הכוריאוגרפים מחו: מרכזי קניות נפתחו ומחול באולמות קטנים לא?

מאות צופים חזו אמש ברחבת תיאטרון יפו במופעים של רננה רז, סהר עזימי, יסמין גודר ואחרים — חלק מהמחאה על עצירת פעילות המחול למרות התאמתה לתנאי התו הסגול

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קטע ממופע המחאה ברחבת תיאטרון יפו. קבומת "נשים בכחול" של הכוריאוגרפית גלית ליס"
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כמה מאות צופים גדשו אתמול בערב את רחבת תיאטרון יפו כדי להשתתף באירוע המחאה ההמוני של עמותת הכוריאוגרפים. חברי העמותה, שכמה מהם הופיעו בעצמם או ביצירותיהם במסגרת האירוע, ביקשו למחות על ההידחקות לשוליים והדחייה למועד לא ידוע של חזרת חיי התרבות. לעת עתה הממשלה אינה מאפשרת לקיים הופעות גם באולמות קטנים. מתווה התרבות, שפעל במשך כשבועיים בחודש יוני, בוטל ומתווה חדש שהציע שר התרבות טרופר אינו עומד על הפרק וממילא אינו נראה סביר. ברקע הדברים עומד גם האיום הכלכלי שמציבה שנת 2021 והסכנה לעצם הישרדותם של האמנים המאוגדים בעמותה.

האירוע, באוויר הפתוח והקר, משך אליו צופים רבים שזכו להשתתף באירוע תרבות שקיומו יקר מציאות: הופעות על במה. כזכור, מאז חודש מארס האחרון לא שב עולם התרבות על כל התחומים השונים שבו, לפעילות סדירה. האווירה לפיכך היתה שילוב בין התרוממות רוח וחשש עמוק מפני העתיד. בין המופיעים — עימם נמנו רננה רז, סהר עזימי, קטע מיצירה של יסמין גודר ויוצרים אחרים — היו מי שהקדימו להופעותיהם קריאה לממשלה ולקהל לפעול נגד השיתוק שנכפה על עולם התרבות. בסיום הערב, עם קטע ממופע של הכוריאוגרף והרקדן ניב שיינפלד, קם הקהל על רגליו ורקד, כששיינפלד קורא במגאפון ברקע "רק אמנות יכולה להזכיר לאנשים את החופש שלהם".

הכוריאוגרפים העצמאיים המאוגדים בעמותה מבקשים לאפשר הופעות בפני קהל מצומצם של כמה עשרות, באולמות קטנים שבהם ניתן לאכוף בקלות ריחוק וחבישת מסכה ולעקוב אחרי סידורי הישיבה, באופן שמבטיח שמירה על כללי התו הסגול טוב יותר מבמרכזי קניות ומסחר למשל. אלא שבשלב זה פתיחת מוסדות התרבות, גם באולמות קטנים, אינה עומדת על הפרק, לרבות הצעתו מרחיקת הלכת של שר התרבות חילי טרופר, כי כניסת קהל תותנה בהצגת אישור על תוצאה שלילית בבדיקת קורונה, צעד שאינו נדרש כאמור ממי ששוהים בחנויות גדולות למשל.

נוסף לכך, כאמור, מרחפת השאלה הכלכלית. בשנה החולפת חילק משרד התרבות תקציב מיוחד בסך 200 מיליון שקלים למוסדות וגופי תרבות נתמכים. כדי לזכות בתמיכה, נדרשו להקות ויוצרי מחול להוכיח פעילות, למשל על ידי צילום הופעות. אשר לשנה הבאה, מספרת מנכ"ל עמותת הכוריאוגרפים, שרון ברלב, עדיין לא ידוע מה יידרש מיוצרי המחול. "אי אפשר במציאות הנוכחית להוכיח הוצאות. איך אמני במה יכולים להוכיח הוצאות בתנאים האלו?", היא אומרת. "כמה אפשר לצלם הופעות שאיש לא צופה בהן ואיך אפשר לתכנן פעילות לשנה הבאה כשהכל לוט בערפל? אני קוראת לממשלה להבין כי תחום התרבות אינו הומוגני ואין שום סיבה למנוע פתיחה של אולמות המחול הקטנים ל–60–100 איש כשמאשרים את פתיחת המסעדות. מבחינתנו זו לא פשרה — זה היעד האמנותי. אנחנו רוצים לפגוש קהלים קטנים ואין סיבה שלא נוכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ