שיר חכם

יהודית ארנון, מייסדת להקת המחול הקיבוצית וכלת פרס ישראל למחול לשנת 1998, נפטרה היום והיא בת 87. ארנון נולדה בקומרנו שבצ'כוסלובקיה כיהודית שישה הלוי, הצעירה מבין שלושת ילדיה של משפחה אורתודוקסית. בזמן השואה, בהיותה בת 18, גורשה למחנה ההשמדה אושוויץ ונשלחה לעבודות כפייה. לאחר השואה עברה לבודפשט, פעלה בתנועת השומר הצעיר ויצרה כוריאוגרפיה לטקסי התנועה. ב-1946 נישאה לידידיה אהרנפלד וב-1948 עלו השניים לישראל, התיישבו בקיבוץ געתון וגידלו שלוש בנות.

בארץ החלה ארנון לעסוק במחול. ב-1956 ייסדה את הסטודיו למחול בגעתון, אשר יחד עם להקת המחול הגליל המערבי היה הבסיס להקמתה של להקת המחול הקיבוצית. ב-1970 מונתה ארנון למנהלת האמנותית של הלהקה ומאז ועד 1996 מילאה תפקיד זה. בשנים הללו יצרה שיתופי פעולה רבים עם כוריאוגרפים כמו מץ אק, אוהד נהרין וירי קיליאן, ועבודותיהם של אלה בוצעו על ידי הלהקה.ב-1996 החליף אותה בתפקיד רמי באר, רקדן בלהקה ובן טיפוחיה.

יהודית ארנון

ארנון ייסדה גם את בית הספר למחול של געתון (1965) ואת הסדנה למחול (1977), שהוציאו מתוכם רקדנים וכוריאוגרפים לבימות בארץ ובעולם. בשנותיה האחרונות נמנתה עם יוזמי הפרויקט "כפר המחול" בגעתון.

"יהודית משתייכת לדור הנפילים", אומר רמי באר. "בדומה לסרגי דיאגילב, שהקים את הבלט הרוסי, או למארי ראמבר, שייסדה את בלט ראמבר, יהודית היתה כוח מניע שהשכיל לתפוס בעדינות אבל בהחלטיות שורשים עדינים סמויים מן העין, ובכישרון ובמסירות לשזור מהם שורש, גזע וענפים. היא השתייכה לחבורה הזאת של אנשים שאולי לא יצרו בעצמם, אבל ידעו לזהות ולפתח אחרים.

"יהודית", הוא מוסיף, "היתה אישיות יוצאת דופן, עם כוחות יוצאי דופן, ועם אהבת אמת לעולם המחול. זו היתה מהות קיומה. כשהייתי בן שלוש היא לימדה אותי שיעורי ריתמיקה בקבוצה החינוכית, ומשם נוצר בינינו קשר מיוחד ועמוק. היא ראתה אותי כבן שלה".

שרת התרבות, לימור לבנת, אמרה הערב: ״כלת פרס ישראל, יהודית ארנון, הייה מדור הנפילים שהטביע את חותמו על התרבות הישראלית. כישרונה הרב, צניעותה ומסירותה הפכו לשם דבר ותחת שרביטה גדלו במשך השנים רקדנים וכוראוגרפים שהלכו בדרכה בהערצה. ההכרה והפרסים שבהם זכתה מוכיחים את השפעתה האדירה על המחול הישראלי ועל התפתחותו, וטביעת כף רגלה תיוותר בו עוד שנים רבות. ההבטחה שלה לעצמה כנערה באושוויץ, להקדיש את חייה למחול, הפכה לתרומה מכרעת לפסיפס התרבותי הישראלי בכלל ולמחול הישראלי בפרט״.

הלווייתה של ארנון תתקיים מחר (יום ראשון) בשעה שש בבית העלמין בקיבוץ געתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ