לראשונה: משרד התרבות מונע תמיכה ממופעי מחול עם עירום. היועמ"ש יפתח בבדיקה

בשבוע המחול הבינ"ל בירושלים יועלו השנה שלושה מופעים עם חזה נשי חשוף ובאתר הפסטיבל צוין כי אינם נתמכים על ידי משרד התרבות ועיריית ירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "אי הנחת של יצורים מכונפים" של עדי שילדן וניר וידן
מתוך "אי הנחת של יצורים מכונפים" של עדי שילדן וניר וידןצילום: אפרת מזור

משרד התרבות ועיריית ירושלים לא יתמכו בשלושה מאירועי שבוע המחול הבינלאומי בירושלים, שייפתחו ביום שלישי הקרוב, משום שהם כוללים עירום חלקי. מהלך תקדימי זה, של אי תמיכה מוצהרת ביצירות אמנות בשל תוכנן, מנוגד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה בסוגיית התמיכה במופעים הכוללים עירום. לצד זאת, ל"הארץ" הגיעו עדויות על התערבות נציגי משרד התרבות בכמה מהיצירות שהועלו החודש בבכורה באירועי "הרמת מסך" ליוצרי מחול צעירים שערך המשרד. בעקבות פניית "הארץ" הודיע היועמ"ש כי יפתח בבדיקת שתי הפרשות.

שבוע המחול הבינלאומי בירושלים נערך על ידי מרכז מחול "שלם" ואשתקד נתמך על ידי משרד התרבות בכ–240,000 שקלים. לצד זאת, מרכז המחול נתמך על ידי עיריית ירושלים בכ–244,000 שקלים. אל האירועים, שיחלו ב–28 בנובמבר ויימשכו עד 7 בדצמבר, מוזמנים כוריאוגרפים, מנהלי להקות ואנשי מחול מכל העולם כדי לצפות ביצירות מחול ישראליות.

בין 28 האירועים שייערכו השנה יועלו שלושה מופעים שבתוכניית הפסטיבל באתר צוין בכוכבית כי הם כוללים עירום חלקי וכי אינם נתמכים על ידי משרד התרבות ועיריית ירושלים. השלושה הם "Black Velvet - Architectures and Archetypes", יצירתו של שאמל פיטס שתיערך באולם לאו מודל ב-3 בדצמבר; "אי הנחת של יצורים מכונפים" מאת ובביצוע עדי שילדן וניר וידן, שתיערך באותו יום באולם "הקרנף"; וכן "Body View" של היוצרת מעיין כהן מרציאנו, שתיערך ב–4 בדצמבר באולם "הקרנף". כל שלוש היצירות כוללות חזה נשי חשוף והועלו בבכורה בעבר במסגרות אחרות.

מנכ"ל מרכז מחול "שלם", רובי אדלמן, אמר ל"הארץ" כי משרד התרבות ועיריית ירושלים ביקשו מהנהלת הפסטיבל לציין בתוכנייה כי אינם תומכים במופעים הכוללים עירום. עם זאת, הוא הדגיש כי ההסכמים עם היוצרים שבעבודותיהם נכלל עירום זהים לאלה שנחתמו עם היוצרים שאין עירום בעבודתם, כך שבפועל התקציבים מחולקים על ידי מרכז שלם באופן שווה, למרות בקשת המשרד והעירייה. "אמנם כיבדנו את הבקשה הזו, אבל אנחנו תומכים בכל מופע שנבחר לפסטיבל על ידי הוועדה האמנותית כל עוד הוא עומד בסטנדרטים של איכות אמנותית ומקצועית", הדגיש אדלמן. "מהרגע שהעבודה בפנים היא מטופלת ככל עבודה".

מתוך תוכניית הפסטיבל באתר, המציינת כי המופעים כוללים עירום חלקיצילום: מתוך האתר של מרכז

לדברי אדלמן, באחת מתחרויות הכוראוגרפיה הבינלאומיות שנערכות במסגרת שבוע המחול נכללת יצירה איטלקית הכוללת עירום גברי פרונטלי — אולם מסגרת זו אינה נתמכת על ידי העירייה והמשרד. "במקרה זה נעדכן את הקהל מראש על העניין, נאפשר לאנשים לראות את המקצה עד השלב האחרון, נודיע שבסוף תהיה הופעת העירום ושמי שרוצה לצאת — שייצא", אמר.

אדלמן הוסיף כי מרכז מחול שלם טרם עודכן בדבר סכום התמיכה של המשרד בו לשנה זו, באמצעות תקנת הפסטיבלים ותקנת ירושלים.  "ממה שאנחנו יודעים כרגע, הסכום שנקבל השנה נמוך בהשוואה לאשתקד ועומד על 170,000 שקלים (לעומת כ-240,000 ב-2016, י"א), ציין, "הסכום הסופי יתברר בקרוב, לקראת סוף 2017". ממשרד התרבות טרם נמסרה תגובה לשאלת "הארץ" בדבר סכום התמיכה במרכז ל-2017. 

אדלמן, כמו גם היוצר ניר וידן, הדגיש כי הנהלת שבוע המחול אינה מתערבת בתכנים אמנותיים למרות הבקשה שהעבירו משרד התרבות ועיריית ירושלים בנוגע להערה בתוכנייה. "לא ברור מה משמעות המשפט הזה מעבר לפרובוקציה שהוא מעורר", אמר וידן, "אני ושותפתי עדי שילדן מסיימים את המופע כששנינו חושפים את פלג הגוף העליון, ולא ביקשו מאתנו להצניע את העירום לקראת הפסטיבל. העבודה שלנו לא פרובוקטיבית ומקום העירום בה מנומק".

דרישתם של המשרד והעירייה לציין כי אינם תומכים במופעים הכוללים עירום מנוגדת לעמדת היועמ"ש, שאותה הביעה בשעתה המשנה ליועץ, עו"ד דינה זילבר, בחוות הדעת בנוגע למופעי פסטיבל ישראל הכוללים עירום. נוכח איומה של השרה רגב שלא לתמוך במופעים כאלה, זילבר שבה והבהירה כי לשרה אין כל סמכות למנוע מימון בשל תוכן היצירות, ולכן הבקשה שלא לכלול אותן בבקשת התמיכה של הפסטיבל אינה תקפה משפטית.

מתוך המחול "קטיפה שחורה" של שמאל פיטסצילום: REBECCA STELLA

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה תומכת במוסדות ואירועי תרבות בהתאם לקריטריונים מקצועיים. בהתאם לכך, העירייה תומכת תקציבית בשבוע המחול ולחלק מהמופעים המתוכננים אין תקצוב של משרד התרבות ולא תקצוב עירוני". ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "הפסטיבל נתמך על ידי המשרד. תוכן המופעים המוצגים איננו נקבע על ידי המשרד. הפסטיבל הודיע למשרד כי מופעי העירום לא יהיו במסגרת הפעילות הנתמכת של משרד התרבות והספורט ועיריית ירושלים".

חולייה בדרך

אירוע מחול מרכזי נוסף שנערך החודש היה "הרמת מסך", ואותו מארגנת המחלקה למחול במשרד התרבות. הוא כלל השנה 11 בכורות ליצירות שהועלו בקיבוץ געתון, בדימונה, בתל אביב ובירושלים, ונערך לראשונה שלא בחסות פסטיבל ישראל. מנהליו האמנותיים, הכוראוגרפים מאטה מוראי ואיציק גלילי, מונו על ידי המשרד. ל"הארץ" הגיעו עדויות על התערבויות ישירות ועקיפות של נציגי משרד התרבות בתוכני האירוע שכללו עירום, בין השאר ישבן גברי וחזה נשי. בחלק מהמקרים התקבלו הסתייגויות לעניין העירום ובקשות הצנעה, הן מצד המנהלים האמנותיים והן מצד נציגי המשרד, עוד בשלב החזרות, ובחלקם לאחר תחילת האירוע, שנפתח ב-6 בנובמבר וננעל בשבת האחרונה.

"המנהלים האמנותיים הם חוליה בדרך וזו לא בהכרח היתה יוזמה שלהם", אמר מקור הקשור לפסטיבל. "הבנתי שזה מגיע מהמשרד ומהרצון לוודא שלא יהיו אי הבנות". מקור אחר העיד על צנזורה שהשיתו חלק מהיוצרים על עצמם כשהבינו את הלך הרוחות: "נמנעים מעירום מלכתחילה, מספיק שמירי רגב כותבת את ברכתה בתוכנייה וכבר את שואלת את עצמך האם היא תעשה סיבוב על העבודות שלנו. קרן כרמל, מנהלת מחלקת המחול במשרד, והמנהלים האמנותיים פחדו".

לדברי מקור אחר, "קרן כרמל הסתובבה בין היוצרים ואמרה להאריך את הטייץ או לרכך קטע שיש בו אקט מיני. היא עברה שם כמו צנזורית". המקורות טענו כי המנהלים האמנותיים מוראי וגלילי לא הביעו סולידריות עם היוצרים ולעתים אף התייחסו בעצמם לבעייתיות שבעירום. שני המנהלים לא השיבו עד עתה לשאלות "הארץ".

ממשרד התרבות נמסר כי "'הרמת מסך' הוא פרויקט הדגל של המשרד לעידוד יצירות בכורה במחול. היצירות, שהועלו על הבמה, היו בהלימה להצעות, שנבחרו מתוך מכלול ההצעות שהוגשו למיזם. תוכן המופעים שהוצגו אושר על ידי הניהול האמנותי של פרויקט 'הרמת מסך' ועל כן כל טענה על לחצים כאלה ואחרים מטעם המחלקה למחול במשרד תלושה מן המציאות".

מהיועץ המשפטי לממשלה נמסר בתגובה כי "המקרים אינם מוכרים לנו אך כעת ייבדקו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ