שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מאות כוריאוגרפים מאיימים בשביתה

לטענת הכוריאוגרפים, שפתחו קבוצה בפייסבוק, הם נאלצים לשלם על עבודה בפסטיבלים: "לא מזמינים אתנו להשתתף, אלא לממן"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

קבוצה בפייסבוק שפתח הכוריאוגרף רותם תש"ח קוראת לשביתה במחאה על תקצוב הפסטיבלים בתחום, שמשאיר את הכוריאוגרפים ב"תחתית שרשרת המזון היצירתית", לדבריו. עד עתה הצטרפו לקבוצה, שנפתחה בשבוע שעבר, כ 340 כוריאוגרפים ורקדנים. לטענת תש"ח, "התקצוב יכול אפילו להיות שלילי ¬ כזה שמסתמך על תשלום של כוריאוגרפים עבור השתתפות בפסטיבלים". ביום שישי הקרוב צפויה להיערך פגישה בבית העם בתל אביב שבה יחליטו המשתתפים על צעדיהם הבאים.

בפוסט שפורסם בעמוד נכתב כי הפסטיבלים "מייצרים הכנסות עבור עצמם ועבור העסקים שמקיפים אותם, הטכנאים ומעצבי התאורה מקבלים משכורות, ובשנים האחרונות אף רקדנים החלו להרוויח סכום כסף שלכל הפחות מקיים אותם. כל הפסטיבלים נופלים ישירות על כתפיהם של הכוריאוגרפים".

עוד נטען כי הכוריאוגרפים "לא עובדים בחינם רק בזמן התהליך היצירתי, אלא באופן עקבי ומשלמים מכיסם עבור ההפסדים של הצורך להרים הופעה, שאמורים להיות ממומנים על ידי משרד התרבות, הערים או התיאטראות". בקרוב מתכננים מייסדי הקבוצה לפרסם "רשימת בושה של הפסטיבלים", שתמפה את פסטיבלי המחול על פי התקצוב שהם מעניקים לכוריאוגרפים.

מתוך "חיים מרוצפים", כוריאוגרפיה של תש"חצילום: רן שבי

תש"ח אמר אתמול ל"הארץ" כי "כשפסטיבל מזמין אמן להשתתף בו, מן הראוי שיתקצב אותו באופן כזה שהיוצר יצא בשכר על עמלו או לכל הפחות לא בהפסד של אלפי שקלים, אחרת אף אחד לא מזמין אותו 'להשתתף' ¬ אלא לממן פסטיבל". לדבריו, "הרבה כוריאוגרפים שקועים היום בחובות ונאלצים לבלות את רוב זמנם ומרצם בהוראת מחול במקום בכוריאוגרפיה".

מנגד, מנכ"ל מרכז סוזן דלל יאיר ורדי, אמר כי הוא אינו חושב "שיוצר צעיר בפסטיבל 'גוונים במחול' צריך להתפרנס ממנו". לדבריו, "זו מסגרת להתנסות יצירתית. אני מסכים שיש באופן כללי תקציב נמוך ליוצרים ושצריך לבדוק את המרכיב היחסי, אבל זה לא גורף".

מנהלת פסטיבל אינטימדאנס בתיאטרון תמונע מסרה בתגובה כי התיאטרון מברך על ההתארגנות, והוסיפה: "על איך מתחלק התקציב נשמח לדבר כשניכנס לנתונים". מנכ"ל פסטיבל ישראל יוסי טל גן הוסיף: "כל המערכת עובדת כדי שהכוריאוגרפים יוכלו להעלות את יצירותיהם, בין אם הכסף עובר אליהם ישירות או בעקיפין".

סיגל כהן, מנכ"לית הזירה הבינתחומית בירושלים שמפיקה את פסטיבל "מחול חדש" מסרה: "לצערי הרב במגבלות התקציב הקשות של הזירה הבינתחומית, שבקושי שורדת, אין באפשרותנו לשלם שכר נוסף על מה שניתן ליוצרים. היוצרים אמנם זוכים למימון ההפקה לליווי מקצועי ולחשיפה, אבל אין ספק שבעולם מתוקן היוצרים היו משתכרים באופן ראוי מזה. אנו מזדהים ומעודדים את השיח הביקורתי בדבר שכר היוצרים".

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "נושא התקצוב והתשלום לכוריאוגרפים הוא עניין שבינם לבין המנהלים האמנותיים, ומשרד התרבות אינו צד לעניין. משרד התרבות רואה חשיבות רבה בפעילותם של כוריאוגרפים ויוצרים עצמאיים מתחום המחול ופועל רבות על מנת לעודד אותה ולטפחה. המשרד מקצה מדי שנה כעשרה מיליון שקלים לתמיכה ביוצרים עצמאיים, שהם כשליש מכלל תקציב המחול".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ