שיר חכם

"The B Side of Giselle" ו"חלק מהאשפה של ג'יזל" הם שני שמות אלטרנטיביים מתוך חמישה לחלק השני של עבודת המחול האיקונית בת השעה ורבע "ג'יזל", שתעלה היום ומחר בתיאטרון MDT היוקרתי בשטוקהולם. העבודות הן פרי שיתוף פעולה של הכוריאוגרף הצרפתי הידוע קסבייר לה־רוי עם הכוריאוגרפית ההונגרייה הפועלת בברלין אסתר סלמון.

העבודה עלתה בפעם האחרונה בפברואר, במסגרת פוקוס רחב יריעה שנערך לעבודתו של לה רוי במוזיאון פומפידו בצרפת, ולראשונה הועלתה ב–2001 בין השאר בקופרודוקציה של הפסטיבל היוקרתי אביניון ותיאטראות נוספים באירופה. החלק השני של הערב, שנקרא באירוניה "Recycled Material", נושא גם את השמות "חלקים שתיכננו לא להראות" ו"המופע שהיית צריך להימנע ממנו". החלק הראשון נקרא בפשטות "ג'יזל".

בקטע הסולו, בביצוע הרקדנית השבדית סלקה ארדל רוזנגרן, לה־רוי וסלמון חוקרים את מושג התנועה דרך התמודדות עם הבלט הרומנטי הארכיטיפי, לצלילי פסקול שנע בין מדונה להנרי פרסל, כולל המוזיקה המקורית של המלחין אדולף אדם.

קסבייר לה רויצילום: Kaaitheater (Brussels)

היצירה בונה מחדש את הגוף האנושי דרך מחוות סימבוליות ורצפים תנועתיים המדמים תהליכי עריכת סרט כמו האצה, פריים מת ועוד, כך שהגוף האנושי נקרא להיבחן כאובייקט, ושאלת הסובייקטיביות עולה, כמו ברוב עבודותיו של לה־רוי. בחלק השני הכוריאוגרפים מציצים אל מאחורי הקלעים של העבודה, ומציגים קטעים שירדו בעריכה מהחלק הראשון.

הרקדנית ארדל רוזנגרן היא בוגרת בית הספר היוקרתי למחול P.A.R.T.S בבריסל ב–2010, שבין השאר רקדה ביצירתו האיקונית של לה רוי "Low Pieces" וב"This Variation" של טינו סגל שהועלתה ביריד האמנות dOCUMENTA13.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ