הוכרזו המועמדים לאוסקר |

"איה" הישראלי מועמד בקטגוריית הסרט הקצר הטוב ביותר

אין הפתעות: "התבגרות" ו"משחק החיקוי" בין המועמדים לסרט הטוב ביותר. גם "בירדמן" ו"מלון גרנד בודפשט" שגרפו את מספר המועמדויות הגבוה ביותר. כל המועמדים לאוסקר הקרוב + הפתעה ישראלית

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איה
צילום: ללא קרדיט
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

האקדמיה האמריקאית לקולנוע הכריזה היום בהוליווד על מועמדיה לטקס האוסקר ה–87 שיתקיים ב–22 בפברואר. "איה", סרטם של מיכל ברזיס ועודד בן נון, הוא אחד מחמשת המועמדים לאוסקר בקטגוריית הסרט הקצר, כך עולה מרשימת המועמדים שנחשפה היום במסיבת עיתונאים בבברלי הילס. "איה" הוא סרט בן 40 דקות שנוצר לפני שנתיים כקו־פרודוקציה ישראלית-צרפתית. ברזיס ובן נון ביימו וגם כתבו את התסריט יחד עם תום שובל ("הנוער"), והעלילה עוקבת אחר איה (שרה אדלר), אשה שממתינה בשדה התעופה, אמורה לאסוף מישהו שזה עתה נחת, אך מוצאת את עצמה אוספת אדם זר לחלוטין — מבקר מוזיקה סקנדינבי (אולריך תומסן) שמגיע לישראל כדי לשפוט בתחרות רובינשטיין לפסנתר. הוא חושב כי איה היא הנהגת שנשלחה לאסוף אותו, והיא מחליטה שלא לחשוף את הטעות אלא לקחת אותו ליעדו. הסרט הוקרן בישראל בהקרנות מסחריות וזכה בשנה שעברה בפרס אופיר לסרט הקצר הטוב ביותר. הפיקו את הסרט יעל אבקסיס, הלל רוזמן ופבלו מהלר. סרט ישראלי נוסף, "חופש גדול", של טל גרניט ושרון מימון, שנכלל גם הוא ברשימת עשרת המועמדים לפרס האוסקר לסרט הקצר, שפורסמה לפני כמה שבועות, לא הצליח להעפיל לשלב האחרון של התחרות.

הסרטים "בירדמן" של אלחנדרו גונזלס איניאריטו והפיק ארנון מילצ'ן ו"מלון גרנד בודפשט" של וס אנדרסון, מועמדים כל אחד לתשעה פרסי אוסקר ומחזיקים במספר המועמדויות הגדול ביותר מבין כלל הסרטים שיתמודדו השנה בתחרות, כך עולה מרשימת המועמדים שנחשפה היום במסיבת עיתונאים שקיימה האקדמיה האמריקאית לאמנויות ומדעי הקולנוע בברלי הילס. "משחק החיקוי", הסרט בבימויו של מורטן טילדום, מועמד לשמונה פרסים, ואילו "התבגרות" ביימויו של ריצ'רד לינקלייטר, מועמד לשישה.

שלושת הסרטים שמחזיקים במספר המועמדויות הגדול ביותר יתמודדו בין היתר על פרס האוסקר לסרט הטוב ביותר. לצדם יתמודדו בקטגוריית הפרס הזאת ארבעה סרטים נוספים: "צלף אמריקאי" של קלינט איסטווד, "התאוריה של הכל" שביים ג'יימס מארש, "ויפלאש" של דמיאן צ'אזל ו"סלמה" של הבמאית היחידה בחבורה, אווה דוברניי.

  סרט בולט שלא זכה במועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר הוא "פוקס קצ'ר" של בנט מילר. עם זאת, חברי האקדמיה בחרו להעניק למילר מועמדות לפרס הבימוי (פרס שבו זכה בפסטיבל קאן האחרון), ושברו בכך את הכלל הלא כתוב שלפיו סרטיהם של המועמדים לפרס הבימוי מתמודדים בדרך כלל גם על פרס הסרט הטוב ביותר. מול בנט יתמודדו על הפרס אלחנדרו גונזלס איניאריטו ("בירדמן"), ריצ'רד לינקלייטר ("התבגרות"), וס אנדרסון ("מלון גרנד בודפשט") וכן מורטן טילדום הנורבגי ("משחק החיקוי"). אי הכללתה של אווה דוברניי ברשימת המועמדים לפרס זה שמה קץ לתקוות שהיא תהיה המועמדת האפרו אמריקאית הראשונה לפרס הבימוי.

  הפתעה נוספת נרשמה בקטגוריית השחקן הטוב ביותר, כאשר טימותי ספול, שמגלם בסרט "מר טרנר" של מייק לי את דמותו של הצייר ויליאם טרנר, לא זכה במועמדות לאוסקר, למרות שהופעתו בסרט זה זכתה לשבחים רבים וכן זיכתה אותו בפרס השחקן המצטיין בפסטיבל קאן החארון. במקומו יתמודדו על פרס זה סטיב קארל ("פוקס קצ'ר"), בראדלי קופר ("צלף אמריקאי"), מייקל קיטון ("בירדמן"), וכן בנדיקט קמברבץ' שמגלם את דמותו של המתמטיקאי אלן טיורינג ב"משחק החיקוי" ואנדי רדמיין שמגלם את סטיבן הוקינג בסרט "התיאוריה של הכל". ג'ייק ג'ילנהול, שבאחרונה צבר תנופה בתחזיות האוסקר, לא הצליח בסופו של דבר להתברג לרשימת המועמדים על הופעתו בסרט "חיית הלילה".

  בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר תתמודד ג'וליאן מור ("עדיין אליס"), שלפי רוב התחזיות נחשבת למועמדת המובילה לפרס, מול מריון קוטיאר ("יומיים ולילה"), פליסיטי ג'ונס ("התיאוריה של הכל"), רוזמונד פייק ("נעלמת") וריס ויתרספון ("הולכת רחוק").
  בקטגוריית שחקנית המשנה המועמדת שלה מנבאים את הפסלון המוזהב היא פטרישיה ארקט על הופעתה ב"התבגרות", אבל עליה יהיה להתמודד מול לורה דרן ("Wild"), קיירה נייטלי ("משחק החיקוי"), אמה סטון ("בירדמן") וגם מריל סטריפ, שכנראה לא תזכה השנה לקטוף את האוסקר הרביעי שלה, אבל בהחלט יכולה לרשום לזכותה את המועמדות ה 19 לפרס האוסקר. על פרס שחקן המשנה יתמודדו רוברט דובאל ("השופט"), איתן הוק ("התבגרות"), אדוארד נורטון ("בירדמן"), מארק רופאלו ("פוקס קצ'ר"), וג'יי קיי סימונס ("ויפלאש").

  מתוך "התבגרות"

  המועמדים לסרט הטוב ביותר (לינק לביקורות):

  "צלף אמריקאי"
  "בירדמן"
  "התבגרות"
  "מלון גרנד בודפשט"
  "משחק החיקוי"
  "סלמה"
  "התאוריה של הכל"
  "ויפלאש"

  הבמאי הטוב ביותר:
  אלחנדרו גוזלס איניאריטו ("בירדמן")
  ריצ'רד לינקלייטר ("התבגרות")
  בנט מילר ("פוקס קצ'ר")
  וס אנדרסון ("מלון גרנד בודפשט")
  מורטן טילדום ("משחק החיקוי")

  השחקן הטוב ביותר:
  סטיב קארל ("פוקס קצ'ר")
  בראדלי קופר ("צלף אמריקאי")
  בנדיקט קמברבץ' ("משחק החיקוי")
  מייקל קיטון ("בירדמן")
  אנדי רדמיין ("התאוריה של הכל")

  "משחק החיקוי"צילום: אי־פי

  השחקנית הטובה ביותר:
  פליסיטי ג'ונס ("התאוריה של הכל")
  ג'וליאן מור ("עדיין אליס")
  מריון קוטיאר ("יומיים ולילה")
  רוזמונד פייק ("נעלמת")
  ריס ויתרספון ("Wild")

  שחקן המשנה הטוב ביותר:
  רוברט דובאל ("השופט")
  איתן הוק ("התבגרות")
  אדוארד נורטון (בירדמן")
  מארק רופאלו ("פוקס קצ'ר")
  גיי קיי סימונס ("ויפלאש")

  שחקנית המשנה הטובה ביותר:
  פטרישיה ארקט ("התבגרות")
  לורה דרן ("Wild")
  קירה נייטלי ("משחק החיקוי")
  אמה סטון ("בירדמן")
  מריל סטריפ ("אל תוך היער")

  התסריט המקורי הטוב ביותר:
  "בירדמן"
  "התבגרות"
  "פוקס קצ'ר"
  "מלון גרנד בודפשט"
  "חיית הלילה"

  התסריט המעובד הטוב ביותר:
  "צלף אמריקאי"
  "משחק החיקוי"
  "מידות רעות"
  "התאוריה של הכל"
  "ויפלאש"

  הסרט הזר הטוב ביותר:
  "אידה" (פולין)
  "לוויתן" (רוסיה)
  Tangerines (אסטוניה)
  "טימבוקטו" (מאוריטניה)
  Wild Tales (ארגנטינה)

  הסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר:
  "איה"
  "Boogaloo and Graham"
  "Butter Lamp"
  "Parvaneh"
  "The Phone call"

  לרשימת המועמדים המלאה

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ