האולימפיאדה של ויוואלדי: 3 פסטיבלי מוסיקה קלאסית באילת

חורף מוסיקלי סוער מצפה ליורדים לאילת מינואר עד מארס: לצד קונצרטים וכיתות אמן יועלו האופרות "מלאך האש", "פליאס ומליסנד" ו"האולימפיאדה"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

גם השנה, כתמיד, החורף האילתי לא יהיה סוער אלא אביבי לחלוטין, אך רב אירועים מוסיקליים. מדובר בשלושה פסטיבלים שכבר הפכו למסורת, ומציעים הפעם אטרקציות מיוחדות. "קלאסי בים האדום" (בניהולו של ואלרי גרגייב, 5-7 בינואר); פסטיבל "קלאסי-קאמרי" של התזמורת הקאמרית הישראלית (1-4 בפברואר), והפסטיבל האילתי הבינלאומי למוסיקה קאמרית (11-17 במארס) בניהולו של המוסיקאי האילתי ליאוניד רוזנברג.

מלה על ההיבט הארגוני-הפקתי-מסחרי: את הפסטיבל של גרגייב (הוא הגדול שבשלושה מבחינת גודל הקהל. קיבולת ההאנגר בנמל שבו מתקיימים הקונצרטים המרכזיים: יותר מ-2500 איש) מפיק האמרגן מיקי גוב (אח של) ואת התקציב מספקים עיריית אילת, הממשלה ותורמים. רשת המלונות "ישרוטל" עוזרת - באמצעות רכישת 1,800 כרטיסים מראש ובאמצעות הקצאת 130 חדרי מלון לאירוח בלי תמורה של האמנים; בשני הפסטיבלים האחרים רשת "ישרוטל" שותפה ממש: הפסטיבל הבינלאומי של רוזנברג ייערך כולו במלון "הנסיכה" של הרשת (דרום אילת, כ-350 חדר), ואילו לפסטיבל "קלאסי-קאמרי" נמכרות חבילות רק במלונות של הרשת והיא הנושאת בכל העלויות שלו. צופים כי לאירועי פסטיבל זה יימכרו כ-700 כרטיסים.

משימה אקרובטית

את הפסטיבל האילתי הבינלאומי למוסיקה קאמרית (אמצע מארס, 6 ימים), בניהולו של המוסיקאי והמחנך ליאוניד רוזנברג, מממנות קרן הולנדית "(ארניקה"), עיריית אילת, הממשלה ותורמים נוספים (נמסר כי סך התקציב הוא 2.7 מיליון שקל). כל הקונצרטים ייערכו באולם של מלון "הנסיכה" ובאמפיתיאטרון חדש, בחוץ, שמוקם בסמוך לו.

פסטיבל זה הוא עשיר התוכן שבשלושה, ובו קונצרטים, כיתות אמן, שיעורים (בין המשתלמים - הרכב כנרים צעירים שמגיע מיאקוטיה שבסיביר). אבן הנזר בכתרו של הפסטיבל הוא ביצוע בכורה (עולמי, למעשה) של הפקה חדשה לאופרה "האולימפיאדה" של ויוואלדי. תעלה אותה באילת הלהקה הבריטית "לה סרנסימה", בבימוי מלא, ובין הזמרים שישתתפו בולטת הסופרן המזהירה מיירי לוסון, המוכרת כבר לקהל הישראלי. "האולימפיאדה" היא אופרה שפותחת פנים חדשות בהיכרות עם המלחין הוונציאני הפורה, בזכות המצאה מלודית נפלאה ותיזמור שובה אוזן. יש ב"אולימפיאדה" 23 אריות, לפחות עשר מתוכן ראויות לתואר "להיט", קצתן מציבות משימות אקרובטיות ויוואלדיות ווקאליות שביצוע צולח שלהן מעורר תמיד תדהמה.

מלבד "לה סרניסימה" מצפות לבאי פסטיבל זה אטרקציות חו"ליות נוספות, במסגרת 13 הקונצרטים: הפסנתרן סטיוון קובצ'ביץ', הנמנה לדעת מבקרים רבים עם גדולי פרשני בטהובן במאה ה-20, יופיע ברסיטל מיצירות בטהובן ושוברט; המקהלה הממלכתית של לאטוויה, תזמורת מיתרים חדשה מאמסטרדם (שמה "מוקום") ולהקת "הורטוס מוזיקוס" מאסטוניה. בין השאר יבוצעו עיבוד לתזמורת מיתרים לרביעייה אופוס 95 של בטהובן ולסונטה לפסנתר בסי-מינור מאת ליסט. יהיה גם מופע פלמנקו ובסיום - המיסה הגדולה של מוצרט.

הכוכבים של גרגייב

פסטיבל "קלאסי בים האדום", בניהולו האמנותי של המנצח ואלרי גרגייב, בכיכובם של אמני בית האופרה "מרינסקי" מפטרבורג, נערך זו הפעם ה-11. אירוע זה, מבחינת קהל, מזוהה עם בעלי יכולת כלכלית גבוהה. התמורה לכסף אינה מוטלת בספק: הצליל הבסיסי שמופק בהאנגר בנמל אילת הוא טוב, לפעמים יש הפרעות מבחוץ, ואת נבחרות הזמרים שגרגיייב מביא אין כבר צורך להלל. התוכן הפעם מבטיח במיוחד: הפקה בימתית מלאה של האופרה "מלאך האש" מאת פרוקופייב בביצוע אמני "קירוב" מפטרבורג, אשר התארחה באופרה הישראלית ב-2003, זכורה כאחת ההתנסויות האופראיות המוצלחות ביותר שהיו בתל אביב מעולם (בזכות המוסיקה, הזמרה וקטעי הבאלט).

הפעם מביאים גרגייב וצוותו (תזמורת, מקהלה וזמרים סולנים) את האופרה הזאת להאנגר בנמל אילת, והיא תבוצע במתכונת קונצרטית. סביר להניח שגם באילת, כתמיד, יימנו עם הסולנים אמנים בעלי קול פנומנלי. עוד בפסטיבל של גרגייב, בביצוע קונצרטי: האופרה "פליאס ומליסנד" של דביסי (יצירה "קשה" יותר מזו של פרוקופייב), והרקוויאם של ברליוז. בקונצרט הסיום תככב הסימפוניה התשיעית של בטהובן.

לצד "אירועי גרגייב" בפסטיבל קלאסי בים האדום, יהיו שם בשעות היום קונצרטים קאמריים בניהולו של אילן רכטמן. בין השאר יישמעו בהם כל השלישיות לפסנתר, כינור וצ'לו של בטהובן, עם הכנר סרגיי אוסטרובסקי, הפסנתרנים ינון בר-נתן ורכטמן, ואורחים מיפאן. אטרקציה נוספת בשעות היום: האופרה הקאמרית "השפחה הגברת" של פרגולזי, בביצוע אנמסבל בארוקדה.

ידידותי לקהל

בפסטיבל השלישי, בתחילת פברואר, יוגשו בעיקר יצירות מוכרות ואהובות. "קלאסי-קאמרי" הוא פסטיבל ישראלי אילתי ותיק, זו לו הפעם ה-14. האמנים הם נגני התזמורת הקאמרית הישראלית אשר יופיעו גם כתזמורת וגם (אחדים מתוכם) - בצירופים קאמריים שונים. המקום: האולם של מלון "רויאל ביץ' (אקוסטיקה מצוינת). המנצחים באירועים התזמורתיים יהיו רוברטו פטרנוסטרו, וגם גיא פדר וגאבור הולרונג. הסולנים הם הפסנתרנים מיכל טל ורון טרכטמן, הקלרינטיסט דני ארדמן (נגן ראשון בתזמורת) והוויולן נמרוד גואז.

פסטיבל זה אינו מיועד רק לבעלי יכולת: אפשר לקנות חבילה הכוללת מלון לא יקר של "ישרוטל" (למשל "ריביירה", במרחק הליכה מ"רויאל ביץ'"), בכ-1000 שקל לאדם ל-3 לילות (כולל מחיר כל הקונצרטים), אפשר כמובן לבחור מלון יקר יותר של הרשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ