אחרי 44 שנים, מנכ"ל הבלט הישראלי עוזב

לאה לביא תחליף את הלל מרקמן שעמד בראש הבלט מאז 1967. מרקמן: "התנאי להזרמת כסף היה לקצץ באחד הראשים בצמרת, הסכמתי לתת ראשי"

אלעד סמורזיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד סמורזיק

הוועד המנהל של הבלט הישראלי מינה את לאה לביא למנהלת הכללית החדשה של הלהקה. לביא, שמשמשת כמשנה למנכ"ל בלהקה זה כשנתיים, תחליף את הלל מרקמן, שממלא את תפקיד המנכ"ל מאז שייסד את הבלט עם אשתו, ברטה ימפולסקי, בשלהי שנות השישים. מרקמן יעבור לכהן כנשיא כבוד של הבלט. ימפולסקי תמשיך לפעול בלהקה כמנהלת אמנותית.

החילוף מתרחש כחלק מתוכנית הבראה שנועדה לחלץ את הבלט ממצבו הכלכלי העגום. במסגרת התוכנית אמורה הלהקה לצמצם את גירעונה, שעמד בסוף 2010 על 6.4 מיליון שקלים, באמצעות תמיכה מיוחדת למוסדות במצוקה שמעניק משרד התרבות ותמיכה נוספת מעיריית תל אביב.

משרד התרבות טרם אישר את התמיכה ולכן גובה הסכום שיעביר במסגרתה, אינו ידוע בשלב זה. מעיריית תל אביב נמסר כי אושר סכום חד-פעמי של 100,000 שקלים, שמותנה באישור התמיכה הממשלתית. במסגרת התוכנית המליץ רואה החשבון המלווה מטעם משרד התרבות, שעוקב אחר פעילות הלהקה כבר במשך שנתיים, לרענן את הנהלת המוסד.

"הבלט היה בסכנת סגירה", הסביר מרקמן, "והתנאי לקבלת הכסף היה לקצץ באחד הראשים בצמרת. הסכמתי לתת את ראשי כדי לעזור ללהקה להמשיך". לדבריו, "היינו ברי מזל שלאה התחילה לעבוד אתנו כי היא אשה מבריקה. יש לה את כל התכונות שמנכ"ל טוב צריך".

על הפיכתו לנשיא כבוד, אמר מרקמן: "זה משאיר אותי בתמונה, ומהמקום הזה אוכל להביע את דעתי ולכבוש את לב אלה שעדיין נאמנים לרעיון של להקה לבלט קלאסי במדינת ישראל".

לביא, בת 49, הגיעה ללהקה לאחר שעבדה במשך כמה שנים אצל איש העסקים לב לבייב, מתוכן שנתיים שבהן שימשה כסמנכ"לית שיווק באחת מחברותיו. בתגובה ל"הארץ" הודתה לביא לתומכים במינוי והוסיפה: "אני בטוחה כי בעבודה משותפת עם ברטה, עם הלל אשר ילווה אותי ועם כל העובדים הנפלאים והרקדנים המוכשרים, נצליח להביא את הבלט הישראלי אל קדמת הבמה בנוף המחול בארץ ולהמשיך להיות שגרירי תרבות של המדינה בעולם".

יו"ר הוועד המנהל של הבלט הישראלי, הד"ר דן רונן, אישר אתמול את הפרטים והסביר כי המינוי ייכנס לתוקפו עם אישור תוכנית ההבראה על ידי משרד התרבות. ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "הבלט הישראלי הגיש בקשה לתמיכה במסגרת התקנה למוסדות תרבות המצויים במצוקה כלכלית שתידון בוועדת התמיכות, על פי הנוהל המקובל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ