רקדניות ודיילות

יצירתה של מיכל הרמן הפתיעה ברעננותה, ענת גריגוריו הפגינה סולו מרשים, ואילו ב"עדנה" שאבו השראה משרה אמנו

רות אשל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות אשל

מבין שלוש העבודות שהוצגו במחסן 2 בנמל יפו, העבודה הבולטת היתה יצירתה של מיכל הרמן שהיא מבצעת יחד עם ענבל שחר, "Miss Edna – Plan B"'. הרעיון מאחורי היצירה הוא לשים ללעג את אלו שמצייתים ללא עוררין, והן פותחות בהוראות שדיילות נותנות לנוסעים במהלך הטיסה. משם זה עובר לבמה, שם הן נהפכות לרקדניות המבצעות את הדרישות של הכוריאוגרף או מנהל החזרות. הפתרונות הכוריאוגרפים מפתיעים ברעננות שלהם, הכל עתיר הומור, והביצוע בוהק בשיוף של כל תנועה.

בסולו "MR.NICE GUY" ענת גריגוריו לבושה שמלה שחורה, נעלי עקב וג'קט פרווה. היא מקרינה אלגנטיות של אשת החברה הגבוהה ולכן מפתיע כשהיא נופלת לרצפה, משתרעת על גבה ומפשקת את רגליה, ככלב מאולף היודע מה בעליו מצפה ממנו. בקטע אחר היא נראית בסצנית צילום. ההנחיות המעליבות, מוחקות את האישיות שלה, הופכות אותה לרובוטית המבצעת את הפוזות כשהיא נדרשת לחייך, להראות את הנשיות שלה. והסולו נהפך למסע השפלה של אשה שאין גבול למחיר שהיא מוכנה לשלם בשביל שיאהבו או יפרסמו אותה. הריקוד מתארך מדי אבל לקראת הסיום, לאחר שאישיותה נמחקה בברוטליות, היא נדרשת להיות "עצמה", וכאן ברגע דרמתי נפלא, שחותם את כל הסולו, היא מתחילה לנבוח, והנביחה נהפכת ליבבה עמוקה של כאב, כשהרקדנית מתכווצת לרצפה. זה סולו חזק בביצוע מרשים של גריגוריו.

מתוך "עדנה". נחמד אבל לא מהוקצעצילום: גדי דגון

החוליה היותר חלשה בתוכנית היתה "עדנה", של ארבע רקדניות בוגרות, כולן לשעבר בלהקת "בת שבע", שרוקדות לדברי התוכניה בהשראת שרה אמנו, "אחרי בלותי היתה לי עדנה". הן נזכרות איך רקדו פעם, מבקשות להראות שעדיין יודעות לרקוד, אבל זה ממש לא מעניין. בשביל מה לעשות את מה שהן כבר לא יכולות ממש, גם אם הן צוחקות על עצמן. מוטב להשתמש בגיל דווקא כמנוף שיכול להביא אנרגיות מיוחדות ולהראות את הייחוד שלהן. זה אולי נחמד לעתים בקלילות שלו, אבל לא מהוקצע, כאילו חברו יחד וניסו לראות מה הן יכולות לעשות. מי שבולטת לטובה היא סאלי אן פרידלנד שכל תנועה שלה טבולה בהומור טבעי והעין מלווה אותה לאורך כל הריקוד.

"Miss Edna – Plan B"' מאת מיכל הרמן/ רקדניות: מיכל הרמן וענבל שחר; "MR.NICE GUY" מאת ענת גריגוריו, שותף ליצירה: סשה אנגל/ קול ופיתוח טקסט, מוסיקה מקורית עידן שמעוני; "עדנה", רקדניות יוצרות: סאלי אן פרידלנד, גליה ליוור, נעה רוזנטל ואליס דור כהן, מוזיקה: יבגני לויטס, עיצוב תלבושות: רוזי נוקטור. מחסן 2, נמל יפו, 4.2

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ