ברטה ימפולסקי תובעת את הבלט הישראלי

דרישתה של המנהלת האמנותית הוותיקה לא להדיחה הביאה להקפאת הליך הבחירה של עידו תדמור לתפקיד

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

המנהלת האמנותית של הבלט הישראלי, ברטה ימפולסקי, הגישה בשבוע שעבר תביעה בבית הדין לעבודה בתל אביב נגד הוועד המנהל של הלהקה, כדי להפסיק לאלתר את ניסיון הדחתה מתפקידה.

ימפוסלקי משמשת בתפקיד זה 45 שנים, וזה כמה חודשים נעשה ניסיון להדיחה. את התביעה הגישה ביום ראשון שעבר, כיממה לפני שדירקטוריון הלהקה היה אמור להכריז על המנהל האמנותי החדש – הרקדן והכוריאוגרף עידו תדמור. בעקבות הבחירה בתדמור התפטרה חברת הוועד המנהל נאוה דיסנצ'יק.

בקשתה של ימפולסקי, המיוצגת על ידי עורכי הדין רפאל יולזרי וגדעון פישר, אושרה על ידי בית הדין לעבודה. אסיפת הוועד המנהל של הלהקה נדחתה והליך מינוי המנהל האמנותי הוקפא עד לתום ההליכים ופסיקת בית הדין. אגודת ידידי הבלט הישראלי ביקשה לדחות את הדיון בבית המשפט לאחרי חג הפסח, והוא יתקיים ב–3 באפריל בתל אביב.

ימפולסקי ומרקמןצילום: דניאל צ'צ'יק

מהלך זה הוא שיאה של מה שנראה כהתדרדרות ארוכת שנים בניהול הבלט הישראלי. לפני כשלוש שנים התברר כי בקופת הלהקה גירעון של כעשרה מיליון שקלים, ומאז 2012 מלווה אותה חשב מטעם משרד התרבות כחלק מתוכנית הבראה שנקבעה לה, שהיא תנאי להמשך התקצוב הציבורי ובמסגרתה גם אושר לה מענק תמיכה של 3.25 מיליון שקלים. נוסף על כך, בתחילת 2012 מונתה ללהקה מנכ"לית חדשה, לאה לביא, במקום הלל מרקמן מייסדה, המכהן מאז כנשיא כבוד.

לדברי עורך הדין יולזרי, ימפולסקי מתכוונת לא רק למנוע את פיטוריה, אלא גם לתבוע סכום כסף שלטענתה העניקה ללהקה במשך השנים. "בני הזוג מרקמן וימפולסקי תרמו לבלט כמה מיליונים, בהסכמי עבודה שכתוב בהם שיוחזרו לה בעת פרישתה", הוא אומר. "הבלט הישראלי לא מבין שהוא עומד לפשוט את הרגל".

יולזרי מוסיף, כי  "היה צריך לשמור על כבודה של ימפולסקי ולא להיפטר ממנה כמו גנב בלילה. אם רצו למנות מחליף היה צריך לעשות לה שימוע, כמו שעושים לאחרון הפועלים בכל מפעל. כל השיחות עמה בנושא היו בגדר שיחות מסדרון, ולבטח שלא בהליכים מסודרים. לא הותירו לה ברירה. לא ראיתי גם שום מסמך רשמי שמציג את הטענות שבגינן צריך להחליפה".

בתשובה לשאלה כיצד זה מתיישב עם העובדה שימפולסקי אמרה לא מזמן כי ידעה על הכוונה להחליפה ואף המליצה על מועמדת, ונדי לאקינג שפירא, השיב עורך הדין: "כשבאים למישהי בת 80 ומנסים לגרום לה להמליץ על מישהו, זה לא שימוע".

גורמים באגודת ידידי הבלט הישראלי אמרו כי כחלק מתוכנית ההבראה, ימפולסקי ומרקמן היו אמורים להציג תוכנית אמנותית לעונה הבאה, משימה שלא עמדו בה, ולכן בין השאר נפתחו ההליכים למציאת מחליף. עוד נמסר כי תהליך חיפוש המועמדים התנהל בשיתוף פעולה מלא עם ימפולסקי וכי היא אף ייעצה בנוגע למועמדים אחדים. לדבריהם, ועדת הרפרטואר אינה מחויבת במכרז ציבורי והיא התייעצה עם מומחים שונים בתחום המחול. תנאי הפרישה של ימפולסקי עוד לא סוכמו, אך החלטות בנושא אמורות היו להתקבל במקביל לאישור מינויו של המנהל האמנותי החדש.

תגובתה של אגודת ידידי הבלט הישראלי, כפי שנמסרה היום דרך עורך דינה יובל ינאי: "על פי סמכויות הוועדה האמנותית ומתוקף חובתה כלפי המדינה, הגענו למסקנה שיש צורך בשינוי הניהול האמנותי. מתוך התחשבות, הכרה והוקרה בפועלה של ימפולסקי, הובאה כוונתה של ועדת הרפרטואר לידיעתה של ימפולסקי, שאף שיתפה פעולה בעניין זה. הליך זה מתרחש זה חודשים ופרוטוקולים של ועדות העמותה מעידים על כך במפורש. העמותה הופתעה מטענותיה של ימפולסקי, המופרכות מיסודן ומתנכרות לעובדות כהווייתן. עם זאת, להבנתה, הזירה הנכונה להביא את גרסתה המלאה וראיותיה היא בית הדין לעבודה וכך בכוונתה לפעול".

נאוה דיסנצ'יק, חברת הוועד המנהל שהתפטרה, סירבה להגיב לכתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ