הסרט החדש של רגב קונטס: על מהפכות, על הרשת ובעיקר על חברים

רגב קונטס החליט להיפגש עם כמה מחבריו הווירטואלים ומצא את עצמו במהפכה. קבלו הצצה לסרטו "חברים"

רגב קונטס, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רגב קונטס, עכבר העיר

אני זוכר את הלילה הראשון שלי בפייסבוק. לילה ראשון בפייסבוק הוא כמו לילה ראשון בכלא. בייחוד אם אתה לא טיפוס שאוהב מחשבים. אתה נכנס למקום סגור, רועש, שבו כולם מכירים את כולם, את הסלנג, את הקודים התרבותיים, ואתה עומד שם, עירום ומפוחד, ממלא בטפסים רשמיים את כל הפרטים הכי אישיים. כמעט יכולתי לשמוע את שאגות ה"ניו פיש! ניו פיש!" השמחות לאדי משאר האסירים בתאים התכולים-לבנים בזמן שהצטלמתי (ממש כמו בתחנת משטרה) לתמונת פרופיל וקיבלתי תא אישי. חדש, תכול ולבן ונקי, אך עדיין נטול חברים.

בלילה הראשון פייסבוק יכול להיות מקום מאוד בודד, אפילו שיש בו 900 מיליון אנשים. עם הזמן אתה הופך יותר ויותר בטוח בעצמך. מכיר אנשים, לומד את הסלנג, וממש כמו בכלא, פוגש אנשים מוזרים אך מרתקים, שאחרת לא היית פוגש בחיים.

» חברים - לפרטים ומועדי הקרנה.

"משהו מאוד לא בסדר קרה סביבנו". רגב וחברים (צילום: יאיר שגיא)

מאז עברו חמש שנים כמעט, וכבר לפני שנתיים התחלתי לנסות להיפגש עם כמה מחברי האינטימיים ביותר אך הווירטואלים לחלוטין שאספתי ברשתות החברתיות עם השנים. והיה לי תירוץ מצוין: אני הרי במאי, יש לי מצלמה ואני עושה סרט. אבל האמת היא שחיפשתי נואשות אחרי משהו. לא היה ברור לי אז מה בדיוק קיוויתי למצוא, אבל החלטתי ללכת אחריו כמה זמן שרק יידרש ובתשוקה נואשת, הולכת וגוברת.

רוב האירועים הללו הסתיימו בלא כלום. האינטימיות הנהדרת ששררה בינינו בערבות הדיגיטליות הסטריליות של הרשת התפוגגה כמעט תמיד במהירות והפכה למבוכה גדולה. הפגישה הראשונה היתה כמעט תמיד גם האחרונה, ובסופה תמיד חזרתי במהירות לחיקו החמים של המחשב, מוגן היטב מאחורי המסך ובין קירות דירת הקרקע החשוכה.

עד היום אני לא בטוח מה היה קורה אלמלא בעל הבית שלי החליט לסלק אותי ממנה לפני שנה. אבל דבר אחד אני זוכר: לפגישה ההיא, בסלון של דפני ליף, הגעתי אחר. זקוף יותר, רפה פחות, ובעיקר מצויד בהכרה שלמרות שהייתי אז כבר בן 35, בכל זאת לא היה לי דבר להפסיד. משהו מאוד לא בסדר התחולל סביב כולנו כבר יותר מדי זמן, ואני חושב שכך הרגישו גם האחרים. וכעת, אחרי שנה של התרוצצות בין הפגנות וחדרי עריכה, אני שמח להזמין אתכם להקרנת הסרט שיצא מאותה הפגישה ושנקרא "חברים" ("Friends"), ולחלוק איתכם את כל מה שלמדתי באותה תקופה. על מהפכות, על הרשת, ובעיקר - על חברים.