אור סיגולי, עכבר העיר

תוך 24 שעות, הוכרזו בארצות הברית שניים מציוני הדרך המרכזיים יותר של עונת האוסקרים: פרסי איגוד השחקנים (הסאג) ופרסי תא העיתונאים הזרים של הוליווד (גלובוס הזהב). במהלך 18 שנות הענקת פרסים, יצר לעצמו איגוד השחקנים מוניטין יציב של בחירות ראויות יחד עם התאמה כמעט מושלמת לפרסי האוסקר. מאז שנערך לראשונה הטקס ב-1994 רק שחקנית אחת בלבד הצליחה לזכות באוסקר בלי שהייתה מועמדת לסאג (הייתה זו מרשה גיי הארדן על תפקידה ב"פולוק") ומאז 1995 ו"לב אמיץ" לא היה מצב שסרט זכה בפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר בלי מועמדות לפרס צוות השחקנים הטוב ביותר. הממוצע השנתי של הסאג עומד על פחות או יותר ארבעה מועמדים מתוך חמש בכל אחד מקטגוריות המשחק.אוסקר 2012 - כל הפרטיםגלובוס הזהב 2012: כל המועמדויותסאג 2012: כל המועמדויות

המועמדויות של הסאג השנה היו רחוקות מלטלטל את הסירה, אבל אם להסתמך על ניסיון העבר אפשר להסיק כמה דברים. ראשית, ספק מועט מאוד שהעזרה יהיה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, אך הארטיסט, ללא צל של ספק עדיין מוביל את המרוץ. סיכויי הזכייה של "הוגו" וסוס מלחמה בפרס הגדול באוסקר נמוכים במיוחד עד לכי לא קיימים. סיכוייו של אלברט ברוקס לזכות באוסקר על דרייב צנחו במאות אחוזים. כרגע כריסטופר פלאמר (בגינרס) הוא הדבר הכי קרוב – אם יש כזה - לזכייה בטוחה השנה. מליסה מק'ארתי בהחלט יכולה להתברג לחמישייה אך קשה לראות מישהי שלא הגיעה מצוות "העזרה" זוכה. היה גם מוקדם מדי לבטל את גלן קלוז ("אלברט נובס") ולאונרדו דיקפריו (ג'יי אדגר). על אף ההתעלמות מצד המבקרים שניהם חזקים במרוץ אך ויולה דיויס ("העזרה") וז'אן דוז'ארדן ("הארטיסט") עדיין נחשבים להימורים הנבונים יותר.לא כל מה שנוצץ הוא גלובוס הזהב

לעומתם הכבוד שניתן לאיגוד השחקנים, פרסי גלובוס הזהב עשו את התהליך ההפוך. מאירוע חביב שמנבא את האוסקרים, הם הפכו לאירוע מביך שמנבא פחות או יותר שום דבר. פרסי גלובוס הזהב ניתנים על ידי קומץ עיתונאים מרחבי העולם שיושבים בלוס אנג'לס ומדווחים למדינותיהם. לא מדובר באנשי תעשייה או באנשים עם רקע קולנועי בולט. אבל מה שכן, תא העיתונאים הזרים יודע להרים מסיבה.

שלא כמו באוסקר, בגלובוס הזהב האורחים יושבים סביב שולחנות עגולים זה מול זה ובנוסף ישנה חלוקה בפרסי הסרט והשחקנים הראשיים ל"דרמה" ו"קומדיה/מחזמר". החלוקה גם יצרה מספר גדול יותר של כוכבים מועמדים כל שנה וגם שברה את המעונבות הכבדה של שאר הטקסים. בעבר, סמיכות טקס גלובוס הזהב למועד ההצבעה הסופית לאוסקרים, יצרה מצב בו זכיה בגלובוס היא יופי של מקום כדי להראות שאוהבים אותך, לתת נאום שנון/מרגש כדי להראות ששווה להצביע בעדך, ולקבל עוד כמה דקות של תשומת לב תקשורתית. אבל הבועה הזו התנפצה בשנים האחרונות.הכל בשביל שהם יבואו. ג'וני דפ ואנג'לינה ג'ולי ב"התייר"

זה התחיל בחלוקת הסרטים לקטגוריות הז'אנריות. אפילו ג'ים קארי התבלבל כשעלה לקבל את פרס השחקן בקומדיה/מחזמר על "איש על הירח". "הייתי בטוח שזו דרמה" אמר אחר כך לעיתונאים. גם סרטים כמו "הולך בדרכי" ו"ריי" איכשהו קיבלו את החותמת קומדיה/מחזמר כאשר "ממזרים חסרי כבוד" ו"אוואטר" נרשמו משום מה כדרמות. וכך הטקס שנחשב כ"מנבא האוסקרים הטוב ביותר" הפך להיות למעשה למכת מחץ לכל מי שכוונותיו מפוקסות על האוסקר. מאז תחילת האלף, לפני 11 שנים, רק ארבעה סרטים הצליחו לזכות בפרס הסרט בגלובוס ובאוסקר ("גלדיאטור", "נפלאות התבונה", "שר הטבעות: שיבת המלך" ו"נער החידות ממומבאי"). קשה להתייחס לזה כסטטיסטיקה מוצלחת במיוחד.

אבל הדבר הבאמת מוזר הוא שרשימת המועמדים לגלובוס הזהב הופכת להיות משונה יותר ויותר משנה לשנה ולעיתים אפילו נראית מתאימה יותר לפרסי "פטל הזהב". מועמדים בלתי נתפסים כמו "פנטום האופרה" לפרס הסרט וג'ים קארי לפרס השחקן על תפקידו ב"הגרינץ' שגנב את חג המולד". באיזשהו שלב זה היה ברור לכל: תא העיתונאים הזרים לא מצביעים לנבחרים של השנה, אלא ליפים והנכונים של השנה. כמה שיותר שחקנים מפורסמים על השטיח האדום, כך הסיקור התקשורתי יהיה גדול יותר. אז למי אכפת ש"בדרך לחתונה עוצרים בוגאס" זוכה בפרס הסרט הטוב ביותר (קומדיה/מחזמר)?

בשנה שעברה העניינים כבר יצאו מכלל שליטה. המועמדים לפרסי גלובוס הזהב היו כל כך מזעזעים שתא העיתונאים הזרים נחשף במלוא מערומיו. מועמדויות בלתי אפשריות כמו "בורלסק", "התייר" ו"אליס בארץ הפלאות" בפרס הקומדיה/מחזמר, מועמדות כפולה לג'וני דפ, מועמדות להאלי ברי על "פרנקי ואליס" והתעלמות מוחלטת מ"אומץ אמיתי" של האחים כהן, הבהירו שמעכשיו יהיה מאוד קשה לקחת אותם ברצינות. הנזק היה כל כך קשה שאנשי העיתונאים הזרים החליטו לשחזר השנה את הדבר היחיד שעבד בטקס הקודם – הנחייתו של ריקי ג'רבייס.

חוזרים לשורשים השנה אנשי העיתונאים הזרים כנראה למדו את הלקח והשתדלו כמה שיותר להימנע ממועמדים שיימשכו אליהם אש. העובדה, למשל, שג'וני דפ לא מועמד לא על שודדי הקאריביים 4 ולא על יומן הרום כבר אומרת משהו. כל המועמדים לפרסי הקומדיה/מחזמר, קטגוריה שמועדת לפורענות בדרך כלל, הם סרטים שחובקו על ידי המבקרים (חצות בפריז, "הארטיסט", 50/50, מסיבת רווקות והשבוע של עם מרילין).איש השנה? ריאן גוסלינג ב"משחקי שלטון"

את תואר הכוכב של הטקס קיבל ריאן גוסלינג שזכה לשתי מועמדויות בקטגוריות השחקן הראשי על טיפש מטורף מאוהב ומשחקי שלטון. אם לגלובוס הזהב הייתה איזושהי השפעה על האוסקרים, היה אפשר להגיד ש"משחקי שלטון" חזר למשחק עם ארבע מועמדויות מרכזיות: שחקן ראשי, במאי, תסריט וסרט דרמה – אבל הוא למעשה היחידי מכל הקטגוריה שאינו חלק מליין-אפ המשוער לאוסקר. שאר הסרטים שחולקים איתו את הקטגוריה ("העזרה", "סוס מלחמה", מאניבול, "הוגו" והיורשים) הם מועמדים צפויים למדי. הפתעה גדולה נרשמה גם בקטגוריית שחקן המשנה עם ויגו מורטנסן, המגלם את פרויד בסרטו של דיויד קרוננברג, "שיטה מסוכנת". זהו האיזכור הראשון של מורטנסן בעונת הפרסים הנוכחית. אלוהי הקטל הפתיע עם איזכור לשתי כוכבותיו, קייט ווינסלט וג'ודי פוסטר שמועמדות בקטגוריית השחקנית הראשית קומדיה/מחזמר. לגברים של אותו סרט – שהיו טובים כמוהן, אם לא יותר – אין זכר.

טילדה סווינטון, טרייה ממועמדותה בפרסי איגוד השחקנים, יכולה לסמן לעצה 'וי' נוסף בדרך אל האוסקר. גם רוני מארה מנערה עם קעקוע דרקון, שחטפה מועמדות מאליזבת' אולסן ("מרתה מרסי מיי מרלין") ופליסיטי ג'ונס ("כמו משוגעים"). ויולה דיויס, גלן קלוז ומריל סטריפ משלימות את התמונה בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר דרמה. "הארטיסט" הוא המוביל עם 6 מועמדויות, ו"קרוב להפליא ורועש להחריד", שוב, אינו בנמצא.חייבים לדבר על דיוויד פינצ'ר. "נערה עם קעקוע דרקון":

עם זאת, אין לחשוש שמא תא העיתונאים הזרים שכח שהוא צריך להביא את היפים באנשי תבל, ולכן, על אף שאנג'לינה ג'ולי אינה מועמדת כשחקנית היא זוכה להיות חלק מהמועמדים... לפרס הסרט הזר, לא פחות ולא יותר, עם סרט הביכורים שלה "בארץ הדם והדבש", שמתרחש בבוסניה ולכן מחזיר את ה-"Language" להגדרה "Foreign Language Film".אוסקר 2012 - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ