הכוריאוגרף ברק מרשל ינהל אמנותית את להקת ענבל

מרשל הוא בנה של מרגלית עובד, מי שהיתה הרקדנית הראשית של להקת ענבל והכוכבת הגדולה של הלהקה בשנות ה–50 וה–60

תמר רותם-צרובה
תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמר רותם-צרובה
תמר רותם

ברק מרשל יתמנה למנהל האמנותי של להקת ענבל. אלדד גרופי, מנכ"ל מרכז ענבל, אישר כי המינוי של הכוריאוגרף הישראלי־אמריקאי ייכנס לתוקפו ככל הנראה כבר בסוף החודש. "המינוי של ברק משמח ומרתק. יש כאן סוג של סגירת מעגל", אמר.

אין ספק שהמינוי הוא הברקה. מרשל הוא בנה של מרגלית עובד, מי שהיתה הרקדנית הראשית של להקת ענבל והכוכבת הגדולה של הלהקה בשנות ה–50 וה–60, תחת ניהולה של שרה לוי טנאי. מאוחר יותר היגרה עובד לארה"ב בעקבות נישואים, וחזרה לארץ בשנות ה-90 כדי לנהל אמנותית את ענבל. בנה, מרשל, שהיה בשנות ה-20 לחייו, בוגר החוג מדעי החברה מאוניברסיטת הרווארד עלה לארץ יחד אתה, ורק אז החל להתעניין במחול ובכוריאוגרפיה. הוא יצר כמה עבודות שזכו בפרסים חשובים ובסוף שנות ה-90 אף הוזמן על ידי אוהד נהרין להיות כוריאוגרף הבית של בת שבע. הקריירה שלו נקטעה בעקבות פציעה חמורה ברגלו וב–2001 עזב את הארץ ואת עולם המחול ומאז הוא חי בלוס אנג'לס.

ברק מרשל. הברקהצילום: דניאל צ'צ'יק

ב–2008 מרשל החל מעין קאמבק. הוא חזר ליצור עבודות מחול ובהן "מונגר", "רוסטר" (שבו רקדה גם אמו) ו"וונעדרלאנד". בשיחה טלפונית אתו, אמר כי הוא מתכוון לחזור לישראל ברגע שהמינוי ייכנס לתוקף. גם הוא התייחס לסגירת המעגל: "אפשר לומר שאת כל מה שאני יודע, זה מלצפות בלהקת ענבל".

להקת ענבל, שבה שמונה רקדנים בסך הכל, עומדת כיום בפני פרשת דרכים. מרכז ענבל שבו היא פועלת עמד להיסגר בשנה שעברה בשל קשיים תקציביים. "אנחנו עוברים ימים לא פשוטים ומקווים לצאת לדרך חדשה ברמה הניהולית ארגונית", אומר גרופי. גם המשך דרכה של הלהקה מבחינה אמנותית, לוט בערפל. "אני לא רואה כוריאוגרף אחר בארץ, שיכול באמת לקחת את ענבל, ולעשות לה איזה עיבוד מחדש וכיוונון כמו ברק", אומר גרופי. "זה יהיה מעניין לראות את העבודות שלו. אם קודם היה משוחרר לגמרי אמנותית, עכשיו הוא יצטרך להתמודד עם להקה שיש לה חתיכת הסטוריה. ענבל לא תחזור להיות מה שהיתה, אבל לא תהיה עוד אחת מהלהקות העכשוויות בישראל מצד שני. ולברק יש גם את הגוון שלו. הוא ממוקם במרחב של המחול ואי אפשר יהיה להתעלם ממנו".

מרשל יחליף את רזי אמיתי שפרש לפני שלושה חודשים ושימש מנכ"ל ומנהל אמנותי של מרכז ענבל, שכלל את הלהקה והמרכז האתני שיושב בה. מועצת המנהלים החליטה לפצל את התפקיד וכך מונה למנכ"ל גרופי, בוגר האקדמיה למוסיקה ולמחול ומי ששימש כמנהל אגף התרבות בעיריית רחובות במשך כעשור. לא ברור עדיין מי ינהל אמנותית את המרכז האתני, ואם יהיה זה מרשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ