הפילהרמונית והסימפונית במאבק על ירושה

ביהמ"ש העליון בניו ג'רזי ידון בשאלה לאיזו תזמורת התכוון יהודי אמריקאי להוריש 700 אלף דולר - הפילהרמונית או הסימפונית ראשון לציון

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

בבית המשפט העליון בניו ג'רזי ייפתח בעוד כשבועיים דיון בשאלה למי להוריש את הונו של חובב מוזיקה קלאסית יהודי אמריקאי - לתזמורת הפילהרמונית הישראלית או לתזמורת הסימפונית ראשון לציון. ד"ר קורט נאסאו, חוקר אבני חן ובעל דוקטורט בכימיה פיזיקלית, הורה בצוואתו שנחתמה בדצמבר 2010 להוריש כמעט את כל הונו ל"תזמורת הסימפונית הישראלית". אבל, חבר של נאסאו שמונה כמוציא לפועל של הצוואה, גילה כי אין בישראל תזמורת בשם זה. במשפט ינסו שתי התזמורות הטוענות לעיזבון לשכנע את בית המשפט כי הירושה שייכת להן.

נאסאו, נולד בווינה ונמלט ממנה בהיותו ילד בן תשע בטרנספורט האחרון שהבריטים הוציאו מווינה לבריטניה. בבריטניה למד כימיה, ושם הכיר את אשתו יוליה שנמלטה לבריטניה מהונגריה. אחרי שהשלים את הדוקטורט שלו בכימיה, עבד במעבדת בל בניו ג'רזי, שם עשה את הונו. אשתו מתה לפני תשע שנים ולא היו להם ילדים. אחרי מותם, השאירו בני הזוג אחוזה בניו ג'רזי ששוויה מוערך ביותר מ-700 אלף דולר. בצוואה, שנחתמה על ידו בלבד, ביקש נאסאו להוריש כמה עשרות אלפי דולרים לידידים ולשכנים, והועיד את שאר הונו - שעיקרו הבית, לתזמורת שזהותה טרם התבררה.

משגילה עו"ד דיוויד בונוויץ כי אין תזמורת בשם המצויין, הוא פנה לבית המשפט בניו ג'רזי - וגם כתב - כך לפי עו"ד אופיר ארגמן, העוסק בכך מטעם התזמורת הסימפונית ראשון לציון - כי נראה שיש בישראל שני גופים שהם מועמדים אפשריים. בית המשפט העליון של ניו ג'רזי הורה להודיע על כך לשני הגופים, וקבע שהדיון בעניין יתקיים ב-15 בדצמבר.

עורך הדין יעקב כץ, העוסק בעניין מטעם הפילהרמונית, מספר כי הידיעה על הצוואה הגיעה לתזמורת גם מאגודת הידידים של הפילהרמונית בניו יורק, אך הוסיף כי לא ידוע אם ד"ר נאסאו נמנה אי פעם עם חברי האגודה. עוד אמר כי לפי תצהירים של ידידי בני הזוג המנוח, המהווים לדעתו ראיות ישירות, אין ספק שבני הזוג נאסאו "לא הכירו שום תזמורת אחרת". עו"ד כץ הדגיש כי בתקופה הרלוונטית ליצירת קשרים בין הזוג ובין תזמורת ישראלית, התזמורת היחידה שבאה בחשבון היתה הפילהרמונית, אשר גם הופיעה לא פעם בניו יורק ובניו ג'רזי. להערכת עו"ד כץ, הסכום נטו שיועבר בסופו של דבר למוטב לא יעלה על חצי מיליון דולרים.

עו"ד אופיר ארגמן, מהצד האחר, אומר כי אילו היה הדיון המשפטי נערך בארץ הוא היה טוען להסתמכות על הפרשנות הלשונית. "ברור", אמר עו"ד ארגמן, "כי הנוסח בצוואה, שמדבר על 'תזמורת סימפונית', ולא 'פילהרמונית', קרוב לשם הרשמי של התזמורת הסימפונית ראשון לציון". לדבריו, עורך דין אמריקאי שנבחר לייצג את התזמורת בדיון בניו ג'רזי כבר מצא זיקה בין המנוח ובין העיר ראשון לציון.

השתתף בהכנת הידיעה: שלמה שמיר, ניו יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ