בית המשפט המחוזי בת"א הוציא צו להקפאת הליכיה של עמותת הכוריאוגרפים העצמאיים

הצו, שיהיה תקף לחודשיים, נועד להציל מקריסה את העמותה שצברה חובות של מיליוני שקלים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסן 2 בנמל יפו. הפעלתו גרמה הפסדים לעמותה
מחסן 2 בנמל יפו. הפעלתו גרמה הפסדים לעמותהצילום: מוטי מילרוד

בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא אתמול (רביעי) צו להקפאת הליכיה של עמותת הכוריאוגרפים העצמאיים, שצברה חובות בסך 5.4 מיליון שקלים. הצו, שיהיה תקף לחודשיים, נועד להציל מקריסה את העמותה, שכפי שדווח בחודש שעבר ב"הארץ" מצויה בקשיים לאור ההפסדים שגרמה לה הפעלת אולם מחסן 2 ביפו ופרישתם של שבעה יוצרי מחול עצמאיים משמעותיים ממנה אשתקד. לצד זאת, ל"הארץ" נודע כי מנכ"לית העמותה מאז פברואר 2016, איריס רף־רונן, תפרוש בחודשים הקרובים מתפקידה מסיבות אישיות. רואה החשבון בועז גזית, שמונה לנאמן העמותה, יקבל לידיו את כל הסמכויות הניהוליות בה.

בבקשתה של העמותה להקפאת הליכים, שהוגשה באמצעות עו"ד שי בר־ניר ממשרד מ. פירון ושות', הוזכרה תוכנית ההתייעלות שבה מצויה העמותה בחודשים האחרונים. נכתב בה כי היא לא תוכל לשלם את יתרות 79 היוצרים החברים בה, בסך 4.7 מיליון שקלים. "לאחר שיחות רבות שהתנהלו עם משרד התרבות, קיבלה העמותה את אישורו העקרוני של המשרד כי תועבר לה התמיכה וכן נראה שהיא עומדת במבחנים המאפשרים לה קבלת סיוע שיאפשר לה פירעון (לפחות חלקי) של חובות העבר", צוין בבקשה, "באמצעות תמיכה זו, יחד עם כספים שתקבל העמותה מעיריית תל אביב, ניתן יהיה לממן את תקופת הקפאת ההליכים וכן לגבש הסדר נושים שבמסגרתו יוכלו הנושים, ובראשם היוצרים, לקבל ולו חלק מהכספים המגיעים להם".

ביום ראשון האחרון נפגשה הנהלת העמותה עם אנשי משרד התרבות, שהבטיחו להעביר לה את כספי התמיכה ל–2017 ואמרו כי היא עומדת לכאורה במבחנים שיאפשרו לה לקבל תמיכה נוספת שתסייע לפרוע את חובות העבר. לפי הבקשה, המשרד אמור לתמוך השנה בעמותה בכ–1.7 מיליון שקלים, שמתוכם התקבלו עד עתה כ–290 אלף שקלים כמקדמה. לצד זאת, המשרד צפוי לתמוך ביוצרים ובפרויקטים של העמותה בכ–5.2 מיליון שקלים. עיריית תל אביב תומכת אף היא בעמותה ואשתקד העבירה לה 298 אלף שקלים. "המשרד בעד היוצרים והיצירה וחשוב לו שהעמותה תמשיך לפעול ולסייע להם", אמרה מנכ"לית העמותה רף־רונן ל"הארץ", "הבהרנו שההחלטה שלנו לפנות להקפאת הליכים נובעת מכך שאנו מאמינים שזו המתכונת הנכונה ביותר כדי להגיע להבראה שהעמותה זקוקה לה. במשרד הביעו תמיכה מלאה במהלך".

השופטת איריס לושי־עבודי קיבלה את הבקשה למנות את רואה החשבון בועז גזית, ששימש חשב מלווה של תיאטרון הבימה ונאמן הסדר הנושים של התזמורת הקאמרית הישראלית, לנאמן עמותת הכוראוגרפים. כך, כל סמכויות המנכ"לית, הוועד המנהל והאספה הכללית יועברו לידיו. רף־רונן אמרה כי בכוונתה לסייע לגזית ככל שיידרש. ביום ראשון הקרוב ייערך דיון בעניין הקפאת ההליכים בנוכחות נציגי משרדי האוצר והתרבות וכן עיריית תל אביב.

כפי שדווח ב"הארץ", במבחני התמיכה החדשים של משרדי התרבות ביוצרי מחול עצמאיים, שאושרו אשתקד, נכלל סעיף שקבע כי רק יוצרים שמחזור הפעילות שלהם היה עד 400 אלף שקל בשנתיים מתוך שלוש השנים האחרונות, זכאים להיתמך דרך העמותה. יוצרים שמחזורם היה גבוה יותר נאלצו לפרוש ולהקים עמותות נפרדות שדרכן יוכלו להיתמך. בין הפורשים אשתקד, שכעת נמנים עם נושי העמותה, נמצאים רננה רז ויורם כרמי. מחזור העמותה נע בשנים האחרונות בין 27 ל–28 מיליון שקלים ולכן השלכות עזיבתם של שבעת היוצרים המשמעותיים היו דרמטיות.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "המשרד פועל יד ביד עם עמותת הכוריאוגרפים ומלווה אותה, כולל מספר ישיבות עם מנכ"ל המשרד. העמותה נקלעה לקשיים בעקבות גירעון לא צפוי באחד המיזמים שהיא נכנסה אליהם על פי החלטת ההנהלה, ללא כל קשר למשרד". עוד נמסר כי "המשרד פועל תוך שיתוף פעולה מלא עם העמותה, בניסיון למצוא פתרונות למצב התקציבי שנוצר, ובוחן מספר חלופות לסייע בנסיבות החריגות שנוצרו. המשרד ימשיך כתמיד לפעול בכל החזיתות לקידום היוצרים והיוצרות בישראל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ