אוסקר 2012: סיפורי סינדרלה של הרצים לפסלון

חצי מהשחקנים המועמדים השנה לאוסקר נכנסו להיכל בפעם הראשונה. מהם סיכויי הזכייה של שחקן שהגיח משומקום, והאם זה טוב לקריירה?

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

הוליווד אוהבת לרגש, ויש שתי מסחטות קיטש איתן היא אוהבת לרגש במיוחד. הראשונה היא סיפור סינדרלה: גבר או אישה שהתגלו כנגד כל הסיכויים על ידי במאי אמיץ שהימר על תגלית חדשה, ובין רגע הפכו לכוכבים. קחו לדוגמא את גאבורי סידבי שהייתה מועמדת לאוסקר על תפקידה הראשי הראשון ב"פרשס", קייט האדסון ב"כמעט מפורסמים", היילי סטיינפילד מ"אומץ אמיתי" או קובה גודינג ג'וניור שזכה באוסקר על "ג'רי מגוויר", תפקידו הגדול הראשון.שיטת הריגוש השנייה מבית היוצר של ממלכת הכוכבים היא פרס "הכבוד המאוחר" - מועמדות אוסקר ראשונה לשחקן שעבר מזמן את שיאו ועוד רגע סביר שיעבור מהעולם, אך אבוי, לא זכה לאחוז בפסלון. בקטגוריה זו, הגברים שולטים: ג'יימס קובורן זכה על "פגיעה" בגיל 71 ונפטר שלוש שנים לאחר מכן וכמה שנים לפני כן, ג'ק פאלאנס זכה לעת זקנה על "תעצרו את העיר, אני רוצה לרדת", ואחרי שנים ספורות הלך לעולמו.

» אוסקר 2012 - כל המועמדויות, הכתבות והביקורת
»
נוסטלגיה באוסקר - הוליווד מתגעגעת, וזה מדבק
»
סיכויי הזכייה של מריל סטריפ - יש דבר כזה קריירה טובה מדי?

בשר אוסקרים טרי השנה, לעשרה מתוך עשרים המועמדים בארבעת הקטגוריות של פרסי המשחק, זוהי מועמדות ראשונה לפסלון הנחשק. ג'ורג' קלוני ומריל סטריפ הם היחידים שאחזו בפסלון בעבר. מינון גבוה במיוחד של בשר טרי נרשם בקטגוריית שחקנית המשנה - עבור ארבע מתוך חמש המועמדות לפרס זה, זוהי מועמדות בכורה. המועמדת החמישית, ג'נט מקטיר, נכללה ברשימות האוסקר פעם אחת בזכות סרט בשם "Tumbleweeds" שאיש לא ראה. אם אתם בענייני טריוויה - מקטיר, המתנשאת לגובה 1.85, נושאת עימה את תואר "השחקנית הגבוהה ביותר שהייתה מועמדת לאוסקר".גם פרס השחקן הראשי טומן בחובו שלוש מועמדויות ראשונות - לדמיאן בישיר ("חיים טובים יותר"), ז'אן דז'ארדן (הארטיסט) וגארי אולדמן (החפרפרת) הנפלא מכולם, שקשה להאמין שעם פילמוגרפיה כה נרחבת טרם הגיע לאוסקר.

הישר לאוסקר. מליסה מק'רתי וג'סיקה צ'סטיין (צילום: צילום מסך, AP)

מעוז הסינדרלות ששמו קטגוריית שחקנית המשנה כולל את ג'סיקה צ'סטיין שהתגלתה בגיל המופלג (מופלג בסקאלת הוליווד כמובן) 30, אך רק על סרטי 2011 בהשתתפותה ניתן לעשות רטרוספקטיבה שלמה. צ'סטיין לוהקה לתפקידים מרכזיים בלא פחות משבעה (!) סרטים. שניים מהם – העזרה עליו היא מועמדת בעצמה ועץ החיים – מועמדים לפרס הסרט; ברניס בז'ו הלא מוכרת ורבת החן מ"הארטיסט" עלולה לזכות בזכות ההתלהבות שהיא מייצרת סביבה (לא מזיקה העובדה שהיא אישתו של במאי הסרט, מישל הזנוויציוס); וגם מליסה מק'רתי שגנבה את ההצגה במסיבת רווקות נחשבת לתגלית - מה שעזר לה לנצח שחקניות ותיקות גם בפרסי האמי האחרונים, בו גרפה את פרס השחקנית בסדרה קומית על "מייק ומולי". עוד סינדרלה אחת - הקשוחה מכולן - היא רוני מארה (הנערה עם קעקוע הדרקון), היחידה מבין השחקניות הראשיות שזו לה מועמדותה הראשונה.

82 מלאו לנער

בטקס המתקרב, הגברים ממלאים גם את משבצות "סיפורי הסינדרלה" וגם את משבצות "הכבוד המאוחר". ז'אן דז'ארדן בהחלט נחשב לתגלית המפתיעה של השנה (על אף שלקהל הצרפתי הוא אישיות מוכרת כבר זמן רב). בעוד ניק נולטה, כריסטופר פלאמר ומקס פון סידוב בקטגוריית המשנה הם אלו שסביר שלא יהיו עוד הזדמנויות רבות מדי להעניק להם את הפרס - לשניהם כבר מלאו 82 חורפים. גארי אולדמן, לצורך העניין, רק בן 54.בכל אוסקר ישנו לפחות זוכה אחד שזוהי מועמדותו הראשונה. השנה, סביר ששניים יזכו: כוכב "הארטיסט" ז'אן דז'ארדן ושחקנית המשנה מהעזרה, אוקטביה ספנסר. פרס השחקנית הראשית הוא מאבק בין שלוש שחקניות - מריל סטריפ, ויולה דיוויס ומישל וויליאמס, שכולן היו מועמדות בעבר, וסביר שפרס שחקן המשנה ייפול לידיו של כריסטופר פלאמר ("בגינרס") או מקס פון סידוב (קרוב להפליא ורועש להחריד) שלהם זוהי המועמדות השנייה אחרי קריירה מרשימה במיוחד, אך נטולת זכיות.

האוסקר עלה לו לראש? כוכב "הארטיסט" עושה ג'ון טרבולטה:

את שיא מועמדויות הבכורה של השנים האחרונות אפשר היה למצוא באוסקר 2005, שם הייתה זו מועמדות ראשונה ללא פחות מ-14 מהשחקנים. בשנה זו נרשם שיא סיפורי סינדרלה: כל ארבעת השחקנים שזכו בפסלון - ריס ווית'רספון, פיליפ סימור הופמן, ג'ורג' קלוני ורייצ'יל ווייז היו מועמדים לראשונה. שלושה מהם (קלוני הוא סיפור אחר לגמרי) כאילו הפציעו משום מקום היישר אל במת הנאומים. אף אחד מהם מהם לא זכה לחזור אליה מאז.

הצד השני של מטבע זכיית הסינדרלה קרוי "קללת האוסקר": שחקנית צעירה שפרצה למסכים וסומנה כהבטחה שצפויה להתממש, קטפה פסלון אך מעולם לא ממשה את הפוטנציאל הגלום בו. כך משל מירה סורבינו ("אפרודיטה הגדולה") או האלי ברי ("מונסטר בול") עלו כמו מטאור לבמת הנאומים, אך הזכייה בשלב כה ראשוני בלבלה אותן ובמקום להזניק את קריירת המשחק השמיימה – רק דרדרה אותה מטה.

כמו כל שנה, גם באוסקר 2012 נותר לקוות שאלה שיזכו ישתמשו בהצלחה כדי לזכות בתפקידים מאתגרים בסרטים מעניינים, ולא ייעלמו מהנוף באותה קלות בה הגיחו. לאלו שיפסידו נותר לאחל שישובו לאוסקר, אם לא בשנה הבאה אז בזו שאחריה, ויקבלו את ההזדמנות שלהם להודות לאמא ולאלוהים מעל במת הטקס. גארי אולדמן, אני מדבר אליך.