בגלל שילוב סרטוני בצלם: משרד התרבות הסיר חסותו ממופע מחול

המופע "ארכיון" של הכוריאוגרף ארקדי זיידס כולל סרטונים של פעילי "בצלם", והשרה מירי רגב כבר התבטאה נגדו בעבר

גיל נוה
גיל נוה

משרד התרבות החליט להסיר את חסותו מהמופע "ארכיון" של הכוריאוגרף ארקדי זיידס, הכולל סרטונים של פעילי בצלם. המופע אמור לעלות בתיאטרון תמונע שבתל אביב בשבוע הבא, ב–11 וב–12 ביוני. שרת התרבות והספורט מירי רגב כבר התבטאה בטרם מינויה נגד המופע, שעלה לראשונה ב-2014 בפסטיבל אביניון בטולוז ובפריז, כשעלה לכותרות בעבר בשל יוזמות להסרתו ממוזיאון פתח תקווה ומאתר שגרירות ישראל בלונדון. לפי ערוץ 20, אנשיו פנו למשרד התרבות לברר האם בכוונת השרה ליישם את הדברים שאמרה נגד המופע.

שמאי גליק, שהיה מוכר כפעיל ימין וכיום עובד באתר האינטרנט של ערוץ 20, פועל כבר כשנה נגד המופע של זיידס בטענה שהוא משמיץ את חיילי צה"ל.  בשיחה עם "הארץ" טען כי הוא העומד מאחורי הפנייה של הערוץ למשרד התרבות בעניין המופע.

במשרד התרבות לא אישרו כי ההחלטה התקבלה בעקבות פניית הערוץ  וציינו כי: "נוכח התלונות הרבות שהתקבלו במשרדנו בנוגע לפעילותו של זיידס הודיעה שרת התרבות והספורט כי היא מתכוונת לקיים דיון כדי ללמוד את התלונות וכתוצאה מכך לבחון את המשך התמיכה בו".

ארקדי זיידסצילום: דודו בכר

זיידס עצמו, המופיע בימים אלה באירופה, אישר כי משרד התרבות פנה אליו בדרישה להסיר את הלוגו שלו מרשימת הגופים שתומכים במופע. הוא אמר כי "אשמח להזמין את השרה רגב להופעה ולדיון שמתקיים לאחריה, כדי שתתוודע לתכנים המדוברים ושבעניינם היא מחליטה".

מנכ"ל תיאטרון תמונע, אילן רוזנטל, הסביר כי משרד התרבות פנה אל התיאטרון בעניין ביום ראשון והסתמך בדרישתו להסרת הלוגו על חוזר מנכ"ל מסוף פברואר האחרון, שבו מצוין כי אין להציב את סמל המשרד ברשימת הגופים התומכים לצד גופים פוליטיים או גופים אשר שנויים במחלוקת פוליטית או ציבורית, כגון בצלם.

נכון לעכשיו נמשכת התמיכה במופע ובזיידס כיוצר, אבל לפי הדיווח בערוץ 20, במשרד התרבות בוחנים את אפשרות הפסקת התמיכה במופע בפרט ובו כיוצר בכלל.

רוזנטל, אמר כי הוא "מבין את ההחלטה להסיר את החסות מהמופע, משום שהיא מבוססת בכללים הכתובים", עם זאת, לדבריו "לו הייתי אני בראש הפירמידה, הייתי מבליט את הלוגו של המשרד, ליד הלוגו של בצלם כדי להדגים שאנחנו מדינה ליברלית ופלורליסטית". באשר לטענות כי התיאטרון תומך ביצירה, הבהיר רוזנטל כי תמונע רק מארח את ההופעות אך הדגיש כי "אנחנו בוחנים אך ורק אם יצירות הן ראויות ועשויות היטב, לא את הנטייה הפוליטית שלהן. אמנות אינה בית משפט, אין סנגור וקטגור".

שמאי גליק, שיזם את הפעילות נגד המופע, אמר כי הוא מתנגד לתמיכה במופע הזה, אך לא מבקש להפסיק את התמיכה בזיידס כיוצר, "כי אני מתנגד לסתימת פיות. אני גם חושב שהוא יכול להמשיך להעלות את המופע, אם הוא תקין חוקית, אבל לא במימון ציבורי".

זיידס, יוצא להקת בת שבע, הוא כוריאוגרף עטור פרסים, בהם, בין היתר פרסי משרד התרבות לאמן צעיר לשנים 2011, 2009 ו–2008, פרס לנדאו של מפעל הפיס ופרס אמיל זולא לזכויות אדם.

הפרוייקט של זיידס מורכב משני חלקים: מיצב הוידאו "תרגול תפיסה" ועבודה לבמה "ארכיון". בשניהם מוקרנים קטעים מפרויקט "חמושים במצלמות" של ארגון בצלם, שצילמו פלסטינים המתעדים מצבי קונפליקט, בין היתר מול חיילי צה"ל.

בבכורתה הישראלית של היצירה, במוזיאון פתח תקווה לפני כשנה, היא עוררה את מחאת קבוצת הפייסבוק "אמהות של חיילים נגד בצלם", שנסגרה בינתיים. שמאי גליק, פעל אז להסרת התערוכה באמצעות לחץ על אנשי ציבור מקומיים עד שראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, הודיע כי התערוכה תוסר מהמוזיאון שלושה ימים לפני סגירתה.

בהמשך, בסוף חודש ספטמבר האחרון הורה שר החוץ דאז, אביגדור ליברמן, להסיר את הקישור לאתרו של זיידס מאתר שגרירות ישראל בלונדון, והורה לאנשי משרדו שלא לזכות את זיידס בסיוע עתידי. בנובמבר קמה שוב סערה כשהיצירה עלתה באירוע בחסות עיריית ירושלים בבית הנסן שבעיר, אלא שפעילי ימין הפיצו ביניהם את דבר קיומו של האירוע והפגנה המונית התארגנה במקום, והפכה קולנית. לקראת הופעתו הקודמת של זיידס עם "ארכיון" בתמונע, בינואר האחרון, נשכרו מאבטחים בשל החשש מפני הידרדרות ההפגנה לכדי אלימות בתוך מתחם התיאטרון עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ