היועמ"ש לרגב: אסור להסיר את תמיכת המשרד ממופעי מחול הכוללים עירום

משרד התרבות הסיר לפני כחודש את תמיכתו משלושה מופעים בפסטיבל המחול הבינלאומי בירושלים, משום שכללו עירום. המשנה ליועמ''ש: פגיעה בתקציב בגלל תוכן היצירה אינה תקפה משפטית

מיה אשרי
מיה אשרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דינה זילבר ומירי רגב
מיה אשרי
מיה אשרי


היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר כי למשרד התרבות אין הסמכות לשלול תמיכה מאירועי מחול המכילים מופעי עירום. הודעתו של היועמ"ש, עליה חתומה המשנה עו"ד דינה זילבר, הועברה למשרד בעקבות הסרת התמיכה משלושה מופעים בפסטיבל המחול הבינלאומי בירושלים בחודש שעבר. 

"כפי שהבהרנו לא פעם בעבר, פניות למוסדות ציבור העוסקות בתוכן פעילות התרבות ויוצרות הרושם כאילו התמיכה במוסדות עלולה להיפגע מקיומן, נעשות בחוסר סמכות ואינן תקפות מבחינה משפטית", נכתב בהודעה עליה חתומה זילבר.  

לפני כחודש פורסם ב''הארץ'' כי משרד התרבות הסיר את תמיכתו משלושה מופעים הנכללו בפסטיבל המחול הבינלאומי בירושלים ודרש כי הדבר יצוין גם בתוכנייה. בעקבות הפרסום, פנה היועמ''ש למשרד התרבות וביקש כי יסביר את המהלך. לפני שבועיים השיב משרד התרבות לפנייה, וכעת הורה היועמ"ש למשרד להבהיר כי התמיכה בפסטיבל המחול ובעמותת "מחול שלם" המארגנת אותו לא תיפגע. זילבר הוסיפה בתגובתה כי העובדה כי בתוכניות כתוב שהמופעים מכילים עירום ולכן החשיפה של הקהל לתכנים אלה היא ממילא וולונטרית". "אין המדובר בקהל שבוי אשר נכפה עליו לצפות בקטעי העירום, אלא צפו במופעים אלה רק אנשים שרכשו כרטיסים ושילמו עבור הצפייה בהופעה תוך מודעות לקטעי העירום הכלולים בה", כתבה. 

שבוע המחול הבינלאומי בירושלים נתמך ב-2016 על ידי משרד התרבות בכ–240,000 שקלים. לצד זאת, מרכז המחול נתמך על ידי עיריית ירושלים בכ–244,000 שקלים. גם עיריית ירושלים הסירה את תמיכתה ממופעי העירום בפסטיבל. זילבר כבר הבהירה בעבר כי דרישתם של משרד התרבות והעירייה לציין כי אינם תומכים במופעים הכוללים עירום מנוגדת לעמדת היועמ"ש. 

היועמ"ש פנה למשרד התרבות גם בנוגע לעדויות כי התערב בתכני פסטיבל "הרמת מסך" ליוצרים צעירים, שנערך בנובמבר. בתשובתו הודה משרד התרבות כי הנחיותיו השפיעו על התכנים. "גורמי ההפקה והמנהלים האמנותיים וידאו שהיצירות שנבחרו עומדות במתווה התוכני-רעיוני שהתווה משרד התרבות לפרויקט, שכן המדובר בפסטיבל שהמשרד מממן באופן מלא", נכתב בתשובת משרד התרבות, לפי הודעת היועמ"ש. "כל התערבות ביצירות המוצגות בפרויקט נעשתה על מנת לוודא שהיצירות שנבחרו תואמות את המתווה האמור". 

על פי העדויות שנחשפו ב"הארץ", בחלק מהמקרים ב"הרמת מסך" התקבלו הסתייגויות לעניין העירום ובקשות הצנעה, הן מצד המנהלים האמנותיים שמונו על ידי המשרד והן מצד נציגי המשרד עצמן, עוד בשלב החזרות, ובחלקם לאחר תחילת האירוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ