ביקורת |

לתזמר את הסיוטים: על האופרה מלאך האש בגרסת הדי-וי-די

הבימוי, העיצוב, הזמרה והמחול באופרה של פרוקופייב מצטרפים ליצירת מופת שמלוא ערכה מתגשם רק על הבמה, אך גם תיעוד הווידיאו הוא רכישה מוצלחת

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

מדובר בסיפור מוזר שכתב סופר רוסי, ואלרי בריוסוב, בתחילת המאה שעברה, ושעלילתו מתרחשת בגרמניה במאה ה-16: מעשה בעלמה ושמה רנאטה, שאיננו יודעים עליה דבר (לפחות בליברטו שהפיק המלחין פרוקופייב מן הסיפור), לבד מהעובדה שחזיונות וסיוטים והתגלויות פוקדים אותה. מלאך טוב ושמו מדיאל בא אליה בעודה ילדה, אך כשהתבגרה ותבעה ממנו מימוש גופני של יחסיהם הוא נעלם בעמוד אש. המשך הסיפור - בעיקרו - הוא הופעות מחודשות מדומיינות של מדיאל בתוך דמויות אחרות והאובססיה הפתולוגית של רנאטה, שמזווית ימינו תיחשב לסתם חולת רוח.

בגרסה שעיצב הבמאי דיויד פרימן לאופרה, ואשר הוצגה לפני שנים בתל אביב וקיימת גם בדי-וי-די (הפקה: ארטהאוס), הדמויות בסיוטיה המתמידים של ראנטה הם רקדנים בעירום חלקי ובסוף הסיפור יש מין אורגיה מסוגננת במנזר, עם הרקדנים ועם נזירות מעורטלות (סצינה בלתי נשכחת, מותר לומר). הבימוי, העיצוב, הזמרה והמחול מצטרפים ליצירת מופת שמלוא ערכה מתגשם כאשר רואים אותה על הבמה אך גם בתיעוד וידיאו היא נמנית עם הרכישות האופראיות הכי מומלצות.

רנאטה רדופת החזיונות בגרסת הדי-וי-די של "מלאך האש". היתרון של צילומי תקריב

האופרה "מלאך האש", בכללותה, מזכירה באסוציאציה ספורטיבית המלצה מבודחת להולכי מרתון: להשקיע את כל הכוח והקצב בקטעים המישוריים, ולהשקיע עוד יותר בקטעי עלייה קשים. הנמשל הוא עוצמת האקספרסיה בלבוש המוסיקלי שתפר כאן פרוקופייב: "מלאך האש" היא אופרה שמתחילה חזק, נמשכת בחוזק מוגבר ומסתיימת הרבה יותר חזק.

שני אמנים ממיטב הצוות של "מרינסקי" בפטרבורג, בניצוח ואלרי גרגייב, מגלמים את רנאטה ואת האביר שמחזר אחריה ומקווה להצילה, להוציא אותה מתוך עולם הדמיונות (לגרסה המצולמת יש כרגיל גם יתרון של תקריבים שמוסיפים לדרמה את הבעות הפנים של הזמרים).

מעשה באשה פטאלית

במאמר שפירסמה האופרה הישראלית, כאשר אירחה את העלאת "מלאך האש" הפטרבורגי בתל אביב, ב-2004, מוסבר כי הסיפור המוזר שכתב בריוסוב נובע מהסתבכותו עם "פאם פאטאל" רוסייה ושמה נינה פטרובסקאיה, שהיתה מושא תשוקתם של סופרים ומשוררים בני חוגו. פטרובסקאיה היתה אשה לא יציבה שנהנתה להבעיר קנאה ולקיים פרשות אהבים מקבילות - בין השאר עם בריוסוב, שהיה ממייסדי הסימבוליזם בספרות הרוסית, ועם יריבו המשורר אנדרה בלי. בסוף חייה החלה פטרובסקאיה, כך כתוב במאמר, לחיות את הדמות הספרותית שהמציא בריוסוב ("רנאטה", בסיפור ובאופרה של פרוקופייב) והפכה בעצמה לנזירה קתולית ששמה רנאטה. הסיפור האמיתי - חייה של האשה המציאותית שעל בסיסם חובר הסיפור של בריוסוב - היה כנראה אופראי לא פחות מהסיפור ומהאופרה שנוצרו בהשראתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ