ליאה לוין, טל לוין, אור סיגולי, אורון שמיר ואור בר שלום, עכבר העיר

בתום שנת סרטים מלאה נוסטלגיה, רומנטיקה וקולנוע תם כמו שעשו פעם, "הארטיסט", סרט צרפתי אילם, הוא הזוכה הגדול בטקס פרסי האקדמיה האמריקאית ה-84. בפרס השחקנית הראשית זכתה, בפעם השלישית, מריל סטריפ על תפקידה ב"אשת הברזל", לאחר שגברה על ויולה דיוויס שחקנית "העזרה", ומישל וויליאמס שגילמה את מרילין מונרו ב"השבוע שלי עם מרילין". מלבד הזכייה עצמה, סטריפ סיפקה את אחד הרגעים המרגשים בטקס עם נאום ניצחון סוחט דמעות. "הוגו", סרט הילדים הקסום של מרטין סקורסזה, זכה בחמישה פסלונים מוזהבים, ו"פרידה" האיראני הותיר את ישראל בידיים ריקות כשזכה בפרס הסרט הזר. ככה זה נראה, דקה אחר דקה:

» אוסקר 2012 - הסיקור המלא
» הרגע שאחרי - כל הניתוחים והפרשנויות
» מצגת התמונות של הטקס הנוצץ

06:35 - כמחווה לסרט, בלי יותר מדי מילים: "הארטיסט" הוא הסרט הטוב של השנה. 06:26 - באחת הקטגוריות המותחות בטקס, מריל סטריפ לוקחת הביתה פסלון שלישי אחרי 17 מועמדויות. ויולה דיוויס - שנחשבה למועמדת המובילה - קמה לחבק. מישל וויליאמס מסתכלת מהקהל במבט נוגה. "באמת, שוב היא?", סטריפ שואלת אל תוך המיקרופון בהתרגשות כנה. היא לא מפסיקה לחייך, וגם אנחנו. האם זו דמעה שנקוות לה בזווית העין? עושה רושם שכן. אור: "אחד הנאומים הגדולים של האוסקר". אורון: "היא גנבה לדז'ארדן את הרגע".

06:18 - ז'אן דז'ארדן! אור ואורון צוהלים. למה? "כי האוסקר לפעמים מפשל". דז'ארדן, בפפיון כמו כל הגברים, מבריק מהתרגשות, מקריא באנגלית מדף נייר. בניגוד להוזנוויציוס, דז'ארדן זוכר להודות לאישתו, וגם לברניס בז'ו, ומסיים בצהלולים. חסר רק קטע סטפס.

ברניס בז'ו וז'אן דז'ארדן, כוכבי "הארטיסט", רגע אחרי הזכיה (AP)

06:13 - נטלי פורטמן, ענוגה וקורנת, עולה לבמה לצלילי "ברבור שחור". הפעם היא לא פה כדי לקבל, אלא כדי להעניק. למי, אתם תוהים? ג'ורג' קלוני נמס לשלולית כשהיא מדברת על תפקידו ב"היורשים". "ז'אן, איזה דרך להציג את עצמך לקהל האמריקאי", פורטמן מדברת בעוד מתורגמנית לוחשת לאוזנו של השחקן הצרפתי. "גארי, איזה טירוף זה שזו המועמדות הראשונה שלך!". מהפה של פורטמן זה לא נשמע מטורף בכלל, כמעט נוגה, בעצם.

05:55 - האם מריל סטריפ היא "שחקנית יוצאת דופן, או זונה מסורה במיוחד"? בילי קריסטל, המגיש והאגדה, תוהה בקול רם.

ברבור אדום. נטלי פורטמן מגישה פרס (AP)

05:53 - למישל הוזנוויציוס יש אוסקר. השלישי במניין "הארטיסט", אבל הפעם חשוב באמת. הוא מודה למי שמימן את הסרט. והוא לא מודה לאישתו - ברניס בז'ו, שחקנית המשנה בסרט. אורון: "אנשים התגרשו על פחות מזה".

05:50 - מייקל דאגלס עולה לבמה. אור: "הוא עדיין חי??". כן, והוא כאן כדי להכריז על הבמאי הטוב של השנה.

05:41 - מנפלאות הבדיחות הפנימיות של הסאג: כל פעם שאומרים "סקורסזה" צריך לשתות. ולכן "מסיבת רווקות" שותות על הבמה. וזה ממש לא מצחיק כמו בסרט. את פרס הסרט הדוקומנטרי הקצר הן מעניקות ל- Saving Face. אחרי איראן, גם פקיסטן מקבלים פסלון. אורון: "לדעתי זו הייתה הופעת האורח של בוראט. סשה ברון כהן התעלה על עצמו".

05:38 - נשות "מסיבת רווקות" על הבמה. חבל שברת מקנזי לא עלה איתן. הן הרבה פחות מצחיקות כשלא כותבים להן את התסריט. את הפסלון הן מביאות לטרי ג'ורג', יוצר הסרט הקצר The Shore.

05:28 - התסריט המקורי: וודי אלן, "חצות בפריז". אור שמח כי סוף סוף הוא צדק בהימור. וודי אלן כמובן נפקד. אורון, בהתייחס להיעדרו של אלן, למרות שהזכייה הייתה וודאית למדי: "איזה אפס".

05:26 - פרס התסריט המעובד הולך ל"היורשים". אורון: "זה פרס ניחומים קלאסי. "היורשים" זה סרט שהיה אמור להיות מועמד חזק אבל בסוף הוא לא, ולכן - פרס התסריט". לבמה עולה אלכסנדר פיין, שראה לא מעט דוכני נאומים בעונת הפרסים הנוכחית - רק אתמול הוא זכה בפרסי הספיריט לקולנוע עצמאי, ולפני כן קטף את פרס גילדת התסריטאים.

05:18 - ברת מקנזי זכה באוסקר. זה קרה בקטגוריית השיר המקורי. ברת מקנזי מ- Flight of the Concords. זה שחורז שירים על קבבים, ועל דוגמניות במשרה חלקית, ועל עודף איברי מין זכריים על רחבות ריקודים. לא ברור מה בדיוק זה אומר על האוסקר, אבל בטוח דברים טובים.

05:14 - פרס הפסקול המקורי. שזה אומר הארטיסט. שזה אומר 5:2 מול הוגו, וגם איש צרפתי (לודוויק בורס) עם מבטא כבד במידה שעולה לבמה לקבל את הפרס ולהגיד תודות לא לגמרי מובנות. אם אין מילים, לפחות מנצחים במנגינה.

05:08 - בילי קריסטל קורא את המחשבות של הקהל. שזה אומר של המועמדים. זה קצת מלחיץ. וגם די מצחיק. במיוחד כשהוא מגיע לסקורסזה.

שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. פלאמר אוחז בפסלון (AP)

05:02 - פלאמר, על הבמה, מודה לפון סידוב. ג'נטלמן אמיתי, ומהבודדים בעולם כולו שנראים טוב בטוקסידו מקטיפה.

04:58 - שחקן המשנה. מאבק הנפילים שטרם אחזו בפסלון. כריסטופר פלאמר, 82, מול מקס פון סידוב, 82. פעם ראשונה שאנחנו במתח. כריסטופר פלאמר זוכה, הקהל מוחא כפיים בעמידה. מי היה מאמין שדמות זקן-אילם-בסרט-עם-שואה לא תקח פסלון. האם זה אומר משהו מעודד על האקדמיה?

04:56 - והזוכה? "הוגו". 5:1 מול "הארטיסט".

04:53 - אמה סטון מגישה את פרס האפקטים המיוחדים. בעינינו היא בעצמה אפקט מיוחד. אפילו המגה-פפיון שלה נראה פתאום חמוד. אמה תעשי לנו ילד! או לפחות תפקיד ראשי בקומדיה רומנטית איכותית. אורון: "אפשר ללכת הביתה. הפרזנטורית הכי טובה אי פעם. עברנו את הפיק". לזה קוראים אהבת אמת.

04:47 - אוסקר לגור ורבינסקי על "רנגו" בקטגוריית סרטי האנימציה. אורון: "הוא כבר מזמן היה צריך להיות עם אוסקר". מי אנחנו שנתווכח?

04:41 - גווינת' פאלטרו. בשמלה לבנה שזועקת "תאכלי משהו". מנסה להפיח עניין בקטגוריית הסרט התיעודי. עוזר לה רוברט דואני ג'וניור, שנראה לידה נמוך במיוחד ומשעשע במיוחד. הרקדנים של "פינה" הפסידו, הספורטאים של Undefeated ניצחו. אור: "מסתבר שכדי לקבל אוסקר לא מספיק להציל מישהו מעונש מוות. עובדה - 'פרדייס לוסט' הפסידו לשחקני פוטבול".

04:39 - בילי קריסטל מספר בדיחות על זקנים. ואז על יהודים. מותר לו, כי הוא גם וגם. הוא מצחיק, אבל מיס פיגי יותר.

04:28 - מיקס סאונד. "הוגו", הפתעה הפתעה. אחרי כל ההתחכמויות (גאונות!) של סקורסזה, סרט מצוייר תמים, קסום ואפילו קצת דידקטי, לוקח בהליכה פרס אחר פרס. 04:25 - סאונד. "הוגו". איזה מקסימה את טינה פיי. אולי תשארי עוד קצת על הבמה. יצויין ש"הוגו" מוביל עם שלושה פרסים, הארטיסט בינתיים עם פסלון אחד. אור סיגולי: "זה האוסקר הגברי ביותר שהיה אי פעם. אפילו בפרס האיפור זכה גבר. אוקטביה היא האישה היחידה שעלתה לבמה".

04:22 - טינה פיי עולה להגיש. חבל שלא נתנו לה להנחות את הטקס. עדיף ביחד עם פיס פיגי מ"החבובות". ולעניינו, פרס העריכה: או וואו, את זה לא ראינו - "נערה עם קעקוע דרקון" הוא הזוכה.

מאלבמה להוליווד. אוקטביה ספנסר בדמעות ניצחון (AP)

04:12 - אוקטביה ספנסר (שחקנית משנה, "העזרה") עולה לקבל פסלון. לחלל הלייב בלוגינג מופרחות מילים לא יפות. ספנסר מודה למשפחה באלבמה. ואז היא בוכה. ובוכה. זה מרגש. באמת!

04:06 - הנה זה בא. סנדרה בולוק מדברת גרמנית על במת האוסקר. זה כמובן כדי להציג את הסרט הזר. היא מנסה להיות מצחיקה, אבל אנחנו במתח. ישראל, פולין (שואה), איראן. הו האירוניה. ו... "פרידה". מי היה מאמין שהשמרנים מהאקדמיה יתנו פרס למשהו שקשור לאחמדינג'ד? כך או אחרת - האיום האיראני התממש, ואנחנו נשארנו עם 10 מועמדויות ואפס פסלונים.

הפצצה התפוצצה. נבחרת "פרידה" על השטיח האדום (AP)

03:54 - ג'ניפר לופז וקמרון דיאז יצאו מקטלוג שמלות כלה ועלו להגיש את פרס התלבושות. פרס ראשון ל"הארטיסט". הראשון מתוך רבים שיבואו. פרס האיפור הולך ל"אשת הברזל". המאפר של מריל מודה לה על 37 שנים של פרנסה.

03:46 - שני פסלונים ל"הוגו" בפחות משלוש דקות. הפעם בקטגוריית העיצוב האומנותי.

03:45 - הפרס הראשון: צילום. אנחנו מהמרים ש"הוגו" יזכה. והנה אנחנו צודקים. את הפסלון לוקח רוברט ריצ'רדסון, הצלם והמחלפות.

זכרונות מימי הקודאק. בילי קריסטל (AP)

03:36- בתום השמלות והנצנוצים, מתחילים להתקרב לפסלונים. "שום דבר לא יכול להוציא את העוקץ מצרות העולם כמו מליונרים שמחלקים אחד לשני פרסים" - בילי קריסטל פותח בבדיחה, ואז פוצח בשיר. האמת? צודק.

03:35 - כיאה לשנה בה שני הסרטים המובילים חוזרים לראשית ימי הקולנוע, המנחה בילי קריסטל מגיע לטקס רכוב על פילם. בסרטון הפתיחה כמובן.

ג'ולי, פאלטרו, וצ'סטיין גם

03:20 - נטלי פורטמן בשמלה אדומה קלאסית בגזרת A, ענק יהלומים, שיער אסוף למחצה וחיוך רחב כתמיד. באוסקר הקודם, פורטמן משחזרת, היא הייתה באקסטזה. השנה היא השאירה בבית את הפסלון וגם את אלף, התינוק החדש, והגיעה להגיש פרס (וכמובן להראות שלידה או לא, היא עדיין הנסיכה הענוגה מאל.איי).

הזוג המלכותי. בראנג'לינה (צילום: Just Jerrard)

03:14 - טים גאן ונינה גרסיה, אלילי הסטייל על פיהם תישק שמלה, פוסקים מי עשתה את זה נכון: גווינת' פאלטרו, אנג'ולינה ג'ולי (היא באמת בהיריון), וכמובן ג'סיקה צ'סטיין - נסיכת השטיחים של עונת הפרסים הנוכחית.

03:06 - אנשי פרייס ווטרהאוס, החברה המנהלת את ההצבעות, בכניסה דרמטית עם מזוודות מלאות פתקים, המחוברות לידיהם באזיקים. חבל שהם לא מצופים פרווה.

03:01 - "קמרון דיאז הבינה שהיא לא תתחתן אף פעם ולכן מגיעה לטקסים בשמלות כלה. חבל שלזאת יש קשקשים" - אור נדיבה לעת לילה.

02:55 - פנלופה קרוז סלגלגלה ומהממת, במראה סופיה לורן עם טאץ' קל של סינדרלה. השיער נכון, השמלה מחמיאה, המבטא שובה לב כתמיד. הלוואי על כולנו.

02:53 - ג'ניפר לופז מאופרת למשעי, חטובה למשעי, בשמלה (לבנה, איך לא), מחמיאה למשעי. הבעיה: עוד שניה רואים פטמה. בלדה למחשוף.

02:45 - מנסים לשמוע את ז'אן דז'ארדן מתראיין באנגלית. נזכרים למה טוב ש"הארטיסט" הוא סרט אילם. מה היה הדבר הראשון שהוא עשה בתום הצילומים לסרט? גילח את השפם כמובן. הלילה הוא נראה שזוף להפליא ושרמנטי להחריד.

התחפושת של דיוויס, החברה של קלוני

מלכת השטיח ומלכת הביצה. מי תחזור עם הפרס? ספנסר ודיוויס, כוכבות "העזרה" (AP)

02:28 - ויולה דיוויס. אוי ואבוי. זה ירוק. ומזעזע. רק על השמלה הזאת מגיע לה לא לקבל פסלון. זה יהיה מביך מדי אם ככה היא תעלה לבמה. (אור: "זה נראה כמו תחפושת שהתקלקלה"). וזו שמלה של ורה ואנג. אינספור כלות ברחבי העולם מבטלות את הזמנות השמלה ברגעים אלה ממש.

02:21 - אמה סטון, בשמלה אדומה שמתמזגת עם השטיח, ובולטת רק בגלל פפיון העתק, שמתחרה (ומנצח) אפילו את הפפיון של גארי אולדמן.

קלוני וקיבלר, מארה והפוני (AP)

02:13 - ג'ורג' קלוני מגיע. מה הוא לובש? זה ממש לא מעניין. מי שכן מעניינת זו האישה שאיתו: בת הזוג סטייסי קיבלר, מתאגרפת לשעבר (ללא ספק המתאגרפת הכי יפה בזירה), שרק לפני שבוע ישבה עם בר רפאלי בשורה הראשונה של תצוגת האופנה של מרקזה במילנו. אז היא גנבה את ההצגה לבר, והלילה - במראה גבעולי אך נחוש (מרקזה) - היא גונבת את ההצגה פחות או יותר לכולן.

מילה ג'ובוביץ' מתכוננת לחתונה הקולקטיבית, מישל וויליאמס מתכוננת לפסלון (AP)

02:04 - עוד כמה שעות היא כנראה תצא מפה עם פסלון, אבל בינתיים אוקטביה ספנסר מתראיינת על השטיח כאחד האדם. בשמלה לבנה (כמובן) מדוייקת ביותר, שיער אסוף א-לה שנות השישים (בהשראת הסרט?), ועגילים שהיה כדאי להקטין. סל הכל: ספנסר מביאה כבוד לעדה. עדת הנשים ששוקלות מעל 60 קילו.

01:59 - גארי אולדמן ("חפרפרת") והפפיון הגדול בעולם (אור: "איזו חליפה מדוייקת!") סביר להניח שזה לא יעזור לו בקרב מול ז'אן דז'ארדן על פרס השחקן הראשי, אבל היי, לפחות הבריטי הזה יודע להתלבש.

נערה עם קעקוע של טבעת נישואין

01:55 - תהייה קיומית: מתי השטיח האדום הפך לתצוגת שמלות כלה? יותר מדי לבן/פנינה/ורדרד ארוך מתנפנף ברוח. אולי במקום בימת הזוכים אפשר להציב חופה.

01:47 - רוני מארה (כוכבת "נערה עם קעקוע דרקון"), אייקון אופנתי בשחור לבן, מפגינה כמה כוח יש בפוני. בשמלה לבנה צמודה ואלגנטית (מבית מעצב העל ג'יוונשי), שיער מהודק ואיפור מדוייק, סביר להניח שקיץ הבא כולנו נמצא את עצמנו קוצצות את המחלפות. לא בטוח שזה יגרום לנו להראות כמוה, אבל לא מזיק לחלום.

ראשונות על השטיח. צ'סטיין ובז'ו (AP)

01:26 - מליסה מקארתי (שחקנית המשנה ב"מסיבת רווקות") בשמלה אוורירית בוורוד עתיק. השרוולים מתנופפים, השובל נשרך על השטיח, וביחד זה לא ממש עובד. שלא במפתיע, מי שמופיעה בלוק מעורר תשומת לב היא ג'סיקה צ'סטיין (טל: "לוק וילוני", אור: "היא נראית כמו טחב", ליאה: "לא נכון היא מהממת"), שמועמדת גם היא לפרס שחקנית המשנה, אך את השם היא בונה כמתלבשת הבולטת הבאה של הוליווד.

01:00 - מראה נדיר על השטיח האדום: נזירה מכוסה מכף רגל עד ראש. מיד אחרי ברניס בז'ו - שחקנית המשנה של "הארטיסט" שהגיעה בשמלה נוצצת ארוכת שרוולים, וג'יין סימור שהתייצבה בשמלה אדומה אלגנטית הרבה פחות, הפציעה על השטיח נזירה. קוראים לה דולורס הארט, לאוסקר היא הגיעה בזכות מועמדות לפרס הסרט הדוקומנטרי הקצר, ואם היא תנצח אפשר לטעון לנפוטיזם. מלבד היותה יוצרת סרטים, הנזירה הארט היא גם חברת אקדמיה מן המניין.

» סיפורי סינדרלה של הרצים לפסלון
» לקרוא ולקנא: אושרי כהן נזכר באוסקר
» רוצים פסלון? תהיו יפים ותשתקו
» נוסטלגיה באוסקר - געגועי להוליווד
» האוסקר בן 84, והוא לא מזדקן יפה

רשימת המועמדים והזוכים

הסרט הטוב ביותר
הארטיסט - הזוכה
הוגו
מאניבול
היורשים
עץ החיים
חצות בפריז
העזרה
סוס מלחמה
קרוב להפליא ורועש להחריד

הסרט הזר הטוב ביותר
הערת שוליים, ישראל
פרידה, איראן - הזוכה
"אדון לזר", קנדה
"באפלה", פולין
Bullhead, בלגיה

הבמאי הטוב ביותר
מישל הזנוויציוס, "הארטיסט" - הזוכה
אלכסנדר פיין, "היורשים"
מרטין סקורסזה, "הוגו"
וודי אלן, "חצות בפריז
"טראנס מאליק, "עץ החיים"

שחקנית בתפקיד ראשי
גלן קלוז, "אלברט נובס"
ויולה דייויס, "העזרה"
רוני מארה, "נערה עם קעקוע דרקון"
מריל סטריפ, "אשת הברזל" - הזוכה
מישל וויליאמס, "השבוע שלי עם מרילין"

שחקן בתפקיד ראשי
גארי אולדמן, "החפרפרת"
דמיאן בישיר, "חיים טובים יותר"
ז'אן דז'ארדן, "הארטיסט" - הזוכה
בראד פיט, "מאניבול"
ג'ורג' קלוני, "היורשים"

שחקנית בתפקיד משנה
ברניס בז'ו, "הארטיסט"
ג'סיקה צ'סטיין, "העזרה"
מליסה מק'רתי, "מסיבת רווקות"
ג'נט מקטיר, "אלברט נובס"
אוקטביה ספנסר, "העזרה" - הזוכה

שחקן בתפקיד משנה
קנת' בראנה, "השבוע שלי עם מרילין"
ג'ונה היל, "מאניבול"
ניק נולטה, "לוחם"
מקס פון סידוב, "קרוב להפליא ורועש להחריד"
כריסטופר פלאמר, "בגינרס" - הזוכה

התסריט הטוב ביותר
"הארטיסט"
"מסיבת רווקות"
"התמוטטות"
"חצות בפריז" (וודי אלן) - הזוכה
"פרידה"

התסריט הטוב ביותר - מעובד
"היורשים" - הזוכה
"הוגו"
"משחקי שלטון"
"מאניבול"
"החפרפרת"

סרט האנימציה הטוב ביותר
רנגו - הזוכה
קונג פו פנדה 2
החתול של שרק
חתול בפריז
צ'יקו וריטה

תפאורה
"הארטיסט"
"הארי פוטר ואוצרות המוות חלק 2"
"הוגו" - הזוכה
"חצות בפריס"
"סוס מלחמה"

צילום
"הארטיסט"
"נערה עם קעקוע דרקון"
"הוגו" - הזוכה
"עץ החיים"
"סוס מלחמה"

עיצוב תלבושות
"אנונימוס"
"הארטיסט" - הזוכה
"הוגו"
"ג'יין אייר"
"W.E"

דוקומנטרי
Hell and Back Again
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
Paradise Lost 3: Purgatory
"פינה"
Undefeated - הזוכה

דוקומנטרי (סרט קצר)
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
God Is the Bigger Elvis
Incident in New Baghdad
Saving Face - הזוכה
The Tsunami and the Cherry Blossom

עריכה
"היורשים"
"הארטיסט"
"נערה עם קעקוע דרקון" - הזוכה
"הוגו"
"מוניבול"

איפור
"אלברט נובס"
"אשת הברזל" - הזוכה
"הארי פוטר ואוצרות המוות חלק 2"

פסקול מקורי
"הרפתקאות טין טין"
"הארטיסט" - הזוכה
"הוגו"
Tinker Tailor
Soldier Spy
סוס מלחמה

שיר מקורי
Man or a Muppet (החבובות) - הזוכה

Real In Rio (ריו)

סרט קצר
Pentecost
Raju
The Shore - הזוכה
Time Freak
Tuba Atlantic

עריכת סאונד
"דרייב"
"נערה עם קעקוע דרקון"
"הוגו" - הזוכה
"רובוטריקים"
"סוס מלחמה"

מיקס סאונד
"נערה עם קעקוע דרקון"
"הוגו" - הזוכה
"מוניבול"
"רובוטריקים"
"סוס מלחמה"

אפקטים מיוחדים
"הארי פוטר ואוצרות המוות"
"הוגו" - הזוכה
"כוכב הקופים: המרד"
"רובוטריקים"
Real Steel