אוסקר פיראטי באיראן

מיליוני איראנים בילו את הלילה מרותקים לשידורים פיראטיים של האוסקר. ואילו השלטון, שעד כה הקפיד להתנער מהסרט, לקח קרדיט על "הניצחון על הציונים" 

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

בעוד ישראל עקבה בדריכות אחר ההתחככויות שהיו, או בעיקר לא היו, בין נבחרת הערת שוליים למשלחת של פרידה, העולם עקב דווקא אחר התגובות באיראן - קודם כל לעצם המועמדות, והחל מהלילה – לזכייה ההיסטורית.

» הזוכים והמפסידים, דקה אחר דקה
» הרגע שאחרי - כל הניתוחים והפרשנויות
»
מצגת התמונות של הטקס הנוצץ
» אוסקר 2012 - הסיקור המלא

לפי הדיווחים בתקשורת הבריטית והאמריקאית, מיליוני איראנים נשארו ערים כל הלילה כדי לשמוע את סנדרה בולוק שוברת את הלשון בגרמנית, ואז מכריזה" "פרידה!". בניגוד לישראלים, שישבו מרותקים לשידורי ה-HD במסך הקטן, האיראנים נאלצו לראות את האוסקר בגניבה. הטקס לא הוקרן בטלוויזיה הלאומית של ממלכת אחמדניג'אד, ולקראת הטקס עלה הביקוש לצלחות לוויין פיראטיות, שאפשרו לקלוט את השידור. להבדיל, איראנים רבים נצמדו למסכי המחשב ועקבו אחר הטקס דרך הסטטוסים שהבמאי אשגר פרהאדי - היודע את נפש עמו - העלה תכופות לפייסבוק ולטוויטר. כשעלה סוף סוף לבמה לקבל את הפסלון המיוחל, פרהאדי הקדיש את הזכייה לעם האיראני: "אני מגיש בגאווה את הפרס לעם של מדינתי, האנשים שמכבדים את כל התרבויות והציוויליזציות ומתעבים עויינות או התנגדות", אמר הבמאי.

צפו באיראנים צופים בהכרזת הזכייה, ומקשיבים לנאום של פרהאדי:

בעונת הטקסים הנוכחית -בדילוגים בין פסטיבל ברלין לקאן, ובזכייה המתוקשרת בגלובוס הזהב - פראהדי קנה לעצמו שם של שגריר שלום מטעם המדינה חשוכת השלטון. המשטר בטהרן הגיב בזעם לאור הצלחת הסרט במדינות המתנגדות נחרצות לאחמדינג'אד ולמדיניותו – אך בחר לנשוך שפתיים. לפי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, בעקבות הזכייה הטלוויזיה האיראנית אף הגדילה לעשות והצהירה כי "איראן גברה על המשטרה הציוני".

מחול הפסלונים. אשגר פרהאדי במעמד הזכייה (צילום: AP)

במקור, הפקת "פרידה" יצאה לדרך באישורה של ממשלת איראן. בשנת 2010 אישור ההפקה נלקח לזמן קצר בעקבות קריאה פומבית של פרהאדי לשחרר יוצר קולנוע איראני הכלוא באחד מבתי הכלא במדינה, אך לבסוף – בין השאר לאור ההייפ שנוצר סביבו - המדינה לא הטילה על הסרט איסורים רשמיים. על אף שהמשטר מעולם לא גינה את הסרט בגלוי, מקורבים לשלטון נשלחו לתקשורת להביע הסתייגותם מהסרט, מהמסר שהוא טומן בחובו וממה שהצלחתו מייצגת.

» פרידה - מועדי ההקרנה והפרטים המלאים
» ביקורת סרט

"התדמית של החברה שלנו ש"פרידה" יוצר, מזינה את התמונה המלוכלכת שהמערביים רוצים לראות באיראן", אמר הסופר מסעוד פראסאטי – הנחשב מקורב לממשלה האסלאמית – במהלך שידור טלוויזיה לאומי. "מצד אחד ארצות הברית מטילה עלינו סנקציות, מצד שני הם נותנים לסרט שלנו פרסים. זאת אשליה, וזה גם לא סרט טוב", המשיך פראסאטי, שהתבטאות שזכתה להדי תמיכה בקרב המצודדים במשטר.

» אוסקר 2012 - הסיקור המלא