תעשה קצת רעש

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

לשמע דרכו של המנצח הרווי בורדוביץ, מנצחה הקבוע של התזמורת הקאמרית הרצליה ומייסדה (לפני שלושים שנה!) לאורך כל הקונצרט, התבקש לקרוא לו לעשות לפעמים קצת רעש; אני מאמין שאילו היו מודדים את הדינמיקה (הבדלי עוצמה) באמצעות מכשיר, הנתונים המספריים היו מראים שההתרשמות שלי נכונה, שהבדלי העוצמה מצומצמים במיוחד, שרוב הזמן זורמת באולם מוזיקה ברמת חוזק מתונה בלי להעז להרים קצת קול. הרמת קול התבקשה והיתה חיונית, אפילו תוך סטיות מהמוכתב בפרטיטורה. הצלילים היו נעימים, מה שהורכב מהם לא היה מספיק מעניין.

התוכנית הבטיחה ליטוף ולא דראמות, מהפתיחה "ההברידים" של מנדלסון, דרך עיבוד ל"הרועה על הסלע" של שוברט ו"שירי אוברן" של קנטלוב ועד הסימפוניה הפסטורלית של בטהובן. ההבטחה הזאת אכן התגשמה - ובהגזמה רבה, כאמור. בכל זאת היתה התרוממות רוח בקונצרט, בזכות שתי הסולניות. הסופרן אנאס מסאלחה השתדרגה והלכה תוך כדי זמרה, להשערתי היא יכלה לממש את קולה הצלול ביתר גיוון וליצור יותר עניין אילו דורבנה לכך, אך גם תחת ידו הממתנת של המנצח גרמה זמרתה סיפוק, בייחוד בשירים באסופה של קנטלוב. כנ"ל הקלרינטיסטית שירה אליסף (היא נגנית אורחת בתזמורת הרצליה ונגנית ראשונה בתזמורת סינפונייטה).

מצד התוכן היה מעניין להאזין ל"הרועה על הסלע" בגרסה לא-מקורית, עיבוד של ריינקה המציב תזמורת במקום פסנתר (לצד הסופרן והקלרינט). אין זו יצירה חשובה של שוברט, לטעמי, והגרסה עם תזמורת אינה משדרגת אותה. ההתחברות של הפסטורליה השוברטית והקנטלובית לכלל מסלול המוביל אל הסימפוניה הפסטורלית של בטהובן (שבוצעה לאחר ההפסקה) התבררה, בעיקר בשל הביצוע (בטהובן ענוג כזה לא שמעתי מעודי) כרעיון לא כל כך מוצלח. יוזכר כי קונצרט בתוכנית זהה תחזור ותגיש התזמורת הקאמרית הרצליה במוצאי שבת, באותו מקום.

פתיחת העונה החדשה של התזמורת הקאמרית הרצליה. מנצח: הרווי בורדוביץ. סולניות: הזמרת אינאס מסאלחה ונגנית הקלרינט שירה אליסף. היכל אמנויות הבמה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ