נעם בן זאב

המלצת השבוע

אנסמבל מודרן

ארטה, שני, 23:15

סרט על אחד האנסבלים המיוחדים באירופה, קבוצה שנותנת תקווה למוסיקה העכשווית - אנסמבל מודרן, המנוהל מבחינה אדמיניסטרטיווית ואמנותית על ידי 18 חבריו בצורה שווה. בתוכנית: היצירה "פרומתיאו" המונומנטלית של לואיג'י נונו, ויצירות של שני מלחינים נוספים, הצרפתי פסקל דיסאפן והגרמני בעל השם הבעייתי משהו היינר גבלס. הסרט החדש מציץ אל האנסמבל וחבריו והרפרטואר המיוחד שלהם, המערב את העכשוויות החדשנית עם המודרני הקלאסי.

בשידור ישיר: דון ג'ובאני

מצו, רביעי, 21:15

הכינו את מסכי ה-42 אינץ': אם אי אפשר לקפוץ למילאנו לבית האופרה לה סקאלה לצפות ב"דון ג'ובאני", לפחות אפשר לעשות זאת בסלון, ובשידור חי. ברין טרפל השטני (כשהוא רוצה) יהיה הדון, וכנגדו תופיע הכוכבת המבוקשת ביותר בעולם האופרה היום, אנה נטרבקו. דניאל בארנבוים מנצח.

עוד המלצות

ילדים רעים

ארטה, ראשון, 20:15

לפני הופעתו בשידור ישיר בעוד שלושה ימים (ר' המלצת השבוע) יגלם ברין טרפל את הרעים באופרות: תמיד בריטונים, שכל שאיפתם הוא לחבל באהבתם של הטנור והסופרן. בתוכנית אריות של בואיטו ("מפיסטופלה"), דוניצטי, פוצ'יני וסן סאנס.

קונצרט בוקר

קול המוסיקה, שני, 9:05

בוהמיה שולטת בקונצרט הבוקר הזה עם המוסיקה הגדולה של מלחיניה, ששפעו אוצרות מוסיקליים. בתוכנית סינפוניה של זלנקה, שיר ערש למיתרים של דבוז'ק, קונצ'רטו לפסנתר של מרטינו, ושירים למקהלת נשים וכלים של יאנצ'ק. בהמשך נשארים במזרח אירופה עם הסונטה הווירטואוזית לצ'לו סולו של קודאי, ומשם ממשיכים לרחבי העולם עם "שירי פילגשים" של משה רסיוק, שש מיניאטורות לפסנתר של פאני מנדלסון-הנזל, הקונצ'רטו הרביעי לקרן יער של מוצרט, וקונצ'רטו של מלקולם ארנולד.

צ'ליבידקה וברוקנר

מצו, שני, 21:30

קודם השביעית, אחר כך השישית: מי יכול לנצח כראוי על הסימפוניות של ברוקנר, שכולן אומרות גודל ושפע: שפע רגשי, גודל תזמורי, גודל ורוחב של יריעה הרמונית שמתפקעת מתשוקה לזנוח את מוסכמותיה - מי יכול לנווט את כל זאת טוב יותר מסרג'ו צ'ליבידקה הגדול. עם הפילהרמונית של מינכן.

בת הטוחן היפה

קול המוסיקה, שלישי, 15:00

תענוג של שעה, עם החלק הראשון של "בת הטוחן היפה", מחזור השירים הנהדר מאת שוברט - והפעם בביצוע זמרים שונים - בריטונים וטנורים ביניהם דיטריך פישר דיסקאו ואיאן בוסטרידג'.

דרור אלימלך

קול המוסיקה, חמישי, 18:00

"התרחשות לילית", פורום למוסיקה ניסיונית ואלטרנטיבית שייסד המלחין והמשורר דרור אלימלך בשנות ה-80, היתה אכסניה לרבות מהיצירות שיושמעו בערב זה, שבו המלחין יתארח באולפן "עננים, חגיגות, סירנות" עם יותר מ-40 דיסקים של יצירות אוונגרדיות, בטכניקות שונות ובהן אלתור ואקראיות ושימוש בכלים לא שגורים, חלקם בנגינת אלימלך - חליליות, אקורדיאונים ואלקטרוניקה. אלימלך גם יספר על שיתוף הפעולה שלו עם יוצרים בתחומי המחול, השירה, אמנות וידיאו, אמנות פלסטית ומיצגים.

אפשר גם

* מיסה לעת מלחמה. לאונרד ברנשטיין ניצח על המיסה של היידן, עם התזמורת הסימפונית של רדיו בוואריה המקהלה וסולנים, ביניהם בריגיטה פסבנדר (מצו, שבת, 12:35).

* הראשונה. שלוש הסימפוניות הראשונות של צ'יקובסקי נותרו בשולי הרפרטואר, בצילן של השלוש האחרונות, הבשלות; אבל ממדיהן הקטנים והנסיינות המאפיינת אותן אינם גורעים מיופיין. ולרי גרגייב מנצח כאן על הסימפוניה הראשונה (מצו, שני, 12:35).

* אטלינגר והרביעייה.חמישיית הקלרינט של ברהמס תפתח את קונצרט הבוקר הזה, בביצוע שנחשב לאחד הקלאסיים בתולדות ההקלטות: עם רביעיית תל אביב ויונה אטלינגר (קול המוסיקה, רביעי, 9:05).

* רדיו פראנס. החמישית של בטהובן, סימפוניה שנהפכה לסמל תעמוד במרכז הקונצרט הזה בניצוח מיונג וון צ'ונג (מצו, רביעי, 23:10).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ