טקס האוסקר ה-87

טקס האוסקר: "בירדמן" הוא הזוכה הגדול

הסרט זכה בארבעה פרסים: הסרט הטוב ביותר, הבמאי (אלחנדרו גונזלס איניאריטו), התסריט המקורי והצילום. אדי רדמיין זכה בפרס השחקן על תפקידו כסטיבן הוקינג ב"התיאוריה של הכל". ג'וליאן מור זכתה בפרס השחקנית על תפקידה ב"עדיין אליס". הסרט הישראלי "איה" לא זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר

איתמר זהר
איתמר זהר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלחנדרו גונזלס איניאריטו מקבל את פרס הבימוי על "בירדמן"
איתמר זהר
איתמר זהר

בדולבי תיאטר בלוס אנג'לס הסתיים לפני זמן קצר טקס האוסקר ה-87. המועמדים הבולטים השנה היו הסרטים "בירדמן" ו"התבגרות".

אורי קליין מסכם את הטקס >> סהר שלו מסקר את התלבושות על השטיח האדום

"בירדמן" בבימויו של אלחנדרו גונזלס איניאריטו הוא הזוכה הגדול. הסרט, שהיה מועמד לתשעה פרסים, זכה בארבעה: הסרט הטוב ביותר, הבמאי (אלחנדרו גונזלס איניאריטו), התסריט המקורי והצילום.

"התבגרות", בבימויו של ריצ'רד לינקלייטר, היה מועמד לשישה פרסים, אבל זכה רק באחד (שחקנית המשנה, פטרישה ארקט).

"מלון גראנד בודפשט", בבימויו של וס אנדרסון, זכה גם הוא בארבעה פרסים. "ויפלאש" זכה בשלושה. "צלף אמריקאי", בבימויו של קלינט איסטווד, שהיה מועמד לשישה פרסים, זכה בפרס אחד, על עריכת סאונד.

7:05 הסרט "בירדמן" זכה בפרס הסרט הטוב ביותר. אלחנדרו גונזלס איניארטו חזר שוב אל הבמה.

6:57 ג'וליאן מור זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר על תפקידה ב"עדיין אליס". זו זכייה ראשונה שלה אחרי חמש מועמדויות. היא התעשתה מהר מאוד והתגברה על ההתרגשות המובנת, ובין השאר דיברה, כפי שעשתה על השטיח האדום, על רצונה שהסרט, המתאר אשה המתמודדת עם אלצהיימר, יעורר את המודעות למחלה.

6:51 אדי רדמיין זכה בפרס השחקן הטוב ביותר על תפקידו כסטיבן הוקינג בסרט "התיאוריה של הכל". השחקן הבריטי הצעיר שגבר על המועמד הבולט, מייקל קיטון ב"בירדמן", היה כצפוי נרגש מאוד והבטיח בין השאר לשמור על הפסלון, לצחצח אותו כדי שיישאר מבריק.

אדי רדמיין עם האוסקר לשחקן הטוב ביותר על תפקידו ב"התיאוריה של הכל"צילום: אי–פי

6:42 אלחנדרו גונזלס איניאריטו זכה בפרס הבימוי על "בירדמן".

6:35 אופרה וינפרי, ממפיקות "סלמה", שצולמה דומעת בעקבות זכיית השיר ממנו, העניקה את פרס התסריט המעובד ל"משחק החיקוי". גרהם מור, שקיבל את הפרס, התרגש אף יותר ממנה. בנאום שלו, בהתייחסו לתסריטו על חייו של המדען אלן טיורינג, הוא סיפר כשכשהיה בן 16 רצה להתאבד. "אני כאן", הכריז, "ואני קורא לכולם. תהיו שונים ואל תשפטו איש על פי הדרך שבה בחר לחיות".

6:30 אדי מרפי העניק את פרס התסריט המקורי ל"בירדמן".

6:23 המלחין הצרפתי אלכסנדר דספלה זכה באוסקר לפסקול הטוב ביותר על המוזיקה שכתב ל"מלון גראנד בודפשט". הוא היה מועמד גם על הסרט "משחק החיקוי". זוהי זכייה ראשונה של דספלה אחרי שמונה מועמדויות.

6:18 אחרי מחווה על המסך לסרט "צלילי המוזיקה", לציון 50 שנה ליציאתו לאקרנים, עלתה ליידי גאגא וביצעה כמה שירים ממנו. מיד אחר כך עלתה ג'ולי אנדרוז על הבמה. החיבוק ביניהן התבקש.

6:06 פרס השיר הטוב ביותר הוענק ל"Glory" מהסרט "סלמה". במקרה או לא, כמה דקות לפני כן ביצעו אותו קומון וג'ון לג'נד על הבמה.

מנחה הטקס ניל פטריק האריס במחווה לסרט "בירדמן"צילום: אי–פי

5:51 הסרט "אזרח מס' 4" על אדוארד סנודן, שהדליף מסמכים של הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי, זכה בפרס הסרט התעודי הטוב ביותר. ניל פטריק האריס הגיב על כך בעוד עקיצה: "הנושא שעומד במרכז הסרט לא נמצא כאן אתנו הערב".

5:46 "ויפלאש" זכה בעוד פרס: עריכה.

5:25 פרס הצילום הוענק לעמנואל לובצקי על "בירדמן". זו הזכייה השנייה שלו ברציפות בפרס, אחרי שבשנה שעברה קיבל אותו על "כוח משיכה". הפעם האחרונה שבה צלם זכה בפרס שנה אחר שנה היתה באמצע שנות ה-90. ג'ון טול קיבל אז את האוסקר על "רוחות של תשוקה" ועל "לב אמיץ". הצלם רוג'ר דיקינס, שהיה מועמד השנה על "לא נשבר", רושם כבר 12 מועמדויות ללא פרס.

5:22 פרס שלישי ל"מלון גראנד בודפשט": עיצוב אמנותי.

5:11 עוד בחירה צפויה. הסרט "שישה גיבורים" זכה בפרס סרט האנימציה הטוב ביותר.

4:54 פטרישה ארקט זכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על תפקידה ב"התבגרות". ג'ארד לטו, שזכה בפרס שחקן המשנה בשנה שעברה, על "מועדון הלקוחות של דאלאס", העניק לה את הפרס, לא לפני שעקץ את מריל סטריפ, שהיתה בין המועמדות. פטרישה ארקט סוחפת את הקהל בנאום התודה שלה שבו היא קוראת לשוויון בין המינים בארצות הברית.

4:48 הפסקול שכתב ג'סטין הורביץ ל"ויפלאש" אפילו לא היה מועמד לאוסקר, למרות היותו חלק מרכזי ממנו, אבל הסרט זכה בפרס עריכת הסאונד.

4:25 הסרט הישראלי "איה", שביימו מיכל ברזיס ועודד בן נון והיה מועמד בקטגוריית הסרט הקצר הטוב ביותר, הפסיד לסרט The Phone Call הבריטי.

4:10 הסרט "אידה", שביים הבמאי הפולני פאבל פבליקובסקי, גבר במפתיע על "לווייתן" הרוסי וזוכה בפרס האוסקר הזר. פולין עושה היסטוריה: אוסקר ראשון אחרי עשר מועמדויות.

4:02 גם פרס האיפור הוענק ל"מלון גראנד בודפשט".

3:58 "מלון גראנד בודפשט", המועמד לתשעה פרסים, זכה בפרס הראשון שלו: עיצוב התלבושות. בשביל מילנה קנונרו, שקיבלה אותו, זהו כבר אוסקר רביעי.

3:42: ג'יי קיי סימונס הוא הזוכה הראשון. הוא קיבל את פרס אוסקר המשנה, על תפקידו ב"ויפלאש", מידיה של לופיטה ניונגו, שזכתה בפרס שחקנית המשנה בשנה שעברה, על תפקידה ב"12 שנים של עבדות".

3:37 ניל פטריק האריס, המנחה את הטקס, פתח אותו בשיר הלל קומי-דרמטי לקולנוע שכלל התייחסויות לסרטים מהעבר לצד הסרטים המתמודדים השנה על הפרס. השחקנים אנה קנדריק וג'ק בלאק התארחו גם הם על הבמה בשירה.

3:12 איתן הוק, שמועמד בפעם הרביעית לאוסקר ועדיין לא זכה, נשאל אם הסרט "התבגרות" שעליו הוא מועמד לפרס השחקן, ישנה את הקולנוע. לדבריו, הקולנוע משתנה כל הזמן, לכן אין לו על כך תשובה נחרצת. בראדלי קופר, המועמד לאוסקר שנה שלישית ברציפות, הפעם על תפקידו ככריס קייל ב"צלף אמריקאי", סיפר על כמה הסרט, שובר הקופות המפתיע של השבועות האחרונים, היה חשוב למשפחתו של קייל שנרצח לפני כשנתיים.

2:56: בנדיקט קאמברבץ', המועמד לפרס השחקן על תפקידו כמדען אלן טיורינג בסרט "משחק החיקוי" מקדים ומודה, כבר על השטיח האדום, להוריו, בנימוס בריטי. ריס ויתרספון, המועמדת לפרס השחקנית על תפקידה כדמות אמיתית אחרת, שריל סטרייד, בסרט "הולכת רחוק", אומרת שזה היה הסרט המאתגר ביותר שהשתתפה בו. היא גם מבקשת מכלי התקשורת להפסיק להתייחס רק לשמלות שלובשות השחקניות בסרט, אלא גם, ובעיקר, לעבודתן הקולנועית.

2:35 ג'וליאן מור, שמועמדת בפעם החמישית לאוסקר ועדיין לא זכתה, דיברה על תפקידה בסרט "עדיין אליס", שבו היא מגלמת אשה שלקתה באלצהיימר. היא מקווה שהסרט יגביר את המודעות למחלה. מלאני גריפית, אמה של דקוטה ג'ונסון המככבת ב"50 גוונים של אפור", התראיינה לצדה ואמרה שהיא עדיין לא ראתה את שובר הקופות וגם אינה מעוניינת לצפות בו.

2:10 מחוץ לאולם דולבי תיאטר יורד גשם וסקרנים עומדים מתחת למטריות. על השטיח האדום, רגע לפני הטקס, התראיינו בין השאר מייקל קיטון, המועמד לפרס השחקן על תפקידו ב"בירדמן", רוזמונד פייק, המועמדת לפרס שחקנית המשנה על תפקידה ב"נעלמת" ואדי רדמיין, המועמד לפרס השחקן על תפקידו בסרט "התיאוריה של הכל".

הפרסים:

הסרט הטוב ביותר: "בירדמן"

הבמאי הטוב ביותר: לחנדרו גונזלס איניאריטו ("בירדמן")

השחקן הטוב ביותר: אדי רדמיין ("התיאוריה של הכל")

השחקנית הטובה ביותר: ג'וליאן מור ("עדיין אליס")

שחקן המשנה הטוב ביותר: ג'יי קיי סימונס ("ויפלאש")

שחקנית המשנה הטובה ביותר: פטרישה ארקט ("התבגרות")

הסרט הזר הטוב ביותר: "אידה" (פולין)

ההימורים של אורי קליין:

הסרט הטוב ביותר: "התבגרות"

הבמאי הטוב ביותר: ריצ'רד לינקלייטר ("התבגרות")

השחקן הטוב ביותר: מייקל קיטון ("בירדמן")

השחקנית הטובה ביותר: ג'וליאן מור ("עדיין אליס")

שחקן המשנה הטוב ביותר: ג'יי קיי סימונס ("ויפלאש")

שחקנית המשנה הטובה ביותר: פטרישה ארקט ("התבגרות")

הסרט הזר הטוב ביותר: "לווייתן" (רוסיה)

ליידי גאגא במחווה לסרט "צלילי המוזיקהצילום: אי–פי
פטרישה ארקט בנאום התודה שלה על זכייתה בפרס שחקנית המשנה צילום: אי–פי
פאבל פבליקובסקי, במאי "אידה" הפולני, מקבל את פרס הסרט הזר מידיהם של ניקול קידמן וצ'יווטל אג'יופורצילום: רויטרס
ג'יי קיי סימונס עם פרס אוסקר המשנה על תפקידו ב"ויפלאש"צילום: אי–פי
מריל סטריפצילום: אי–פי
בראדלי קופר וקלינט איסטווד, שחקן ובמאי "צלף אמריקאיצילום: אי–פי
מנחה הטקס, ניל פטריק האריס, בקטע הפתיחהצילום: רויטרס
ג'וליאן מור, המועמדת לפרס השחקנית על תפקידה ב"עדיין אליס"צילום: אי–פי
אמה סטון, שהיתה מועמדת לפרס שחקנית המשנה על תפקידה ב"בירדמן"צילום: אי–פי
אווה דוורניי, במאית "סלמה" המועמד לפרס הסרט הטובצילום: אי–פי
ניקול קידמן. לא הצליחה להרשיםצילום: אי–פי
מריון קוטיאר, המועמדת לפרס השחקנית על תפקידה בסרט "יומיים ולילה"צילום: אי–פי
דקוטה ג'ונסון (מימין), כוכבת "50 גוונים של אפור", ואמה מלאני גריפיתצילום: אי–פי
לופיטה ניונגו, שזכתה בשנה שעברה בפרס שחקנית המשנה על תפקידה ב"12 שנים של עבדות"צילום: אי–פי
אדי רדמיין, המועמד לפרס השחקן על תפקידו בסרט "התיאוריה של הכל"צילום: אי–פי
מייקל קיטון, המועמד לפרס השחקן הטוב ביותר על תפקידו ב"בירדמן"צילום: אי–פי
פליסיטי ג'ונס, המועמד לפרס השחקנית הטובה ביותר על תפקידה בסרט "התיאוריה של הכל"צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ