ימפולסקי ומרקמן: אם לא ישולמו לנו מיליונים, ננקוט בהליכים משפטיים נגד הבלט הישראלי

שיר חכם
שיר חכם

מייסדי להקת הבלט הישראלי ברטה ימפולסקי והלל מרקמן התריעו לפני כשבוע בפני להקת הבלט הישראלי, באמצעות מכתב ששלח עורך דינם רפאל יולזרי ממשרד גדעון פישר ושות', על כוונתם לנקוט בהליכים משפטיים מיידית אם העמותה לא תשלם לזוג סכום נכבד שמאמיר למיליוני שקלים, שלדבריהם מגיעים להם על פי חוק ועל פי הסכמי עבר וחוזי העבודה עם העמותה. זאת לאחר שב–26 במאי הודיעה העמותה לימפולסקי על הפסקת עבודתה בלהקה ב–30 לחודש זה. החלטה זו התקבלה לאחר שימוע שנערך לה ב–30 באפריל, בנוכחות עורכי הדין של שני הצדדים, שבו ימפולסקי ניסתה למנוע את הליך הדחתה בפני הוועד המנהל.

ימפולסקי ומרקמן, המנכ"ל לשעבר במשך 45 שנה, הגישו בחודש מארס בבית הדין לעבודה בתל אביב צו המבקש למנוע מינוי מנהל אמנותי חדש ללהקה, תהליך שהיה אז בעיצומו. בית הדין אישר את הצו ולאחר מכן ביטל אותו, בבקשה מהצדדים לשבת לשולחן הדיונים. ב–28 באפריל עידו תדמור, כוריאוגרף ורקדן, מונה למנהל האמנותי החדש של הלהקה. לדברי יו"ר הוועד המנהל דן רונן, ימפולסקי עדיין נחשבת "עובדת של הבלט".

רונן מסר לפני כשבוע ל"הארץ" כי "לא שלחנו לברטה מכתב פיטורים, אלא מכתב שמודיע לה על פרישתה. ברטה למעשה קיבלה מאיתנו הודעה על כך שהיא סיימה את תפקיד המנהל האמנותי ברגע שמונה המנהל האמנותי החדש. בשימוע שנערך לה באפריל שאלנו אותה מהן דרישותיה, והיא ביקשה שניתן לה להמשיך ללמד עד סוף העונה את הכיתה שלה בבית הספר, והסכמנו לכך".

"יש לנו כל אפשרות להודיע לאדם שהגיע לגיל פרישה", הוא מוסיף. "לגבי איומי התביעה, אני לא יודע מה עילת התביעה שלהם. אנו דוחים את האיומים מכל וכל. על מה תהיה התביעה? על כך שבגיל 79 אומרים למישהו שהעמותה מבקשת שהוא יפרוש?".

במכתב ההתראה ששלחו בני הזוג לעמותה, שבו מפורטים כ–19 סעיפים המצטברים לדרישות כספיות שמשמעותן מיליוני שקלים, ניתן לעמותה כשבוע לענות, תאריך שפג אתמול (שלישי). עורך הדין יולזרי מסר היום ל"הארץ" כי "הובא לידיעתי שיש להם אסיפת ועד מנהל בנושא בשבוע הבא, אך כבר מחר אני מתכוון לשלוח להם מכתב תזכורת. אנו מתכוונים לנקוט בהליכים משפטיים מיידית. אין לי שום כוונה לחכות להם. העמותה כן העבירה מסרים שהיא מעוניינת ללכת לגישור, אך ברגע שאמרנו שאנו מסכימים כל עוד עורכי הדין יהיו נוכחים, הם חזרו בהם מההצעה. הם כנראה רוצים לפתור את זה אחד על אחד עם ברטה כדי לשכנע אותה לסגת מטענותיה ללא נוכחות עורך דין, בעוד שלנו יש טענות עם משמעויות כספיות גדולות מאוד, והם יודעים שהם בבעיה".

לגבי דבריו של רונן על כך שלימפולסקי נשלח מכתב המודיע על פרישה ולא על פיטורים, יולזרי אומר כי "מבחינת ברטה, היא פוטרה. אנחנו מדברים על פיטורים. מבחינה משפטית, אין לכך שום משמעות כל עוד הם יזמו את המהלך. גם מבחינת הזכויות והטענות שלנו זה לא משפיע כהוא זה. ברטה זומנה לשימוע, ומונו בפניה העילות להפסקת עבודתה, ומעבר לטענה על גילה היו עוד סיבות – שלא מסרה תוכנית אמנותית ללהקה ושקיים חוסר אמון בינה לבין הוועד המנהל. הם מנסים לתאר זאת כפרישה כי זה נשמע יותר הומני, בעוד שאין לזה שום משמעות משפטית".

מהבלט הישראלי נמסר בתגובה: "הבלט כיבד, מכבד ויכבד את מייסדיו. את ההתדיינות אתם יקיים בצינורות הראויים והמקובלים ולא מעל דפי העיתון".

תגובות