תמר בורר מעירה מתים ביצירתה החדשה "ימונה"

היצירה מוותרת על הצורניות לטובת בדיקה רבת-כוח של דקויות התנועה

רות אשל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות אשל

יצירתה של תמר בורר "ימונה" קרויה על שמה של אלת הנהר השחור הזורם לאורכה של הודו, שהיא גם אלת האהבה והחמלה. מתאים לבורר לעסוק בעולם שמעבר ליום-יום, ללכת שבי אחר ימונה, להיות לאלה, או כדברי התוכנייה, לגלם קול פנימי המהדהד באשה. ההשראה ליצירה הוא ספרו של המשורר רבינדרנאת טאגור "מתת אוהב" (בתרגום לעברית של פועה שלו-תורן) ובו גבר צעיר מתאבל על מותה של אהובתו.

בחלל האינטימי של תיאטרון קליפה, שהוא תיאטרון של חדר, הצופים שותפים לדרמה שקטה של תחיית מתים. הכל מתרחש בתוך פסל, מעין קערת ענק נמוכה, עמוסת חול לבן.

בסצינת הפתיחה יושבת בורר זקופת גב, בכפות ידיה חופן פנינים. היא מרוכזת בהן, שולחת אליהן קרני אנרגיה, מחכה. לבסוף הפנינים נשמטות מידיה לחול, בודדות או בזוגות, וכשהתהליך צובר עוצמה הן כמו מקבלות חיים משל עצמן ומועפות לאוויר.

מאחוריה עומד גבר ולמרגלותיו דמות של אשה מתה. כשהכוח האגור בפנינים מגיע אל האשה היא מתרוממת, כמורמת מאליה, נולדת מחדש לזמן קצוב. שמלתה הלבנה, חצי-שקופה, מתבדרת קלות ומעצימה את האפקט של אשה-רוח. הגוף שלה מתקדם בחול ללא פוקוס, מונע מכוחות חיצוניים. כשעוצמתה של בורר נחלשת האשה נמסה חזרה אל החול.

מתוך "ימונה". אשה-רוחצילום: תמר קדם לם

זאת יצירה של שלישייה הקשורים ביניהם במסלולים שלובים של אנרגיה; תומכים, מתרוממים, דועכים, מזינים זה את זה. הכל בעוצמה גדולה ובה בעת שביר להפליא. על כל זאת מנצחת בורר, שהכוח שהיא מקרינה מטעין את הזוג וקובע את סוג הזיכרון.

לעתים היחסים בין הגבר לאשה שלווים, בקטעים אחרים האשה נראית כשריר מטורף המגיב ליצריו של איבר קטוע שממאן למות. ויש שניות ספורות שבהן האשה והגבר צועקים, משמיעים קול אנושי שחודר לעולם החיים, עיניהם מוארות, כוח פנימי מנווט את תנועתם. בתוך התנועה האטית שהיצירה מתנהלת בה, בסגנון בוטו, יש הבזקים של מהירות טרופה. האטיות מותחת את התנועה, בוחנת את דקויותיה כבמיקרוסקופ. כוח פנימי חזק של המבצעים הכרחי, כי הרי צורניות אין כאן.

רן דרור, איילה פרנקל ותמר בורר נהדרים באיכויות התנועה שהם מפיקים מתוכם, בריכוז, באמונה במה שהם עושים. כל אחד מהם מרוכז בעצמו, אחראי ותלוי באחרים. בדקות האחרונות של היצירה נשאר דרור לבדו. התנועה שלו נעשית ברורה יותר, אנרגטית. הוא חזר לחיים, משלים את האובדן ומוצא בתוכו את הכוחות להשלמה.

"ימונה" של תמר בורר היא יצירה איכותית, ועם זאת היא מתארכת יתר על המידה. קיצור ייטיב עמה.

"ימונה", כוריאוגרפיה, בימוי, עיצוב תלבושות ותפאורה: תמר בורר. רקדנים יוצרים: רן בן דרור, איילה פרנקל ותמר בורר. פסל: נובויה ימגוצ'י. עיצוב תאורה: תמר אור. תיאטרון קליפה, במסגרת אירועי "8 מעלות", 25.10

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ