עמותת הכוריאוגרפים עתרה לבג"ץ נגד הפסקת התמיכה של משרד התרבות

העמותה, המאגדת את רוב הכוריאוגרפים בארץ, דורשת לגבש מבחני תמיכה בקבוצות מחול ומזהירה מפני קריסה אפשרית של ענף המחול המקומי. העליון הורה למשרדי התרבות והמשפטים להשיב לעתירה בתוך חודש

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

עמותת הכוריאוגרפים עתרה הבוקר (שלישי) לבג"ץ נגד משרדי התרבות והמשפטים בדרישה להוצאת צו ביניים שיורה להם להעביר ל–77 כוריאוגרפים את המקדמות לכספי התמיכה לרבעון הראשון של 2016. זאת, לאחר שבסוף דצמבר האחרון הורה משרד המשפטים למשרד התרבות שלא לתמוך עוד בעמותה, המאגדת כ–80 כוריאוגרפים הנתמכים על ידיה, בנימוק שהוא רואה בה "עמותת צינור". העמותה, שנתמכה מאז הקמתה ב–2001 לפי סעיף 3א' לחוק יסודות התקציב ולא לפי מבחני תמיכה סדורים של משרד התרבות, גם דורשת בעתירתה לקיים דיון דחוף בעניינה ולגבש מבחני תמיכה בקבוצות מחול, שיאפשרו למשרד להעביר לה הן את המקדמות והן את התמיכה השוטפת בהמשך השנה. העמותה מזהירה מפני קריסת ענף המחול בישראל אם לא תחודש התמיכה בה. שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, הורה למשרדי התרבות והמשפטים להשיב לעתירה ולבקשת הצו עד 24 במארס.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד יונתן ברמן ממשרד אדלשטיין־ברמן, מאשימה העמותה, המאגדת את מרבית הכוריאוגרפים בארץ, את משרד התרבות בהתמהמהות בגיבוש מבחני התמיכה החדשים, כפי שדורש ממנו משרד המשפטים זה יותר משנה וחצי. בחודש שעבר פורסם ב"הארץ" כי משרד המשפטים אף אסר על משרד התרבות לתמוך בגופים שאין לגביהם מבחני תמיכה. "כבר עתה כוריאוגרפים שהפרויקטים שלהם מתבצעים בשיתוף עם העותרת זה שנים נאלצים לבטל מופעים וחוזים, אינם מסוגלים לשלם לספקים, למפיקים, לרקדנים ולגורמים אחרים, אינם מסוגלים ליצור התחייבויות חדשות הנדרשות לפעילות מחול בשנת 2016, ומצויים במצוקה תקציבית המקרבת את פעילותם אל קצה", נכתב בעתירה. "החלטת המשיבים מציבה את עולם המחול בישראל על סף קריסה". עוד נטען כי לעמדת משרד המשפטים שלפיה העמותה היא "עמותת צינור" אין כל בסיס וכי לא ניתנה לה אפשרות להשמיע את תגובתה לעמדת המשרד.

הכוריאוגרף סהר עזימי. לעתירה צורף תצהיר שלוצילום: דניאל צ'צ'יק

לעתירה צורפו תצהיריהם של כוריאוגרפים שפעילותם נתמכת על ידי העמותה, ובהם רננה רז, יסמין גודר וסהר עזימי, והודגש בה כי הגשת בקשות התמיכה במשותף לעמותה ולכוריאוגרפים העצמאיים היתה בשעתה יוזמת משרד התרבות. "במצב הנוכחי שבו לא ידוע אם וכיצד יתקבלו כספים וישנה הקפאה של המקדמות של 2016, אינני יכולה ליצור יצירה חדשה או להתחייב לפעילויות חדשות", כתבה הכוריאוגרפית דנה רוטנברג בתצהירה. "אני עובדת מתוך שאריות התקציב של השנה שעברה שכוללות שכר אישי שלי, אבל גם אלה ייגמרו בהקדם. אני מעסיקה באופן שוטף מפיקה ורקדנים ואין לי דרך להבטיח את שכרם".

ב–12 בינואר פירסם משרד התרבות להערות הציבור את מבחני התמיכה החדשים בלהקות מחול, כאשר המועד האחרון להגשת הערות עליהם היה 1 בפברואר. במבחנים אלה אמנם קיימת התייחסות ליוצרים עצמאיים בשלבי קריירה שונים, אולם הם נוגעים אך ורק בלהקות מחול ולא בקבוצות מחול — הפרדה שלטענת עמותת הכוריאוגרפים נוצרה על ידי משרד התרבות. "אין כל הבחנה בין האופן שבו פועלים יוצרים בעלי 'קבוצות מחול' במסגרת העמותה לבין פעילות יוצרים בעלי 'להקות מחול' במסגרתה", הודגש בעתירה. "היחס ל'להקות' ול'קבוצות' במסגרת עמותת הכוריאוגרפים הוא זהה. הפעילות המשותפת, אופן הגשת הבקשות, אופן קבלת כספי התמיכות, אופן השימוש בכספים אלה, שיתוף הפעולה והשירותים הניתנים הם זהים (...) ההבחנה הרלוונטית היחידה שנותר למשיבים להיאחז בה היא קיומם של מבחני תמיכה ב'להקות מחול' והעדרם של מבחנים כאלה ב'קבוצות מחול'. אלא שכאמור, במשך 15 שנים מוענקים כספי תמיכה ליוצרים המפעילים 'קבוצות מחול' במסגרת העותרת ובשיתוף עמה".

הכוריאוגרפית יסמין גודר. נתמכת על ידי העמותהצילום: דניאל צ'צ'יק

בחודשים האחרונים נקלע גם איגוד יוצרי התיאטרון העצמאיים (אי"ב) למשבר דומה, כאשר משרד המשפטים לא אישר למשרד התרבות לתמוך ב–13 מתוך כ–30 יוצרים עצמאיים המאוגדים באי"ב, שבקשות התמיכה בפרויקטים שהגישו אשתקד אושרו עקרונית בוועדת התמיכות של משרד התרבות. כל זאת, בנימוק דומה שמדובר בעמותת צינור. חלק מהיוצרים נאלצו לדחות את הפקותיהם בשל כך ואחרים, שכבר העלו את יצירתם, נקלעו לקשיים כלכליים כבדים. המגעים בין אי"ב למשרד התרבות מוסיפים עדיין להתנהל בשאיפה להסדיר את התמיכה גם ביוצרים אלה.

ממשרד המשפטים נמסר כי "תגובת המדינה תימסר לבית המשפט, ככל שתתבקש לעשות כן". ממשרד התרבות נמסר כי "המשרד נמצא בקשר עם עמותת הכוריאוגרפים וגופי מחול נוספים, תומך בטענות שלהם ומנהל שיח ארוך עם משרד המשפטים כדי לתת להם מענה ולאפשר את העברת התקציב ל–2016".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ