אוסקר 2017: מבוכה גדולה בטקס - "אור ירח" זכה אחרי ש"לה לה לנד" הוכרז בטעות

"אור ירח" של בארי ג'נקינס זכה בשלושה פרסי אוסקר מתוך שמונה שהיה מועמד להם. "לה לה לנד", שהיה מועמד ל-14 פרסים, זכה בשישה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רגעי המבוכה בטקס האוסקר, הבוקר
רגעי המבוכה בטקס האוסקר, הבוקרצילום: MARK RALSTON/אי־אף־פי

טקס האוסקר ה-89 הסתיים הבוקר (שני) במבוכה גדולה, לאחר טעות בהכרזה על זהותו של הסרט הזוכה. וורן בייטי ופיי דנאווי, שהגישו יחד את הפרס לסרט הטוב ביותר, הכריזו בטעות כי הזוכה הוא "לה לה לנד"' במקום הזוכה האמיתי, "אור ירח", סרטו של בארי ג'נקינס. הטעות התבררה רק לאחר דקות ארוכות, שבהן מפיקי "לה לה לנד" נשאו את נאומי התודה. בייטי הסביר לאחר מכן כי המעטפה המקורית שניתנה לו היתה העתק של ההכרזה על הפרס לשחקנית הטובה ביותר - שהוענק מוקדם יותר לאמה סטון על "לה לה לנד" - ושם היה מקור הבלבול. בהודעה שהפיצה האקדמיה לאחר הטקס, לקחה על עצמה חברת רואי החשבון שפיקחה על התחרות את האחריות למחדל, התנצלה עמוקות על הטעות, והודתה אכן הועברה לבייטי המעטפה הלא נכונה. 

"לה לה לנד", שהחזיק במספר המועמדויות הגדול ביותר לפרסים ונחשב למועמד המוביל לפרס הגדול, נאלץ להסתפק בשישה פרסים אחרים שהעניקו לו חברי האקדמיה האמריקאית לקולנוע, וביניהם פרסי הבימוי, הצילום, הפסקול, השיר והעיצוב האמנותי. כוכבת הסרט אמה סטון זכתה בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר, ואילו קייסי אפלק קיבל את פרס השחקן על הופעתו בסרט "מנצ'סטר ליד הים".

וורן בייטי יורד מהבמה לאחר הענקת הפרס
וורן בייטי יורד מהבמה לאחר הענקת הפרסצילום: Matt Sayles/אי־פי

צפו בדרמה ובמבוכה בטקס האוסקר

סרטו עטור הפרסים של בארי ג'נקינס הוא דרמה העוקבת אחר התבגרותו של ילד שחור הומו בשכונה מוכת סמים ופשע במיאמי. זכייתו של הסרט בפרס הגדול היא הצהרה פוליטית של חברי האקדמיה האמריקאית לקולנוע, שהגיעה בעקבות המחאה הסוערת שהתעוררה בעקבות טקס האוסקר הקודם על העדר מגוון אתני בקרב המועמדים והזוכים בפרסי האוסקר."אור ירח" זכה בטקס בשני פרסים נוספים: פרס התסריט המעובד שכתב ג'נקינס ופרס שחקן המשנה שהוענק כצפוי לשחקן מהרשלה עלי.

מה אורי קליין חשב על "אור ירח"

חברי הסרט "אור ירח" לאחר קבלת הפרסצילום: KEVIN WINTER/אי־אף־פי

"לה לה לנד" חביב המבקרים, שגרף בחודשים האחרונים שורה ארוכה במיוחד של פרסים ולכן היה המועמד המוביל לפרס הסרט הטוב, הוא מחווה למיוזיקלס שהופקו בהוליווד בשנות ה-40 וה-50 והוא עוקב אחר סיפור האהבה בין שחקנית מתחילה (אמה סטון) ומוזיקאי ג'ז (ריאן גוסלינג), המנסים לפלס את דרכם אל ההצלחה. סרטו המוזיקלי של שאזל ("ויפלאש") היה מועמד ללא פחות מ-14 פרסי אוסקר (והשווה בכך את שיא כל הזמנים של "טיטאניק" ו"הכל אודות חווה"), ובחודש שעבר שבר שיא כשהיה מועמד לשבעה פרסי גלובוס הזהב וזכה בסופו של דבר בכולם.

ומה חשב אורי קליין על "לה לה לנד"

זכייתו של שאזל, בן 32 בפרס הבימוי, הופכת אותו לבמאי הצעיר ביותר שזכה אי פעם בפרס הזה. עד כה החזיק בשיא נורמן טאורוג ("הקוסם מארץ עוץ") שקיבל את האוסקר שלו ב–1931 על בימוי הסרט "סקיפי" – גם הוא היה אז בן 32 בלבד, אבל בעת הזכייה היה מבוגר משאזל בכמה חודשים. שאזל התפרסם לראשונה לפני שנתיים עם סרטו "ויפלאש" שזכה בשלושה פרסי אוסקר.

הזוכה בפרס השחקנית הטובה ביותר, אמה סטון, הלילה
הזוכה בפרס השחקנית הטובה ביותר, אמה סטון, הלילהצילום: Christopher Polk/אי־אף־פ

שני פרסי המשחק המרכזיים בטקס לא סיפקו הפתעות. פרס השחקן הטוב ביותר הוענק כפי שקבעו רוב התחזיות לקייסי אפלק על הופעתו בסרט "מנצ'סטר ליד הים", ואילו פרס השחקנית הטובה ביותר ניתן לאמה סטון (לה לה לנד), שהצליחה לגבור על על איזבל אופר ("היא"), מריל סטריפ ("פלורנס פוסטר ג'נקינס"), נטלי פורטמן ("ג'קי") ורות נגה ("Loving") שהתמודדו מולה בקטגוריה זו.

לאחר המחאה הערה שעורר בשנה שעברה היעדר השחורים בקרב זוכי האוסקר (#oscarsowhite), הקפידו השנה חברי האקדמיה לדאוג לנוכחות שחורה מורגשת בקרב המועמדים, ומתוך 20 המועמדים לפרסי המשחק שישה היו שחקנים שחורים. שניים מתוכם זכו בסופו של דבר הלילה בפרסי שחקני המשנה: ויולה דייוויס שכבר היתה מועמדת לפרס האוסקר פעמיים (על הופעותיה בסרטים "ספק" ו"העזרה"), זכתה סוף סוף בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על הופעתה בסרט "גדרות", ואילו מהרשלה עלי הגשים כאמור את כל התחזיות כאשר זכה בפרס שחקן המשנה על הופעתו ב"אור ירח".

הזוכה בפרס השחקן הטוב ביותר, קייסי אפלק, הלילה
הזוכה בפרס השחקן הטוב ביותר, קייסי אפלק, הלילהצילום: Christopher Polk/אי־אף־פ

את פרס הסרט הטוב ביותר בשפה זרה בחרו חברי האקדמיה האמריקאית להעניק לסרט האיראני "הסוכן". במאי הסרט אסגר פרהאדי לא נכח בטקס, לאחר שלפני כמה שבועות הודיעו הוא ושחקנית סרטו כי לא יגיעו לטקס גם אם הדבר יתאפשר במחאה על מדיניותו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ והמגבלות שהטיל על כניסתם של אזרחים משבע מדינות מוסלמיות לארצות הברית. בהודעה מטעמו שהוקראה בטקס ציין פרהאדי (שזה לו כבר האוסקר השני, לאחר שסרטו הקודם "פרידה" זכה אף הוא בפרס) כי היעדרותו מהטקס נובעת מתוך כבוד לבני עמו ולאזרחי המדינות האחרות שכניסת אזרחיהן לארצות הברית נאסרה, והבהיר כי המגבלות שהטיל טראמפ על כניסת מוסלמים לארצות הברית כ"לא אנושיות". את ההודעה קראה מדענית ואסטרונאוטית איראנית-אמריקאית.

באופן לא מפתיע, זו לא היתה ההתייחסות היחידה לטראמפ במהלך הטקס. כבר במונולוג הפתיחה המנחה, ג'ימי קימל, ביקש להודות לטראמפ. "זוכים איך בשנה שעברה האוסקר הוא זה שנראה גזעני?", שאל. בהמשך, הזכיר את מריל סטריפ, ובהתייחסות מבודחת להשתלחות של טראמפ כלפיה לאחר גלובוס הזהב, אמר: "אנחנו כאן גם כדי לכבד שחקנים שרק נראים נהדרים, אבל הם בעצם לא, ומבין כל אלה יש אחת שעמדה במבחן הזמן עם שלל הופעות המוערכות יתר על המידה ושאינן מעוררות השראה". הוא קרא לה לעמוד וביקש מהקהל למחוא לה כפיים "שלא מגיעות לה", והקהל נענה בשמחה. לבסוף, קרא לנוכחים להנות מהערב. "כולכם נמצאים באירוע שנשיא ארה"ב יצייץ עליו בטוויטר בזמן תנועת המעיים שלו בחמש בבוקר!" סיים את נאומו. בהמשך הטקס, ניסה לעורר את טראמפ להגיב לאירועים, ושלח לו ציוצים.

ואם הטעות בהכרזה על הזוכה בפרס הסרט הטוב לא הספיקה, מסתבר שאחת נוספת הסתתרה דווקא ברגע אחר של הטקס שביקש להיות מכובד ומאופק, זה שבו חולקת האקדמיה לקולנוע מדי שנה כבוד אחרון לאנשי קולנוע שמתו לאורך השנה האחרונה. גם בחלק הזה בטקס נפלה אתמול טעות מביכה: מישהו שילב בו תמונה של המפיקה האוסטרלית לשעבר ז'אן צ'פמן, במקום את תמונתה של חברתה הקרובה, מעצבת התלבושות האוסטרלית ג'נט פטרסון, שמתה באוקטובר האחרון. צ'פמן, אמרו ידידיה ל"הוליווד ריפורטר", דווקא ממש בחיים ומרגישה טוב, עובדת בסינדי ורק לאחרונה סיימה לעבוד על שני סרטים חדשים.

פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר ניתן ל"או.ג'יי: תוצרת אמריקה", סרט בן כמעט שמונה שעות שביים עזרא אדלמן, ומבוסס על סדרת טלוויזיה דוקומנטרית המבוססת על משפטו המתוקשר של או ג'יי סימפסון בשנות ה 90 ובוחנת באמצעותו את יחסי הגזע בארצות הברית של אותה התקופה. פרס הסרט התיעודי הקצר ניתן לסרט "הקסדות הלבנות", העוסק בכוחות ההצלה הפועלים באזורי הלחימה בסוריה. צלם הסרט חאלד חאטיב לא הגיע לטקס מכיוון שסוריה לא אישרה לו לצאת את גבולות המדינה.

פרס התסריט המקורי ניתן לקנת לונרגן על סרטו "מנצ'סטר ליד הים", ואילו פרס התסריט המעובד הוענק לבארי ג'נקינס על "אור ירח". "זוטרופוליס" קטף את פרס סרט האנימציה המצטיין.

רשימת הזוכים:

הסרט הטוב ביותר:

"אור ירח"

הבימוי:

דמיאן שאזל ("לה לה לנד")

השחקן הטוב:

קייסי אפלק ("מנצ'סטר ליד הים")

השחקנית הטובה:

אמה סטון ("לה לה לנד")

שחקן משנה:

מהרשלה עלי ("אור ירח")

שחקנית משנה:

ויולה דייוויס ("גדרות")

הסרט הקצר:

"Sing"  

הסרט הטוב ביותר בשפה זרה:

"הסוכן" (איראן)

סרט האנימציה הטוב ביותר:

"זוטרופוליס"

סרט אנימציה הקצר:

"Piper"

סרט תיעודי:

"או.ג'יי: תוצרת אמריקה"

סרט תיעודי קצר:

"The White Helmets"

צילום:

"לה לה לנד"

התסריט המקורי הטוב ביותר:

קנת לונרגן ("מנצ'סטר ליד הים")

תסריט מעובד:

בארי ג'נקינס וטרל אלווין מקרני ("אור ירח")

עיצוב תלבושות:

"חיות הפלא והיכן למצוא אותן"

הפסקול:

ג'סטין הורוביץ ("לה לה לנד")

שיר מקורי:

"City of Stars" ("לה לה לנד")

עריכת סאונד:

"המפגש"

מיקס סאונד:

"הסרבן"

עיצוב אמנותי:

"לה לה לנד"

עריכה:

ג'ון גילברט ("הסרבן")

אפקטים ויזואליים:

"ספר הג'ונגל"

איפור ועיצוב שיער:

"יחידת המתאבדים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ