התזמורת האנדלוסית הגבילה קונצרט עם סולנית

התזמורת הסבירה כי "ידוע לנו שיש ציבור שנמנע משירת נשים", והחליטה לקיים את הקונצרט כבחירה ולא לכל ציבור המנויים

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד החליטה שלא לקיים לכל המנויים שלה קונצרט בהשתתפות נשים. בהודעה למנויים לרגל העונה הקרובה, כתבה התזמורת כי "ידוע לנו שיש ציבור שנמנע משירת נשים, לכן בחרנו לאפשר קונצרט זה כקונצרט בחירה למעוניינים בכך". ל"הארץ" נודע כי להנהלת התזמורת הגיעו בשבועות האחרונים פניות מצד מנויים שמחו על הכללת שירת נשים בתוכנייה השנתית, ואיימו לבטל את המינוי.

עונת המנויים של האנדלוסית אשדוד כוללת חמישה קונצרטים, עם מגוון משתתפים: פייטנים כרבי חיים לוק, מוזיקאים מתחום הפופ ובהם ברי סחרוף, שחקנים כמשה איבגי ורבים אחרים.

קונצרט מס' 2 בתוכנייה, שיתקיים בחודש ינואר הקרוב בשם "ג'ודאו-ערב", יציג - לראשונה בתוכנית המנויים של האנדלוסית - נשים מבצעות: הזמרת הבינלאומית ממרוקו פרנסואז אטלן, הצ'לנית ראלי מרגלית והאנסמבל שלה, והמנצחת אתי תבל. אלא שבניגוד לכוונה המקורית לקיים את הקונצרט לכלל המנויים, הדגישה התזמורת בשולי החוברת, לצד פירוט הקונצרט, כי הוא מכיל שירת נשים ולכן עומד לבחירה בלבד.

אחד ממנויי התזמורת, ההיסטוריון המומחה לתרבות יהודי מרוקו ד"ר יגאל בן נון, הופתע למצוא את ההבהרה שנלוותה לפירוט הקונצרט. במכתב ששלח בן נון לשרת התרבות לימור לבנת הוא מוחה על צעד זה של התזמורת, ומודיע לה שעד שיתוקן העוול הוא מבטל את המינוי שלו ושל משפחתו כאקט מחאה על אפליית הנשים.

"בהחלטה לקיים קונצרט מיוחד לאלה שאינם מחרימים שירת נשים הפכה הנהלת התזמורת את הקערה על פיה. היא הכניסה את הרוב הישראלי למעמד של מיעוט נבדל ונתנה לגיטימציה לחוגים קיצוניים שפרשו מן הציבור וחיים בנבדל ממנו", כותב יגאל בן נון לשרה, ומוסיף: "חשוב לציין שעל פי המסורת של יהדות צפון אפריקה ועל סמך פסיקות של רבני מרוקו במאה העשרים לא היתה החרמה של שירת נשים, ורבנים אלה גילו יחס ליברלי לגבי התנגשות בין מנהגים דתיים לבין אורח החיים המודרני".

מהתזמורת האנדלוסית אשדוד נמסר כי היא משתפת נשים בקונצרטים מיוחדים לאורך העונה, שלא במסגרת תוכנית המנויים, כמו זה בשבוע הבא במשכן הנשיא עם הזמרות גלית גיאת ולינה מח'ול. ואולם בתגובה למכתב של בן נון, ולשאלת "הארץ" מדוע מפייסת התזמורת חוגים שמתנגדים לשירת נשים ונותנת גיבוי רשמי לגישת "קול באשה ערווה", היא הסתפקה בתשובה הבאה: "לתזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד קהלים רבים ומגוונים ואנחנו מחבקים את כולם".

התזמורת האנדלוסית אשדוד נוסדה כתוצאה ממשבר שהתחולל בתזמורת האנדלוסית הישראלית ופיטורי כל נגניה ב-2009. בעוד הנגנים המקוריים הקימו את "התזמורת האנדלוסית החדשה אשקלון", הקימה עיריית אשדוד תזמורת מתחרה בשם "התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד".

האנדלוסית אשדוד פועלת בתמיכת ראש העיר יחיאל לסרי, מנצחה הוא שמואל אלבז, המנכ"ל שלה הוא יעקב בן סימון, היועץ המוזיקלי יורם אזולאי והיועצת הפדגוגית פרופ' חביבה פדיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ