הסדנה להכשרת רקדנים בחיפה בסכנת סגירה

לדברי המנהלת שלה, עדה אורני, עקב עזיבה פתאומית של ארבעה תלמידים נוצר חוב של כ–50 אלף שקלים שמאיים על עתידה

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

סכנת סגירה מאיימת על הסדנה להכשרת רקדנים בחיפה, הפועלת זה 20 שנה, שאותה מנהלת הרקדנית לשעבר עדה אורני. הסדנה, שבה יש 23 תלמידים, מקבלת אליה תלמידים בגילי צבא ומעלה בכל שנה במתכונת תלת שנתית ומנוהלת בשנתיים האחרונות על ידי המרכז היהודי־ערבי לתרבות "בית הגפן" בחיפה. היא מתוקצבת בכל שנה על ידי משרד התרבות והספורט בסך של 40 אלף שקלים, ובשנתיים האחרונות על ידי עיריית חיפה בסך של כמאה אלף שקלים.

אורני אומרת כי עקב עזיבה פתאומית של ארבעה תלמידים נוצר לסדנה חוב של כ–50 אלף שקלים שמאיים על עתידה. לדבריה, עמותת בית הגפן הודיעה לה גם כי בשנה הבאה לא תקיים את פעילות הסדנה ולא תנהל את ענייניה. בימים אלה, לדבריה, היא מחפשת אחר קורת גג חדשה ותרומות לכיסוי החוב. ביום שלישי הקרוב מתוכננת הפגנה למניעת סגירתה בשעה 11:00 בפינת הרחובות הרצל ובלפור בחיפה.

אורני ייסדה את העמותה לקידום המחול המודרני והיצירתי בחיפה ב–1995, שפעלה בשנותיה הראשונות בסטודיו של עיריית חיפה. לאחר כמה שנים החלה לנדוד בין חדרים ששכרה בעיר וב–1998 התמקמה בנוה שאנן, שם נפתחה הסדנה התלת שנתית להכשרת רקדנים. ב–2003 עברה העמותה לסטודיו מרווח במתנ"ס רמות, שאותו עזבה לפני כשנתיים, אז גם נסגרה העמותה ועברה לניהולו של בית הגפן. רבים מתלמידי הסדנה מופיעים היום על במות מקצועיות ובהם עירד מצליח, מנהל שותף לשעבר של פסטיבל אינטימדאנס, לימור קרוקין, מנהלת לשעבר של להקת המחול הקיבוצית הצעירה, מורן זילברברג, רקדנית לשעבר באנסמבל בת שבע ובלהקתו של עמנואל גת, איילה פרנקל, שרוקדת עם כוריאוגרפים עצמאיים, לימור ארד, שרקדה בלהקת המחול הקיבוצית, נעה שילה, שי פאראן, אופיר יודלביץ', אלון קרניאל, מרב כהן ועוד. מיכאל מילר, מבוגרי הסדנה, ייסד את להקת סיגמא ב–2008 שהופיעה ברחבי הארץ, אך נסגרה מחוסר תקציב.

"כבר 20 שנה אנו מכשירים רקדנים נהדרים ללהקות", מוסיפה אורני. "אין גוף הדומה לנו בחיפה או בצפון בכלל, מלבד הסדנה בגעתון. מגיעים אלינו רקדנים ומורים בכירים מכל הארץ. פנינו באחרונה לראשי העיר, לארגונים שונים ולקרנות חיפאיות כמו קרן תרבות חיפה, קרן חיפה, קרן הכט, ומאמצינו לא העלו פרי. לפני 20 שנה פתחתי את העמותה והיום אף אחד לא רוצה לקחת את הסדנה על עצמו כי זה המון כאב ראש. כל מיני אנשים אומרים לי לפתוח עמותה שוב, אבל אם לא יבוא מישהו שיגיד שהוא לוקח את זה על עצמו אני חוששת שאם לא אהיה שם, זה לא יהיה".

הכוריאוגרף סהר עזימי, אחד מבין מורי הסדנה, כתב בדף פייסבוק שלו כי "לא ייתכן שגוף ותיק וחשוב כמו הסדנה להכשרת רקדנים בחיפה ייעלם מתחת למעטה הציניות העכשווית. בואו לתמוך, והפיצו לחבריכם, לתלמידים ולכל מי שיוכל לעזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ