מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

מירה זכאי שרה טעמי המקרא

קול המוסיקה, שבת, 15:00

התוכנית "מוסיקה מהעבר הרחוק" הולכת הפעם רחוק מאוד - אל שירת הלוויים בבית המקדש. כל מי שקרא בתנ"ך בוודאי מכיר את עשרים וחמשת הסימנים המשורטטים מעל המלים ומתחתן, אלה טעמי המקרא: תווים עתיקים בעלי שמות ציוריים, כמו "זקף-קטון", "קרני פרה", "שופר הולך" ו"ירח בן יומו". כל מי שהיה בבית הכנסת בוודאי מכיר את המימוש הצלילי של הטעמים; וכל מי שהיה ביותר מבית כנסת אחד, התוודע בוודאי לפירושים השונים בתכלית של הסימנים האלה, פרטיטורה מוסיקלית ענקית שהוגשמה במוסיקה אחרת בכל תפוצה יהודית. החוקרת הצרפתייה סוזן הייק-ונטורה טענה בספר מ-1976 שפיענחה את הקוד המקורי של טעמי המקרא, כפי שהלוויים, המשוררים-מלחינים-נגנים העתיקים, הלחינו אותם. הזמרת הישראלית מירה זכאי שרה את אחד מהתעתיקים שלה, לקינת דוד על יהונתן - ובין שהיא אותנטית ובין שלא, המוסיקה, והשירה, שופעות יופי. עוד בתוכנית: מוסיקה קולית מהמאות ה-14 וה-15, מחולות מהרנסנס ומדריגלים איטלקיים.

עוד המלצות

חג המוסיקה

קול המוסיקה, שבת עד רביעי

לאורך כל השבוע ישדר קול המוסיקה ישירות את "חג המוסיקה הישראלית", פסטיבל שנערך בחמש ערים בארץ ובו לאורך היום קונצרטים מאת מלחינים ישראלים. קונצרט הפתיחה (שבת, 21:00) מביא יצירות של לאון שידלובסקי, רונן שפירא, מרק לברי ונעם שריף; ובהמשך השבוע (20:30, ולעתים גם 16:30) שפע אנסמבלים, מלחינים, יצירות וסגנונות.

מנדלסון בהוליווד

מצו, שני, 21:30

בשנות ה-30 ברחו רבבות אינטלקטואלים אירופים לאמריקה מהמשטר הנאצי וגרורותיו באירופה, ולוס אנג'לס, והוליווד בתוכה, היתה יעד מרכזי של המוסיקאים ואנשי התיאטרון - ביניהם הנס אייסלר, קורט וייל וארנולד שנברג, אם למנות רק שלושה - בגלל האוניברסיטה, ובגלל תעשיית הסרטים. רמז לתקופה אפשר למצוא בקונצרט ההיסטורי הזה, שבו מנגן יהודי מנוחין את הקונצ'רטו לכינור של מנדלסון עם התזמורת הסימפונית של הוליווד. אנטל דוראטי, המנצח ההונגרי הגדול שגם הוא מצא מפלט באמריקה, מנצח.

"הקונצרט שלי" עם המלחינה בטי אוליברו

קול המוסיקה, שלישי, 16:00

הזדמנות להתוודע לעולמה של המלחינה הישראלית בטי אוליברו - הפעם לאו דווקא באמצעות המוסיקה שלה, שממזגת מזרח ומערב, קונצרטי ועממי, והיסטוריה וזיכרון, בביטוי ייחודי לה שהוא לעולם מרתק ומלא יופי; התוכנית הפעם תתמקד במוסיקה האהובה על אוליברו, ובזו שנתנה לה השראה.

לולו

מצו, שלישי, 21:30

אחרי הגבהים של אופרה כמו "ווצק" (1925), נדמה שמלחין יכול רק ליפול, אבל אלבן ברג העפיל אף גבוה יותר באופרה האחרונה שלו, הבלתי גמורה, "לולו" (הועלתה ב-1937), שבאמצעות אמצעים פרה-קומפוזיטוריים קפדניים כמו שיטת 12 הטונים ומבנה מוטיבי קשיח מגיעה לביטוי קשת אינסופית של רגש וחושניות. עם פטרישה פטיבון, בהפקת בית האופרה ליסאו בברצלונה.

אפשר גם

* אופרה מהבארוק. מבחר מהרפרטואר של הקסטראטו הנודע מכולם, פארינלי, בקונצרט ובו אריות של פורפורה והנדל עם המנצח כריסטוף רוסה ואנסמבל "טלאן ליריק" (מצו, שישי 21:30); ובתום התוכנית עם אותם המבצעים: מוסיקה מחצר ורסאי.

* אמנות השיר. הפעם בתוכנית הלילית מבחר שירים משחר הציונות, בהם של יואל אנגל ("אומרים ישנה ארץ"), לזר סמינסקי ויוסף אחרון, מרדכי זעירא; וגם שירים חדשים, ביניהם מאת גילעד הוכמן (קול המוסיקה, שישי, 23:00).

* "לה צ'נרנטולה". הרבה לפני וולט דיסני זכתה אגדת סינדרלה לגרסה דרמטית, למשל באופרה של רוסיני: כאן בהשתתפות ג'ויס דידונאטו וחואן דייגו פלורס (מצו, שבת, 21:30). ולמחרת באותה השעה - הבלט של פרוקופייב על אותה האגדה, עם בלט מונטה קרלו.

* לפני 40 שנה. צלילו החם של יצחק פרלמן במבוא ורונדו של סן סאנס בקונצרט מ-1970 בניצוח צ'רלס מאקרס חותם ערב פרלמן שבו גם הקונצ'רטי של פרוקופייב ואדוארד אלגר (מצו, שני, 22:15).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ