איציק גלילי ועידו תדמור - בין המועמדים לניהול אמנותי של הבלט הישראלי

המנהלת המודחת, ברטה ימפולסקי: “אחרי 45 שנה בועטים לך בישבן”

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שיר חכם

השינויים הניהוליים בלהקת תופסים תאוצה, עם החיפוש אחר מנהל אמנותי חדש במקום הכוריאוגרפית . לפני כשנה פינה מנכ"ל הלהקה, הלל מרקמן, את מקומו ללאה לביא (אז המשנה למנכ"ל), ובחודשים האחרונים מחפשים לביא והוועד המנהל בקדחתנות מחליף לימפולסקי, מי שייסדה את הלהקה ב–1967 ומשמשת מאז מנהלת אמנותית. הוועד המנהל קבע יעד להכרזה על המינוי, ה–1 במארס, אך לדברי היו"ר דן רונן הבחירה תתעכב עוד כשבוע־שבועיים. "אנו מתייחסים ברצינות לבחירת המנהל האמנותי”, אמר רונן, “ודואגים להתאמת הבלט הקלאסי לשינויים בעולם. ברצוננו להגיע להחלטה שתשמור על המורשת הקלאסית ועם זאת תהיה מעודכנת".

לדברי מקורבים, המועמדים המובילים לניהול אמנותי הם , מנהל לשעבר של הלהקות "גלילי דאנס" ולהקת המחול של אמסטרדם, וכוריאוגרף אורח בבתי אופרות ברחבי העולם; מאטה מוראי, רקדן לשעבר בלהקה ומנהל לשעבר של "הפרויקט", להקה רפרטוארית של האופרה הישראלית; ו, כוריאוגרף ורקדן. מועמדים נוספים הם טליה פז, סולנית לשעבר בבלט קולברג, אלי לזר, מנהל לשעבר של אנסמבל בלט ג'ופרי, ועופר ומריה זקס, שניהלו להקת בלט בקראקאס.

עידו תדמור. להביא את הרקדנים לפסגות חדשותצילום: תומר אפלבאום
גלילי. הרקדנים מעדיפיםצילום: דניאל צ'צ'יק

כל אחד מהמועמדים נתבקש להציע לוועד המנהל תוכנית אמנותית עבור עונת 2013–2014. אחד המועמדים סיפר ל"הארץ", כי החוזה שייחתם עם המנהל החדש יהיה כנראה לשנתיים בלבד. טליה פז מסרה ל"הארץ": "אני מברכת על עצם השינוי. לא ייתכן שיהיה מנהל למוסד ציבורי במשך 45 שנה. למי שיקבל את התפקיד צפויה עבודה רבה".

רקדנית בלהקה הביעה את העדפתה לגבי המועמדים: "איציק גלילי הוא המועמד האופטימלי מבחינת הרקדנים. הוא היחיד שראוי. הוא זה שיידע לשפר את תנאי העבודה ויביא לשגשוג הלהקה. הוא אדם טוב שישתית אטמוספירה חיובית, לא של דיקטטורה או של גן ילדים". רקדן אחר בלהקה הוסיף: "גלילי הוא היוצר היחידי מבין המועמדים שעבד עם להקות קלאסיות ויודע איך הן מתפקדות".

ברטה ימפולסקי מסרה בתגובה ל"הארץ": "אני יודעת שאני לא צעירה וצריכה לחשוב על העתיד. הייתי פורשת ללא בעיה, אבל לא תיארתי לעצמי שזה ייעשה כך, שהחשב המלווה יגיד לי שאני מפוטרת. ללא ספק, זה רעיון מצוין, אבל רציתי לעזור, להיות יועצת. אני והלל עברנו תקופה מאוד קשה, זאת מהלומה – לגמור כך אחרי 45 שנה, שיתנו לך בעיטה בישבן. אני והלל נתנו את המשכורות שלנו לרקדנים, את הירושה שלנו מכרנו כדי לשלם להם".

ימפולסקי ומרקמןצילום: דניאל צ'צ'יק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ