אוסקר 2020: "הייתי נבל כל חיי" - הנאום המרגש של חואקין פיניקס

פיניקס, שזכה בפרס השחקן הטוב ביותר, הזכיר לקהל את האכזריות של המין האנושי וכשהוא בגרון חנוק הקריא פואמה שכתב אחיו ריבר שמת ממנת יתר

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חואקין פיניקס נואם באוסקר 2020, הלילה
חואקין פיניקס נואם באוסקר 2020, הלילהצילום: AFP
הארץ

חואקין פיניקס קיבל הלילה לראשונה בקריירה את פרס האוסקר. הוא עלה לקחת את פרס השחקן הטוב ביותר כשהוא בחליפה שליוותה אותו לאורך כל עונת הפרסים – הצהרה חד משמעית על קיימות בתחום האופנה. פיניקס היה נרגש ונאומו עורר התרגשות רבה באולם. "בין אם אנחנו מדברים על אי שוויון מגדרי, גזענות או זכויות של קוויריים או בעלי חיים, אנחנו מדברים על המלחמה באי צדק", אמר. "אנחנו מדברים על המלחמה ברעיון של אומה אחת, עם אחד, גזע אחד, מגדר אחד או מין אחד שיש לו הזכות לשלוט ולהשתמש ולפגוע באחר בלי לקבל עונש על כך".

"אני חושב שרבים מאתנו הפכו מנותקים מהעולם הטבעי. רבים מאתנו מחזיקים בהשקפת עולם אגוצנטרית, ואנחנו מאמינים שאנחנו מרכז היקום. אנחנו בוזזים את משאבי הטבע ומרגישים שיש לנו את הזכות להפרות מלאכותית פרה, לגנוב לה את התינוק, למרות שאי אפשר לטעות בדמעות הצער שלה, ואז אנחנו לוקחים את החלב שלה, שהיה אמור להזין את העגל, ושמים אותו בקפה או בדגני הבוקר שלנו".

חואקין פיניקס הנרגש. "לא מרגיש מורם מעל המתמודדים הנוספים"

"אנחנו חוששים מהרעיון של שינוי אישי, כי אנחנו חושבים שזה דורש קורבן אישי, ויתור. אבל בני אדם הם במיטבם כשהם נדרשים להיות יצירתיים וחדשניים, ואנחנו יכולים ליצור ולפתח מערכות שיטיבו עם כל בעלי החיים ועם הסביבה"

"הייתי נבל כל חיי", הוסיף פיניקס. "הייתי אנוכי, אכזרי לעתים. היה קשה לעבוד איתי, ואני אסיר תודה על כך שרבים מכם כאן באולם נתתם לי הזדמנות שנייה. אני חושב שאנחנו במיטבנו כאשר אנחנו תומכים אחד בשני. לא כשאנחנו מבטלים האחד את האחר בשל טעויות העבר, אלא כאשר אנחנו עוזרים זה לזה לצמוח. כשאנחנו מחנכים אחד את השני, כאשר אנחנו מראים את הדרך לעבר הגאולה.

חואקין פיניקס במהלך נאומו, הלילה
חואקין פיניקס במהלך נאומו, הלילהצילום: Mario Anzuoni/רויטרס

בסוף נאומו, פיניקס הנרגש הזכיר בגרון חנוק את אחיו ריבר שמת ממנת יתר ב-1993. "כשהוא היה בן 17 הוא כתב שיר: 'רוץ באהבה אל הישועה, והשלום יבוא בעקבותיך".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ