משרד התרבות יעניק פרס מפעל חיים לרות אשל, מבקרת המחול של "הארץ"

ועדת הפרס החליטה להעניק לאשל את הפרס על "תרומתה המשמעותית והפעילה לעולם המחול בישראל"

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

ד"ר רות אשל, חוקרת מחול ומבקרת המחול של "הארץ", תקבל בחודש הבא פרס מפעל חיים ממשרד התרבות. אשל זוכה בפרס "על פועלה המשלב עשייה אמנותית, מחקר וכתיבה עיתונאית, על תרומתה המשמעותית והפעילה לעולם המחול בישראל", כדברי השופטים.

אשל הגיעה לביקורת המחול לאחר היכרות עם שדה המחול מכל צדדיו. במשך שני עשורים רקדה בלהקות שונות, בהן "בת שבע", ייסדה להקות מחול, שימשה כוריאוגרפית וכן פיתחה תחום שלם של חקר התנועה והמחול בישראל. אשל ייסדה וערכה שני כתבי עת למחול: בשנות ה-90 ייסדה וערכה עם גיורא מנור את הרבעון "מחול בישראל", ובשנות ה-2000 ייסדה וערכה את "מחול עכשיו". היא כתבה מאמרים פורצי דרך בתחום המחול.

בסוף שנות ה-70 היתה אשל מהחלוצות שסללו את הדרך לפריצת הפרינג' של המחול ותיאטרון המחול בישראל. בעקבות מחקר על תרבות החיים והמחול של יהודי אתיופיה בישראל ייסדה אשל את להקת "אסקסטה" שפעלה באוניברסיטת חיפה במתנ"ס נוה יוסף שבחיפה, ולאחר מכן את להקת "ביתא" הפועלת עד היום במתנ"ס נוה יוסף שבחיפה. במפעל זה מיזגה חקירה ותיעוד של הריקודים של יהודי אתיופיה עם יצירת ריקודים בני זמננו המכילים מאפיינים ויסודות מסורתיים.

בראש ועדת השיפוט שהחליטה על הענקת הפרס לאשל עמד יוסי טל גן, ובצדו היו חברים בה נאוה צוקרמן, מיקי גורביץ' ונילי כהן, סגנית ראש מינהל התרבות ומנהלת המחלקה למחול.

>>> לקריאת מאמריה של רות אשל ב"הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ