חגי חיטרון

סינמטק ירושלים יקרין בשידור ישיר הפקות אופרה של המטרופוליטן בניו יורק. בכך מצטרפת ישראל ל-40 מדינות שבהן קיימת כבר אפשרות לצפות כך, באולמות מסוימים, בהפקות אופרה של ה"מט". לצורך הפרויקט, שבמסגרתו יוקרנו אופרות נוספות לאורך העונה בשידור לוויין, הותקן בסינמטק ציוד חדש. ההקרנה הראשונה תהיה של האופרה "אן בולן" של דוניצטי, שתוצג במוצאי שבת ה-15.10 בטכנולוגיית HD. באופרות הנוספות שיוקרנו בשידור מניו יורק: "דון ג'ובני", "פאוסט", "ארנני" ו"לה טראוויאטה".

לדברי מנהל הסינמטק, יגאל מולד חיו, מספר הצופים בשידורים דומים של אופרה מהאולם בניו יורק ברחבי העולם - שהחלו לפני 3 שנים - מגיע ל-3 מיליון. התקשרות הסינמטק הירושלמי עם האופרה הניו יורקית, הוסיף, התאפשרה ביוזמתה ובעזרתה של רות חשין, מנהלת קרן ירושלים. מחיר הכרטיס לשידור בירושלים כפול אמנם ממחיר כרטיס לסרט בסינמטק, אך אין זה מחיר גבוה כשמדובר במופעי אופרה.

בקשר לעלות הפרויקט אמר מולד חיו כי עלות כל הקרנה היא כ-5,000 דולרים, ועיקר הסכום נועד לתשלום לחברת לוויין ישראלית הדואגת להצבת צלחת קליטה על גג הסינמטק ולהעברת השידור. ה"מטרופוליטן" תגבה, בגין כל שידור, מחצית מסך הפדיון שיושג ממכירת כרטיסים. הסינמטק הירושלמי הוא מעין זכיין של ה"מט", לפרויקט זה, ואולמות נוספים בארץ שיהיו מעוניינים להקרין את האופרות יצטרכו לעשות זאת באמצעותו.

באופרה "אן בולן", בהפקה שמדובר בה, בבימוי דייוויד מק-ויקר, תשיר בתפקיד הראשי הסופרן הרוסייה המזהירה אנה נטרבקו. ההקרנה בסינמטק הירושלמי תתקיים באולם הגדול, שבו 370 מקומות, אך יש אפשרות להקרינה במקביל גם באולם סמוך, שבו 260 מקומות.

לצורך ההקרנה ב-HD נרכש ציוד חדש, שמחירו 160 אלף דולר - הרכישה מומנה בתרומה של דן קראון משיקגו (בנו של הנדבן הנרי קראון, שאחד האולמות בתיאטרון י"ם נקרא על שמו). מכונת הקרנה זו, ציין מולד חיו, מאפשרת גם הקרנת סרטים בתלת ממד, שהקרנתם תחל בסינמטק ב-2012 ולשם כך נרכשו גם 1000 זוגות משקפיים מיוחדים.

אנה נטרבקו בתפקיד "אן בולן", האופרה הראשונה שתוקרן בסינמטקצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ