מפעל הפיס הודיע על המענקים בתחום המחול ל-2013

המענקים השנה עומדים בסימן תיעוד ושימור של מחול ישראלי

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

הוועדה לאמנויות הבמה של מועצת הפיס לתרבות ואמנות - שבה חברים חנה הרצמן, יגאל חיו, גבי אלדור, איריס לנה, חיים אוליאל, מוטי גלעדי ויגאל עמדי - הודיעה על מענקיה המאושרים בתחום המחול לשנת 2013, העומדים בסימן תיעוד ושימור של מחול ישראלי.

להקת המחול של ענבל פינטו ואבשלום פולק קיבלה מענק של 50 אלף שקלים. באתר האינטרנט של מועצת הפיס נכתב כי "הלהקה שואפת לתעד את פעילותה והופעותיה ולשמרן על גבי תכנים ויזואליים החל מראשית דרכם, ובכוונתה לשמור גם ספרי סקיצות של פרטי עיצוב התלבושות והתפאורה, תוכניות מן העולם, כתבות, ביקורות ועוד".

ענבל פינטו (משמאל) ואבשלום פולק. מענק של 50 אלף שקלצילום: דניאל צ'צ'יק

להקת המחול ורטיגו, שבסיסה בקיבוץ נתיב הל"ה, קיבלה מענק של 70 אלף שקלים, ובאתר נכתב כי "להקת ורטיגו יצרה פרק בתולדות עולם המחול הישראלי בן שני עשורים, והוחלט לתעד ולשמר את הפעילות באופן מקצועי באמצעות הפקת ספר וסרט – 'ורטיגו 20' – המתעדים את התפתחות המחול לאורך השנים".

להקת המחול הקיבוצית, שבסיסה בקיבוץ געתון, קיבלה מענק של 141 אלף שקלים, בעבור "תיעוד ושימור חומרי ארכיון מתחילת שנות ה–50, הכוללים מספר רב של תמונות, קלטות, מכתבים, מסמכים נדירים ועוד, אשר תועדו ונשמרו על ידי יהודית ארנון – מייסדת הלהקה". הלהקה קיבלה בנוסף מענק של 120 אלף שקלים, בעבור תוכנית שנתית לקידום ולאיתור תלמידים מצטיינים למחול בפריפריה.

הקרן על שם נועה אשכול לכתב תנועה קיבלה מענק של 146 אלף שקלים, בעבור "הכנסת חומרי הארכיון – עבודת המחקר המקורית על כתב התנועה אשכול וכמן, ספרים, איורים ורישומים, תמונות ותכלילי ריקודים, תיעוד וידיאו של הריקודים, שיעורים והרצאות לתוכנת מחשב ויצירת נגישות לעיון ולמחקר בנושא".

להקת בת שבע, שהכריזה לפני כשנה על הקמת פרויקט ארכיון פיסי ודיגיטלי ומינתה למנהלת הפרויקט את איריס לנה, מורה לתיאוריה של המחול וחברה בוועדה לאמנויות הבמה של מועצת הפיס, קיבלה את המענק הגבוה ביותר בסך 493 אלף שקלים, בעבור "הקמת ארכיון שיתעד את פעילות הלהקה ב–50 שנות קיומה, יתווה מדיניות ארכיבאית ויצור תשתית לפרקטיקה של תיעוד ושימור. הפרויקט יכלול יצירת מאגר מידע, בניית ארכיון פיסי ודיגיטלי ופרויקט תיעוד בעל פה". דולין מלניק, מנהלת אגף התרבות במועצת הפיס, אמרה כי "ללנה לא היתה כל נגיעה בנושא, בדיונים, בהחלטה ובשלב האישור הסופי במעמד המליאה כולה". לאחר עבודה של קרוב לשנה של מחקר ראשוני, מיפוי חומרים ובניית מאגר המידע, להקת בת שבע מסרה בהודעה לעיתונות כי היא עדיין מנסה לגייס מימון לפרויקט, שעלותו הכוללת נאמדת בכ–2.25 מיליון שקלים, ומלבד מועצת הפיס התחייבה לתמוך בפרויקט עיריית תל אביב, דרך תמיכה ייעודית בשותפות עם הארכיון למחול בספריית שער ציון בבית אריאלה.

טרם הוכרזו הנתמכים של פרויקט "עפים", התומך בהפקת יצירות מחול מקוריות לילדים ולנוער.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ