הופעה של "ורטיגו" בפסטיבל מרסיי בוטלה עקב שביתת טכנאים בצרפת

"ורטיגו" היתה אמורה לפתוח את הפסטיבל, המושבת עקב מאבק של ארגון השחקנים והטכנאים

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

ההופעה של להקת "ורטיגו", שנועדה לפתוח את פסטיבל מרסיי למחול הערב (חמישי) בצרפת עם העבודה החדשה "ורטיגו 20", בוטלה עקב שביתת הטכנאים שם. זה לא היה בלתי צפוי: השביתה הנמשכת של ארגון השחקנים והטכנאים מאיימת לשתק בימים אלה את עונת הפסטיבלים בצרפת. חלק מהאירועים שהיו אמורים להתקיים השבוע כבר בוטלו, ובהם פסטיבל המחול העכשווי Uzes בדרום צרפת וכן פסטיבל לתרבות לטינו-אמריקאית. איום צפוי גם לפסטיבל התיאטרון אביניון שאמור להיפתח בתחילת יולי.

כ-20 רקדנים ואנשי צוות הלהקה, ובהם נועה ורטהיים ועדי שעל מנהלי הלהקה, כססו ציפורניים בימיים האחרונים בשל האפשרות שהפסטיבל יבוטל. לדברי שעל, למרות השביתה, כמחצית הטכנאים עבדו בהקמת הבמה, ורק מחציתם יצאו להפגין. רק אתמול בערב הודיעו הטכנאים על החלטתם לשתק את הפסטיבל, שזו לו השנה ה-18 לקיומו.

"ורטיגו" ביצירה "רשימו"צילום: מעיין חותם

ההופעה במרסיי היתה אמורה להיות חלק מסיור בן שלושה שבועות של הלהקה, שבמהלכו היא הופיעה בפסטיבל נאפולי והעלתה שם שתי עבודות: את הבכורה של "רשימו" וכן את "מאנא". משם המשיכה הלהקה לפסטיבל בארצות הברית וחזרה למרסיי.

ההתקשרות עם הפסטיבל נעשתה בקיץ שעבר. לפני כמה חודשים מנהלת הפסטיבל אף הגיעה לארץ והתארחה בכפר האקולוגי של "ורטיגו" בקיבוץ הל"ה, כדי לחזות בעבודה במו עיניה. לדברי עדי שעל, היא התלהבה מהעבודה והזמינה אותה לפתוח את הפסטיבל. הלהקה הגיעה למרסיי כבר בתחילת השבוע והעבירה שם סדנה וכיתת אמן.

"זו היתה אמורה להיות הזדמנות מצוינת ללהקה בשל החשיפה למנהלים אמנותיים, סוכנים ומפיקים שהיו אמורים להגיע גם מפריז. זה נוגע גם לסיורים עתידיים", אמר שעל. לדבריו, הלהקה גם הפסידה את השידור של ערוץ ארטא שהודיע ל"ורטיגו" על כוונתו לצלם את ההופעה. שעל הביע רגשות מעורבים: "אנחנו חושבים על עצמנו, אבל גם מבינים את הטכנאים".

עובדי תעשיית הבידור בצרפת מוחים על הכוונה לקצץ בתנאיהם ובכספי הביטוח הלאומי שלהם וכרגע אין לדעת מתי השביתה תסתיים. הרקדן והכוריאוגרף ארקדי זיידס, העושה עתה ברזידנסי בשיו שבצרפת, הביע תקווה כי פסטיבל התיאטרון אביניון, שבו הוא אמור להעלות עבודת מחול, ייפתח כמתוכנן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ