אם לא שלום, לפחות אוסקר

שומרי הסף, סרט התעודה הישראלי הנוחל הצלחה ברחבי העולם, נחשב לאחד משני המתמודדים החזקים לאוסקר בתחומו

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הבמאי דרור מורה שיכנע שישה ראשי שב"כ לשעבר לשבת מול המצלמה שלו ולחלוק עמו חוויות מימיהם בתפקיד הבכיר הזה. בראיונות עומק שקיים עם השישה הללו הוא חילץ מפיהם וידויים מפתיעים ותובנות מטלטלות על המציאות שבה אנו חיים, ושמע מהם על הצד האפל והכואב ביותר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

אברהם שלום, יעקב פרי, כרמי גילון, עמי איילון, אבי דיכטר ויובל דיסקין הסכימו לספר למורה על השירות שלהם, על ההצלחות הגדולות ועל הפאשלות הכואבות, על החיכוכים שהיו ביניהם לבין הדרג המדיני ועל הדילמות המוסריות שעמן נאלצו להתמודד. הם אף חשפו את חוות דעתם, העגומה יש לומר, על הסיכוי שלנו לחזות באחד הימים בסופו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולחיות פה סוף סוף בשלום וברוגע.

כדי לחלץ את "שומרי הסף" מהסכנה של עוד סרט תיעודי שנופל לתבנית המוכרת והעלולה-להיות-משעממת של ראשים מדברים, גייסו מורה והמפיקה פיליפה קוברסקי תקציב של 1.3 מיליון יורו – כנראה התקציב הגדול ביותר שהושקע אי פעם בסרט ישראלי תיעודי. זה איפשר להם ליצור כמה וכמה קטעים של אנימציית תלת ממד (CGI), הממחישה חלק מהאירועים שהמרואיינים מדברים עליהם. כך, למשל, את פרשת קו 300, את החיסולים של כמה מנהיגים פלסטינים ועוד.

הכירו את המועמדים בקטגוריות הסרט התיעודי עכשיו במדור האוסקר הנוצץ שלנו

"שומרי הסף" המטלטל, המרתק והמרשים הוקרן בבכורה בפסטיבל ירושלים האחרון, ומאז נדמה כי ההערכה והעניין שהוא מעורר בעולם, ובעיקר בארצות הברית, רק הולכים וגוברים. הוא הוצג בין היתר בפסטיבלי הקולנוע של טלורייד וניו יורק, זכה בפרס איגוד מבקרי הקולנוע האמריקאי ובפרס מבקרי הקולנוע של לוס אנג'לס, מבקרי הקולנוע של ניו יורק העניקו לו את המקום השני בתחרות סרטי התעודה, וכמובן – הוא נבחר להיות אחד מחמשת המועמדים הסופיים לפרס האוסקר לסרט התעודה הטוב ביותר.

ביקורות מהללות התפרסמו על הסרט, בין היתר בשני המגזינים המובילים של תעשיית הקולנוע האמריקאית, "וראייטי" ו"הוליווד ריפורטר", וכן בעיתונים מובילים כמו ה"וול סטריט ג'ורנל" וה"לוס אנג'לס טיימס". כמו כן הוא נכלל ברשימות רבות של הסרטים הטובים ביותר של 2012, שפורסמו לקראת סוף השנה בעיתונות העולם. בין היתר הוא הופיע ברשימות כאלה שפירסמו מבקרי הקולנוע של "ניו יורק טיימס", "לוס אנג'לס טיימס" ו"אנטרטיינמנט ויקלי".

חברת ההפצה האמריקאית "סוני פיקצ'רס קלאסיקס" הניחה את ידה על סרט כבר בשלבים הראשונים של הסיבוב העולמי שלו, ואנשיה סייעו בחודשים האחרונים למורה לנהל קמפיין אינטנסיבי לקראת ההתמודדות על פרס האוסקר. בסוף ינואר הוא התייצב לראיון ארוך באולפן טלוויזיה אמריקאי, עם מגישת החדשות המוערכת כריסטיאן אמאנפור, שהביעה את הערכתה העמוקה ליצירתו הקולנועית. ומיד לאחר שיצא הסרט לבתי הקולנוע בארצות הברית, הוא הצליח בקלות למשוך קהל רב לבתי הקולנוע – עניין לא ברור מאליו כשמדובר בסרט תעודה, ועוד כזה שאינו אמריקאי.

"שומרי הסף" נחשב לאחד המועמדים החזקים בהתמודדות על פרס האוסקר לסרט התעודה הטוב ביותר, לצד “מחפשים את שוגר מן” השוודי-בריטי. לפי רוב התחזיות, אחד משני הסרטים האלה יזכה את יוצריו בפסלון המוזהב ב-24 בחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ