מיליארדי דולרים, כמות המשתמשים רק עלתה וכך העוצמה הכלכלית-צבאית של סוחרי הסמים והגופות הנערמות במדינות מדרום לגבולה של ארצות הברית. סשנש, וכל שאר חבריו ששים אלי קרב מול הקוק, קראק ושאר "ק'", צריכים לראות את "תוצרת אמריקה" כדי להבין את המחיר האמיתי של מלחמה כזאת. מלחמה שמסרבת להפנים כי בשוק בו יש דרישה תמיד תהיה אספקה.

» מיקי לאון יורד מהמדים
» "טירת הזכוכית": המיינסטרים שולט
» יום הולדת לרוברט דה נירו
» "לוגאן לאקי": מהנה אבל נשכח
»
טיריון לאניסטר עושה "ממנטו"

"תוצרת אמריקה" מתאר את סיפורו האמיתי של בארי סיל (טום קרוז), טייס בחברת תעופה שמקבל הצעה שאי אפשר לסרב לה מסוכן סי.איי.איי עלום בשם "פייפר" (דומנל גליסון "אקס מכינה") - לשרת את המולדת. השירות אליו סיל נקרא הוא משימות צילום במרכז ודרום אמריקה של תחילת שנות ה-80', תקופת פריחת הקומוניזם וקרטלי הסמים באזור. עד מהרה טיסות הריגול הופכות לטיסות הברחת סמים, נשק, חיילים וכל טינופת שממשלת ארצות הברית העלתה על דעתה בניסיון כושל להשיג שליטה באזור. כך מוצא את עצמו סיל עובד באותה עתה עבור ממשלת ארצות הברית, ממשלות קומוניסטיות ברחבי היבשת וקרטל הסמים הכי מפורסם בהיסטוריה - קרטל מדיין בראשות פבלו אסקובר.

"תוצרת אמריקה" - לצפייה בטריילר:

אם יש משהו שאמריקאים מצטיינים בו זה האדרה של אויבים מיתולוגיים. כך הפך גם אסקובר, הנבזי והאכזרי בתולדות סחר הסמים, לגיבור תרבות אמיתי שיצירות רבות חזרו לעסוק בדמותו הרצחני (סדרת הפולחן "נרקוס" היא רק אחת מהדוגמאות). אבל הסיפור כאן הוא לא אסקובר, או סמים כן או לא, אלא תיאור מדויק ומצחיק להפליא של כרוניקה של מדינה עם יותר מדי כוח שעומדים בראשה אנשים חסרי מושג. לפעמים כל מה שצריך הוא לתת לסיפור לעשות את שלו, והבמאי דאג לימן (קצה המחר) מצליח לעשות בדיוק את זה. מול הצופה נפרסת סאגה לא תאומן שהייתה באמת, בה כל המכשולים התסריטאים - שהרי ראינו אינסוף סרטי סמים בשנים האחרונות - מדולגים בהצלחה. כך ה"וויס-אובר", הדרך היחידה של הגיבור לספר לאחור את סיפורו, מקבל מענה מבריק ואנחנו מקבלים הצצה אמינה ומטורפת לתקופת הקוקאין של אמריקה.

הסרט הוא 114 דקות של הנאה שמשמשים גם כשיעור היסטוריה מקוצר, מצחיק ומטריד עבור הקהל הצעיר של ימינו (או סתם מבוגרים שעדיין מאמינים שנשיאים וראשי ממשלות יודעים מה לעזאזל הם עושים). לצד הסצינות המצחיקות והסיטואציות שרק בגלל שמדובר בסיפור אמיתי אפשר להאמין להן, המתח נשמר לכל אורך הסרט והרצון להבין לאן כל הטירוף הזה מתקדם לא נעלם - הישג רציני כשמדובר בסרט שסופו ידוע למרחקים (מי שהולך לישון עם קרטלי סמים וכל זה...). גם השיק של שנות ה-80' מפציע פה, עם המכוניות, הבגדים והמוזיקה שפעם העולם לעג לה והיום נזכר בה באהבה.

משל על אמריקה של טראמפ מלפני 30 שנה. "תוצרת אמריקה"צילום: יח"צ

ועכשיו הגיע הזמן לדבר על טום קרוז. האיש כל כך יפה שאי אפשר להביט בו ישירות, החיוך שלו שווה מיליונים והוא מאמין בחייזרים ששולטים בכדור הארץ או איזה בולשיט סיינטולוגי כזה. הכל ידוע והפך אותו כבר מהכוכב הכי גדול בעולם לשחקן פתטי שאף הפקה רצינית לא מתקרבת אליו. אבל כל זה השכיח עובדה אחת פשוטה - האיש פשוט שחקן מעולה, והוא יכול להחזיק על כתפיו הנמוכות כל סרט, וזה מה שהוא עושה כבר 30 שנה . בקלילות מהולה בדחיפות הוא מדלג מסצינה לסצינה, מפגישה בבית הלבן לשדה סמים בקולומביה, והכול בסטייל כוכבי-הוליוודי שפשוט לא קיים היום בקולנוע. למעשה, הפעם האחרונה בה נראו כוכבים כאלה על המסך הייתה בשנים שמישהו אשכרה האמין ביכולת של ממשלות להילחם בסמים.

"תוצרת אמריקה" - איפה ומתי לראות?