סרטי המחול של פסטיבל אפוס

בתוכנית המחול של פסטיבל אפוס יוקרנו עבודה של אלן פלאטל, "סטאבט מאטר" בביצוע להקה הונגרית, "מדיאה" בגרסת מחול מודרני לצלילי תיאודורקיס עם נגיעה אקטואלית וסרט פלמנקו

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

פסטיבל "אפוס" החמישי לסרטי תרבות ואמנות, שיתקיים בשני סופי השבוע הקרובים במוזיאון תל אביב, מציג השנה בתוכנית המחול שלו ארבעה סרטים. לאחר שהציג בשנה שעברה תיעוד של עבודה קונטרוברסלית ומלאת מיצי גוף מאת הכוריאוגרף הקנדי דייב סן פייר, הוא ממשיך את הקו האוונגרדי (שמזכיר את המסורת של פסטיבל "VDance" בסינמטק תל אביב) בסרט "מקהלות". זוהי עבודה מאת הכוריאוגרף הבלגי אלן פלאטל ולהקתו Les Ballet C de la B, המשלבת מוזיקה קולית של ואגנר וורדי. הסרט דובר ספרדית, צרפתית, איטלקית וגרמנית עם תרגום לעברית. היצירה צולמה מזוויות רבות בהופעה במדריד ב–2012. 80 זמרים מה–Teatro Real ועשרה רקדנים מלהקתו של פלאטל (אחד מהם הוא הישראלי עידו בטש) חברו לעבודה דרמטית הכוללת עירום גברי שברירי. הגרנדיוזיות של המחוות המוזיקליות נעה כנגד המפגשים האינטימיים של קבוצת הרקדנים.

פלאטל, הידוע בהפקות גדולות בעלת אופק פוליטי, ביקר כאן בעבר בסדרת המחול של המשכן לאמנויות הבמה והשפיע על יוצרים ישראלים רבים. כיום הוא מחרים את ישראל ובשנים האחרונות נוהג לשלוח נציגים מלהקתו ללמד מחול בגדה. באחד מהפרויקטים לצעירים של הלהקה רוקד עתה הרקדן הפלסטיני איימן ספייה, בוגר בית הספר למחול של רבעה מורקוס בכפר יאסיף.

סרט שמרני יותר מציג את עבודת המחול "סטאבט מאטר" שהופקה בהונגריה ב–2012, בביצוע להקת המחול המודרנית "Szeged". כל כולה התייחסויות לצלוב, לחייו ולגורלו הטרגי, לרבות ציורים גדולים ואילוסטרטיביים על הבמה. המזמור הדתי מהמאה ה–13 על אודות ייסורי אמו של ישו זכה לשלל גרסאות מוסיקליות. בסרט מובאות שתיים: אחת מאת המלחין האסטוני בן זמננו ארוו פארט, המתרכז ברגע הבשורה שבו נודע לבתולה כי היא נושאת את בן האלוהים, והשנייה מאת ג'ובאני פרגלוזי, מלחין בן המאה ה–18, העוסקת בעצב האובדן.

הסרט השלישי בתוכנית הוא "מדיאה", הפקה גרמנית–יוונית מ–2013 בבימויו של אסטריס קוטוליס. זהו עיבוד לטרגדיה המקורית של אוריפידס, גרסת מחול מודרני לצליליו של המלחין היווני מיקיס תאודוראקיס, שמלוות אותה תמונות מיוון העכשווית, למודת ההפגנות. הסרט מנסה ללמד לקח מוסרי ופוליטי: יוון מקריבה את דורה הצעיר. המלחין תאודוראקיס אמר בראיון כי "אם הייתי צעיר היום, גם אני הייתי טרוריסט".

עוד יוקרן "בז'ארי", סרט של שעה שהופק בספרד, בבימויה של אווה ווילה שגם כתבה את התסריט. הוא עוסק באמנות הפלמנקו כעורק תרבותי המחבר קהילת צוענים בברצלונה. הסרט מתמקד בסיפור משפחתי מסועף שסובב סביב האם גרמו אמאיה, רקדנית פלמנקו מוכרת. הוא בודק כיצד השושלת ממשיכה לטפח את מורשתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ