כך תכיני את בתך לצפייה ב"מפצח האגוזים על הקרח" בחמישה שלבים פשוטים

מופע הבלט הידידותי לילדים מסנט פטרסבורג הוא לא אמנות, אלא בידור מצוין לסוגו. בבסיסו סיפור עתיק יומין שמעט הלך לאיבוד ושלל ערכים אסתטיים מרהיבים לצפייה. ביולי־אוגוסט, מי צריך יותר?

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "מפצח האגוזים על הקרח". "הבנים הרימו את הבנות והסתובבו והם היו לבושים מאוד צבעוני"
גילי איזיקוביץ

כך תכיני את בתך בת הארבע לצפייה במופע בלט (על הקרח) באורך מלא, לראשונה בחייה:

1. ספרי לה על כך חודש מראש ומאותו הרגע מדי יום.

2. ספרי לה את העלילה של "מפצח האגוזים" בקווים כלליים. השמיעי לה את היצירה המוזיקלית.

3. הבטיחי לה שעל הבמה יהיה שלג אמיתי "כמו אצל אנה ואלזה" — והתפללי שאכן כך יהיה.

4. הכיני לו"ז מפורט: עליכן לצאת מהבית מוקדם, לנשנש פירות חתוכים ברכב, להגיע בזמן, לחנות בנחת, להקדים פיפי לצפייה ולצעוד בצעד קל למקומותיכן המסומנים.

5. בפועל: בצעי היטב את סעיפים 1 עד 3, אבל, כמו שקורה לך תמיד, השתהי ביציאה מהבית, הגיעי מזיעה אל הגן, חני באדום לבן, האכילי את הילדה ג'אנק בדרך, חני על עץ, רוצי פנימה וגלי שהמופע החל והוגליתן ליציע, ברכי על כך שנותנים לך להיכנס, סנני "איזה כיף לנו?", עשי עצמך כלא שומעת כשבתך אומרת "אמא אני צריכה פיפי" בשנייה שהתיישבתן, חייכי כל המופע מאוזן לאוזן.

מתוך "מפצח האגוזים על הקרח"

התחלנו לא טוב, זו האמת. איחרנו (איחרתי), התמהמהנו (התמהמהתי) בפקקים, ובאיחור של 10 דקות טיפסנו ליציע היכל התרבות היפה ברחובות, בו הופיע התיאטרון הלאומי הרוסי סנט פטרסבורג במופע הבלט "מפצח האגוזים" על הקרח. כשהתיישבנו, נרגשות ומצפות, כבר היתה מסיבת חג המולד בבית הילדה קלרה בעיצומה, והיא כבר קיבלה את בובת מפצח אגוזים. לחשתי באוזנה של אלונה את העלילה, אבל זה היה מיותר לגמרי. על הבמה הסתחררו עשרות רקדנים־מחליקים ורקדניות־מחליקות, לבושים בכל הנוי והחן שסאטן צבעוני יכול להקנות ללובשים שמשקלם נמוך מ–50 קילו.

זה היה מרהיב ואלונה אפילו לא מצמצה. מערכה שלמה, מינוס 10 הדקות, עברה עליה בנשימה עצורה. דבר לא הפריע לה: לא הילד שלידינו שאיבד את סבלנותו, לא זרם המאחרים שלא פסק ולא העובדה שהמופע, כמצופה ממופע ההולם ילדים בחופש הגדול, לווה בפטפוטים. לא נכחיש, ההפסקה היתה מבורכת, אך כששבנו לאולם, והפעם למקומותינו הרשמיים, היתה זו חזרה מצופה. את הדרך אלונה עשתה בתנועות טיפוף קלות, כאילו מרחפת על קצות אצבעותיה.

קלאסיקה ושוויץ

"מפצח האגוזים" הוא כנראה אחד ממופעי הבלט הקלאסיים הפופולריים בהיסטוריה. המוזיקה שלו נכתבה על ידי צ'ייקובסקי והוא עובד לבלט על ידי מריוס פטיפה, והוצג בסוף המאה ה-19 בתיאטרון מרינסקי בסנט פטרסבורג. לפופולריות הגדולה הוא זכה רק עשרות שנים אחר כך, בשנות החמישים של המאה ה–20, בהפקה של ניו יורק סיטי בלט. מאז הוא מציג שוב ושוב. מאחר שכולו מתרחש בליל חג המולד, הוא הועלה על הבמות בחג בבירות חשובות ברחבי העולם. 

מתוך "מפצח האגוזים על הקרח". התלבושות מרהיבות, אפילו הסיפור נאבד בין קפליהןצילום: ולדימיר סמירנוב

כמה מהלחנים בחלקיו השונים הפכו לקטעים פופולריים במיוחד, כמו "פיית שזיף הסוכר", "ואלס הפרחים" או הפרק שמוקדש לריקודים בהשפעת עמים שונים. כל כך פופולריים, עד שסביר למצוא לפחות אחד מהם בכל מסגרת ללימוד בלט קלאסי שמכבדת את עצמה. וזה מעניין, כי בבסיסו סיפור גותי של הסופר א.ת.א הופמן, "מפצח האגוזים ומלך העכברים", שאחראי גם לבלט "קופליה". 

וזה מהלכו: בביתה המפואר והאמיד של הילדה קלרה נערכת חגיגת חג מולד. הילדים מקבלים מתנות מהסנדק, אדון דרוסלמאייר, אך היא נותרת ללא מתנה. כאלתור (או שמא, שלוש נקודות) היא זוכה במפצח אגוזים בדמות חייל. בלילה היא מתעוררת ומגלה שהבית הותקף על ידי עכברים, בהנהגת מלך־עכבר אכזר. להגנתה נחלץ מפצח האגוזים המנהיג את חיילי הבדיל. בתום קרב קשה, הוא הורג את מלך העכברים — ונופל בעצמו. קלרה בוכה בצער ובדמעותיה הוא קם לתחייה. כעת הוא בשר ודם והשניים מתאהבים ויוצאים לחגוג לצד פיות ואורחים קסומים ממדינות רחוקות. 

כשמתרגמים את הסיפור לבלט, על הקרח או על קרקע יציבה, כל זה הולך מעט לאיבוד. אמנם מרוויחים שפע פאות ומלבושים, אבל ההתרחשות כולה הופכת לדבר אמורפי יותר. מחליקים לכאן ומחליקים לשם, מחליקים לבושים כעכברים מסתערים ואז נסוגים, החייל נעלם ושב, כשהוא נראה כמו דייווייד בואי בתקופת הדוכס הלבן רק צנום יותר.  
רגע של קסם נרשם כששלג "אמיתי" מציף את הפיות המחוללות, הידד! אמת בפרסום. רגעים נהדרים נוספים, ססגוניים ומלאי קפיצות, הרמות ושילהובים, נרשמים במערכה השנייה, שאינה קשורה לסיפור אלא לשוויץ המצופה מכל מופע בלט.

"מפצח האגוזים על הקרח". יש גם "שלג" אמיתי!צילום: ולדימיר סמירנוב

"מפצח האגוזים על הקרח" הוא לא אמנות, כי אם בידור, וכזה מצוין לסוגו. הוא מעניין ילדים ומרחיב את לבם בערכיו האסתטיים, המיושנים אך המספקים את הסחורה. עבור אלונה, בת ארבע וחצי, זו היתה חוויה מסחררת, כזו שגורמת לה, כשהיא נזכרת, לנוע כאילו מחליקיים לרגליה ולדבר בהתלהבות. עבור אמה זה היה נחמד ומספק, גם אם חלק מהסיפוק נבע מהעובדה שהמקום קורר לטמפרטורה של מקרר בשר. ביולי, לא צריך הרבה יותר מזה.

ואלונה אומרת: "היו המון רקדנים בהופעה והם הסתובבו מהר מהר. הבנים הרימו את הבנות והסתובבו והם היו לבושים מאוד צבעוני. אהבתי שירד שלג, אבל חבל שלא הלכתי לשחק בו".

"מפצח האגוזים על הקרח". היום (1.8) במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע, ובשישי ושבת במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב

צילום: ולדימיר סמירנוב
צילום: ולדימיר סמירנוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ