מחאה של רקדן מול עיריית נצרת עילית

אשר לב, שגדל בעיר, הקיא נוזל תכלכל במחאה על התבטאויותיו של ראש העיר, שמעון גפסו, נגד ערבים. העירייה בתגובה: הצענו לו כוס מים

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

הכוריאוגרף והרקדן אשר לב, לשעבר רקדן באנסמבל בת שבע ובקבוצת יסמין גודר, ביצע בבוקר יום ראשון אקט מחאה מול לשכת ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו ובנוכחותו. כל זאת במחאה על התבטאויותיו נגד ערבים ועל סירובו להקים בית ספר ל–1,900 תלמידים ערבים. לב, שבא עם צוות צילום ועם הרקדן סשה אנגל, התייצב בכיכר מול בניין העירייה ל"הקראה חגיגית" של הדו"ח לתושב שפירסם גפסו לפני כחודש, והקיא נוזל תכלכל בצבע דגל הלאום.

"גדלתי בנצרת עילית עד גיל 17”, אומר לב. “יש בעיר מדיניות מובהקת למנוע מערבים לקנות דירות, גפסו הצהיר שהוא מונע הקמת בית ספר ערבי והוא מציב דגלים ענקיים בכל הכניסות לנצרת עילית. הדגשת הסמלים הלאומיים עד הגחכה היא כבר ברמה של קריקטורה, והתחושה שלי היא שזה נועד להגיד לשכנים שלנו בכפרים כמו נצרת הערבית, עין מאהל וכפר כנא שנצרת עילית היא ההגמוניה הישראלית, שהיא עיר יהודית, לאומית מאוד ושאנשים שם מאוד פטריוטים; מעין ניסיון לומר שאנו ישראלים ואתם לא, ובסופו של דבר ניסיון להדיר את הערבים מהעיר”.

אשר לב במיצג המחאה בנצרת עילית ביום ראשוןצילום: מאי קסטלנואבו

לב מספר שאחרי שהחל במחאה ניגש אליו פקיד מהעירייה וביקש ממנו לפזר אותה כי "אין לכם אישורים מהמשטרה". עוד הוא אומר כי "ברגע שהתחלתי לאכול פיסת נייר שכתוב עליה גזענות גפסו ירד לפגוש אותי. הסברתי לו שאני מוחה נגד המדיניות הגזענית שלו, והוא הגיב באמירות כמו 'נולדתי עם זה בוורידים', 'אתם חבורה של מובטלים', 'אתה לא באמת שותה', 'תשתה יותר' ו'זה לא משנה כמה תפגינו – רק תביאו לי עוד מצביעים'. בזמן הזה המשכתי לשתות את הנוזל הכחול. לאחר שגפסו הסתלק, הזמנתי את מספר העוזרים שלו להישאר להקראה החגיגית של המנשר. אחר כך הכנסתי ראש לקערת הקיא, ביצעתי עמידת ראש ושרתי את 'התקוה'”.

דוברת עיריית נצרת עילית, אורנה יוסף־בוחבוט, מסרה בתגובה: “אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, זכותו של כל אדם להפגין את דעתו. ראש העיר ירד אל המפגין, הציע לו כוס מים והציע לו להיכנס לבניין ולהתגונן מפני השמש”.

המיצג של אשר לב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ